AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywka i kulturaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyPolityka

Uczcili pamięć Piotra Szczęsnego

Miasto

Mieszkańcy Ostrowa z obywatelskiej grupy Ostrowski Spacer Protestacyjny „Łańcuch Światła” spotkali się na Rynku by uczcić pamięć Piotra Szczęsnego, który 4 lata temu dokonał samopodpalenia w geście protestu przeciw polityce polskich władz.

19 października 2017 roku na Placu Defilad w Warszawie Piotr Szczęsny nazwany później „szarym człowiekiem” rozrzucił ulotki z treścią swojego manifestu, a następnie dokonał samopodlenia. Zmarł 10 dni później w wyniku rozległych poparzeń.

W „Manifeście szarego człowieka” Piotr Szczęsny wyraził swój protest przeciwko łamaniu przez władze praw człowieka i zasad demokracji, przeciwko nepotyzmowi i korupcji w wykonaniu rządzących, a także degradowaniu edukacji, ochrony zdrowia, środowiska naturalnego oraz marginalizowaniu Polski na arenie międzynarodowej.

„A ja wolność kocham ponad wszystko. Dlatego postanowiłem dokonać samospalenia i mam nadzieję, że moja śmierć wstrząśnie sumieniami wielu osób, że społeczeństwo się obudzi i że nie będziecie czekać, aż wszystko zrobią za was politycy – bo nic nie zrobią!” – zakończył swój manifest P. Szczęsny.

W czwartą rocznicę tego wydarzenie 19.10.2021. na Rynku w Ostrowie  „Ostrowscy Spacerowicze” zorganizowali spotkanie upamiętniające Piotra Szczęsnego. Zgromadzonych powitał Jerzy Wójcicki, przybliżając zgromadzonym postać tragicznie zmarłego.  Następnie odtworzono treść manifestu w wykonaniu aktora Roberta Zawadzkiego. Podsumowania treści manifestu dokonała Jolanta Perkiewicz, cytując ważniejsze jego fragmenty.

- Minęły cztery lata, a treści zawarte w manifeście szarego człowiek pozostają cały czas aktualne – mówił w swoim wystąpieniu Dariusz Potasznik. – Mało tego w wielu obszarach jego aktualność przybrała na sile, jak chociażby w przypadku podejścia władz do uchodźców, edukacji, czy ochrony zdrowia.

Podobne do ostrowskich uroczystości odbyły się w wielu miastach w Polsce.

REKLAMA
Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

KALENDARZ WYDARZEŃ

28
Niedziela
Listopad 2021
Listopad
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
12345
imieniny:
Jakuba, Stefana, Romy
REKLAMA