AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywka i kulturaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyPolityka

Złaz Hufca po raz 56.

Turystyka

Złaz Hufca ZHP Ostrów Wielkopolski to najstarsza cykliczna impreza turystyczna w naszym mieście, której początki sięgają lat 60-tych poprzedniego stulecia. Jego 56. edycja zgromadziła rekordową liczbę uczestników.

REKLAMA

W dniach 15-17 października odbył się 56. Złaz Hufca. W imprezie tej po raz drugi z rzędu wzięła udział rekordowa liczba 260 uczestników: zuchów, harcerzy i instruktorów reprezentujących 20 drużyn. Motywem przewodnim tegorocznego złazu było hasło „OBO-30” – to numer zadania w Ostrowskim Budżecie Obywatelskim, w którym harcerze starają się o środki na remont sali kominkowej na Stanicy Harcerskiej „Zielona Polana”.

- Bardzo się cieszę z frekwencji na tegorocznym Złazie Hufca, która pokazuje jak bardzo dzieci i młodzież potrzebują dzisiaj takiej formy spędzania czasu – mówi komendant Złazu harcmistrz Darek Potasznik. – Organizacja tak dużej imprezy nie byłaby możliwa bez zaangażowania licznej grupy instruktorów, a przede wszystkim komendantów tras, za co składam im gorące podziękowania.

Ze względów bezpieczeństwa, podobnie jak przed rokiem, uczestnicy zostali podzieleni na kilka tras, startujących niezależnie od siebie z różnych miejsc na terenie powiatu ostrowskiego.

Już w piątek po południu na trasy złazu ruszyły dwie najstarsze grupy – harcerze starsi (13-15 lat) oraz wędrownicy (16 lat i starsi). Najliczniejsza trasa – starszoharcerska (8 drużyn) rozpoczęła się apelem przy Szkole Podstawowej nr 6 na ul. Staroprzygodzkiej, skąd uczestnicy powędrowali w kierunku Trzcielin, by ostatecznie dotrzeć na nocleg do Szkoły Podstawowej w Jankowie Przygodzkim. Drugiego dnia uczestnicy maszerowali przez Przygodzice – Wysocko Małe – Wysocko Wielkie do Ostrowa, na metę Złazu zorganizowaną na Stanicy Harcerskiej. Komendantką trasy przygotowanej przez Krąg Instruktorów i Starszyzny Szczepu Jedyneczka była druhna Wiktoria Smardz.

Trasa wędrownicza, na którą zgłosiły się 3 drużyny wystartowała w Ołoboku, gdzie w miejscowej Szkole Podstawowej odbył się pierwszy nocleg. W sobotę wędrownicy przemaszerowali przez gminę Sieroszewice, by dotrzeć na metę złazu na Stanicy. Trasę przygotowała 10 Drużyna Wędrownicza „Wataha” z Wielowsi, a jej komendantem był przewodnik Szymon Kasprzyk.

W sobotę apelem o godzinie 9:00 na placu pod siedzibą Komendy Hufca na ul. Staszica rozpoczęła się trasa harcerska (10-12 lat), na starcie której stawiły się 4 drużyny. Jej uczestnicy po odwiedzeniu Izby Tradycji Ostrowskiego Harcerstwa odszukiwali ciekawe miejsca na terenie miasta, wykonując przy tym zadania przygotowane przez Krąg Instruktorów i Seniorów im. Szarych Szeregów. Komendantem tej trasy był harcmistrz Maciej Maśliński.

Trasa zuchowa (6-9 lat) przebiegała pod hasłem „Rozwiń skrzydła” i rozpoczęła się na lotnisku w Michałkowie. Tam zuchy z 4 ostrowskich gromad miały okazję obejrzeć samoloty i szybowce a także posłuchać przedstawiciela Aeroklubu Ostrowskiego Jacka Wasiaka, który opowiadał o samolotach, lataniu i odpowiadał na pytania zuchów. Po tej wizycie zuchy, tak jak pozostałe drużyny, pomaszerowały na Piaski, gdzie czekał na nie obiad i kolejne atrakcje. Trasą przygotowaną przez Krąg Instruktorski Kuluary i Namiestnictwo Zuchowe dowodziła podharcmistrzyni Małgorzata Hnatyk. Dodać warto, że tą samą trasą pod wodzą harcmistrzyni Lidii Góralskiej podążą harcerze Nieprzetartego Szlaku z Zespołu Szkół Specjalnych, jednak ze względów organizacyjnych ich wyprawa odbędzie się w późniejszym terminie.

Uroczysty apel końcowy Złazu z udziałem komendantki hufca harcmistrzyni Izabeli Potasznik odbył się w sobotnie popołudnie na Stanicy Harcerskiej „Zielona Polana”. Zwycięzcami trasy zuchowej okazały się wszystkie zuchy, na trasie harcerskiej zwyciężyła 58 Drużyna Harcerska (Szczep Szuwary), na trasie starszoharcerskiej 113 Drużyna Starszoharcerska (Szczep Jedenastka), a na trasie wędrowniczej 41 Drużyna Wędrownicza (Szczep Wigry). Po apelu harcerze starsi podsumowali swoją trasę przy wieczornym ognisku, natomiast wędrownicy kontynuowali swoje zajęcia aż do niedzielnego poranka.

W imieniu organizatorów składamy podziękowania osobom i instytucjom, które pomogły w przygotowaniu tej okazałej imprezy – panu Jackowi Wasiakowi z Aeroklubu Ostrowskiego, panu Dariuszowi Piechowiakowi z rady sołeckiej Jankowa Przygodzkiego, dyrekcjom: Szkoły Podstawowej w Ołoboku, Szkoły Podstawowej w Jankowie Przygodzkim i Gminnego Ośrodka Kultury w Wysocku Wielkim.

Impreza mogła się odbyć dzięki dofinansowaniu ze środków Miasta Ostrowa Wielkopolskiego.

REKLAMA
Darek Potasznik

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

KALENDARZ WYDARZEŃ

19
Piątek
Sierpień 2022
Sierpień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1234
imieniny:
Emilii, Julinana, Konstancji
REKLAMA