AKTUALNOŚCIPowiatGm. Ostrów WlkpGm. RaszkówGm. OdolanówGm. SośnieGm. PrzygodziceGm. SieroszewiceGm. Nowe Skalmierzyce

Aura sprzyja inwestycjom drogowym

Powiat

Korzystna aura sprzyja inwestycjom na drogach powiatowych. Wśród nich znalazła się długo oczekiwana i zarazem jedna z największych inwestycji drogowych, kompleksowa modernizacja drogi Rososzyca - Wielowieś.

REKLAMA

Droga Ostrów – Sieroszewice – Rososzyca – Wielowieś to jedna z dróg powiatowych o największym obciążeniu ruchu ze zwiększającym się udziałem w ruchu pojazdów ciężarowych. Ilość przejeżdżających na dobę pojazdów zaowocowała jednak zniszczeniem nawierzchni.

- Potrzeba remontu tego ciągu komunikacyjnego pojawiała się bardzo często zarówno w postulatach mieszkańców, radnych powiatowych oraz władz gminy Sieroszewice. W ubiegłym roku przygotowywaliśmy niezbędną dokumentację, na początku tego roku ogłosiliśmy przetarg na to zadanie, jednocześnie poszukując dodatkowych źródeł sfinansowania inwestycji – powiedział Paweł Rajski Starosta Ostrowski.

Wsparcie w wysokości miliona złotych zadeklarował także Wójt Gminy Sieroszewice Anatol Piaskowski.

- Z wnioskiem o wsparcie tego zadania zwróciliśmy się także do Funduszu Dróg Samorządowych. Został on dobrze oceniony na szczeblu wojewódzkim i znalazł się wysoko na liście rankingowej – powiedział Roman Pacholczyk Wicestarosta Ostrowski.

W dniu 24 maja 2021 r. w obecności Wojewody Wielkopolskiego podpisana została umowa na remont drogi do Wielowsi oraz w Biskupicach Ołobocznych. Na obydwa zadania Powiat Ostrowski otrzymał z funduszy rządowych kwotę ok. 8,7 mln. Szczególne podziękowania za to wparcie należą się Marlenie Maląg Ministrowi Rodziny i Polityki Społecznej oraz Tomaszowi Ławniczakowi posłowi na Sejm. 

Ustalony w przetargu kosztorys remontu drogi do Wielowsi wyniósł ponad 5 mln zł. Zadanie podzielone zostało na dwa etapy. W pierwszym prace przebiegają w Rososzycy. Sfrezowana została stara nawierzchnia, kładzione są krawężniki. Nowy asfalt pojawi się do końca roku na odcinku do skrętu na Ołobok. W przyszłym roku prace będą kontynuowane.

Z trzech źródeł pochodzą środki na remont nawierzchni drogi w Biskupicach Ołobocznych. Kilka lat wcześniej, w 2015 r., samorząd powiaty realizował przy tej drodze budowę chodnika. Wykonane zostało także odwodnienie. Teraz wykonana zostanie nowa nawierzchnia asfaltowa.

- Nowy asfalt pojawi się na długości ponad 2,5 km. Całość kosztować będzie  ok. 2,3 mln zł. Z czego 1,3 mln pochodzi z Rządowego Funduszu Dróg Lokalnych, prawie 880 tys. ze środków powiatu, a kwota 150 tys. zł wspiera je również Burmistrz Gminy i Miasto Nowe Skalmierzyce – powiedział R. Pacholczyk.

Zaawansowana jest również modernizacja drogi w Górznie.

- Na odcinku ok. 900 metrów, od drogi krajowego aż do centrum wsi powstaje chodnik dla pieszych – powiedział R. Pacholczyk.

- W ramach remontu i odpowiadając na zapotrzebowanie mieszkańców położna zostanie także nowa nakładka asfaltowa na odcinku od drogi krajowej do przejazdu kolejowego. A w kolejnych latach myślimy już o remoncie drogi przez Biniew – powiedział P. Rajski.

Budowa chodnika pochłonie ok. 350 tys. zł, z czego ok. 200 tys. pochodzi ze środków powiatu, a kwotą 150 tys. dofinansowała je Gmina Ostrów.

W tym roku udało się także wykonać II odcinek prac remontowych na drodze z Radłowa przez Rąbczyn do Raszkowa. Ta droga jest alternatywą komunikacyjną dla drogi Ostrów  - Radłów – Raszków – Koryta.

- Na to zadanie przeznaczyliśmy 800 tys. zł. Zarówno remont tego odcinka, jak i drogi w Górznie udało się wykonać dzięki sprzedaży naszych terenów inwestycyjnych w Przygodzicach – powiedział P. Rajski.         

Łącznie w tym roku na zadania drogowe z budżet powiatu przeznaczono kwotę ok. 23 miliony złotych, w tej kwocie znajduje się znaczące wsparcie ze środków rządowych, a także finansowanie zadań przez poszczególny samorządy gminne. Dzięki tej współpracy uda się przeprowadzić kilkadziesiąt zadań.

REKLAMA
Darek Potasznik

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

KALENDARZ WYDARZEŃ

20
Środa
Październik 2021
Październik
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
27282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
imieniny:
Ireny, Kleopatry, Witalisa
REKLAMA