AKTUALNOŚCINa SygnalePolicjaStraż PożarnaZdrowieStraż Miejska

Kardiologia po remoncie /video/

Zdrowie

Ponad 4 tys. pacjentów z zawałami trafiło na ostrowską kardiologię od czasu powstania tego oddziału. Dzięki niedawno uruchomionej pracowni do elektrofizjologii pełnoprofilowy już oddział będzie mógł wykonywać jeszcze więcej specjalistycznych zabiegów.
– ,,To był pierwszy oddział po 2010, który powstał od podstaw w ramach naszego planu unowocześnianiu ostrowskiej lecznicy. Dzięki fachowej opiece zespołu pod kierownictwem dra Janusza Tarchalskiego cieszy się dużym uznaniem wśród pacjentów. Co ważne cały czas się rozwija pod względem sprzętu i świadczonych usług’’ – powiedział Paweł Rajski Starosta ostrowski.

Miarą zapotrzebowania i z drugiej strony skali chorób wieńcowych są dane, które przedstawił J. Tarchalski kierownik ostrowskiej kardiologii. Od otwarcia do dziś przyjętych tutaj było ponad 13 tys. pacjentów z całego regionu. Pacjentom wszczepiono m.in. 900 stymulatorów serca. Wykonano ok. 1000 angioplastyk wieńcowych, 8 tys. koronografii oraz blisko 4 tys. ostrych zespołów wieńcowych – zawałów serca. Średnio w roku trafia tutaj ok. 2 tys. chorych.

Najnowszą inwestycją była budowa sali do elektrofizjologii za ok. 800 tys. zł. Jak podkreślano było to przedsięwzięcie kluczowe tak dla rozwoju jak i poczucia bezpieczeństwa pacjentów.

-,,Musimy być gotowi na przyjęcie pacjenta z zawałem w każdej sytuacji i każdej chwili. Nie możemy dopuścić do tego, że trwa zabiega, a pacjent z zawałem czeka. Do tej pory wykonywaliśmy już zabiegi ablacji, ale nowa pracownia pozwoli zwiększyć ilość zarówno tych zabiegów, jak i innych np. rozruszników serca’’ – powiedział dr. Janusz Tarchalski.

Wicestarosta Roman Pacholczyk przypomniał także, że wykorzystywany jest system przesyłania informacji drogą radiową z karetki do oddziału. Dzięki czemu lekarze mają część wiedzy o stanie pacjenta już przed jego przyjazdem. 

Ostrowska kardiologia dysponuje 35 łózkami i zatrudnia także 10 kardiologów.

–,,Choroby naczyniowo-sercowe to jedna z największych bolączek dlatego ten oddział jest tak ważny. Nowa pracownia elektrofizjologii pozwala nam wykonywać na miejscu cały wachlarz usług zachowawczych. Dla pacjenta to najważniejsze’’ – powiedział Dariusz Bierła dyrektor ostrowskiego szpitala. Podkreślił także, że jest to jeden z pierwszych oddziałów w Wielkopolsce, które weszły w program opieki skoordynowanej dla pacjentów z zawałami serca. W ramach tego leczeni tutaj chorzy z zawałem mają zagwarantowane cztery wizyty w poradni kardiologicznej w pierwszym roku od zachorowania. Poza tym z perspektywy finansów oddzielnie rozliczane są środki na rehabilitację kardiologiczną w ramach trzytygodniowych turnusów. Ci z pacjentów, którzy wymagają implementacji kardiowertera defibrylatora są także rozliczani z puli środków Narodowego Fundusz Zdrowia nie naruszając kontraktu podstawowego. Jak przekonywano korzysta z takiej formy wsparcia ok. 70 proc. chorych.  

Przy okazji realizowanej inwestycji typowo medycznej budowy nowej pracowni wykonany został lifting całego oddziału.

-,,Po 7 latach oddział musiał przejść lifting. Przy takiej licznie pacjentów i zabiegów nastąpiło naturalne zużycie niektórych elementów. Dlatego z budżetu powiatu wyasygnowaliśmy ok. pół miliona zł. na wymianę wykładzin, drzwi i odmalowanie pokoi’’ – powiedział Starosta Rajski.

REKLAMA
Darek Potasznik

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

KALENDARZ WYDARZEŃ

28
Niedziela
Listopad 2021
Listopad
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
12345
imieniny:
Jakuba, Stefana, Romy
REKLAMA