Hala Mistrzów – dla mistrzów!

Koszykarze Arged BMSlam Stali w pierwszym meczu Basket Champions League w Arenie Ostrów pokonali Hapoel Jerozolima 76:65, choć po pierwszej kwarcie 11. punktami przegrywali.

Pierwsza kwarta przebiegała pod dyktando gości, którzy łatwo zdobyli 5 punktów i tylko na chwilę pozwolili Stali zbliżyć się na dwa oczka (5:7), by następnie w ciągu 2 minut odjechać na 7:16. Czas dla trenera Milicića sprawił, że ostrowianie odrobili 4 punkty (11:16), ale przez ostatnie trzy minuty nie trafili do kosza rywali ani razu i po pierwszej odsłonie wynik meczu 11:22 nie napawał optymizmem.

Drugą kwartę ostrowianie rozpoczęli dużo lepiej aplikując rywalom 6 punktów z rzędu (17:22) w czym duża zasługa rozkręcającego się z każdą akcją Florence’a. Na dalsze odrabianie strat goście nie zamierzali stalowcom pozwolić i rozpoczęła się gra kosz za kosz, choć zdobyta przez Florence’a trójka pozwoliła urwać jeszcze jedno oczko (22:26). Później Hapoel trafił dwa razy z rzędu, ale ostrowianie nie zamierzali odpuszczać i raz jeszcze popisali się 6-punktową serią zbliżając się na jedno trafienie (28:30). Do remisu od razu doprowadzić się nie udało, ale w końcu Stal postawiłą na swoim i na niewiele ponad dwie minuty przed przerwą po trafieniu Andressona na tablicy wyświetlił się wynik 32:32. Dwukrotnie gospodarze mieli okazję objąć prowadzenie, aż w końcu trafiać zaczęli goście i ostatecznie po pierwszej połowie mieliśmy wynik 34:36.

Trzecia odsłona rozpoczęła się od „wymiany ciosów” i choć sędziowie w jednej z akcji ofensywnych odgwizdali niesportowy faul Simmonsowi, to goście nie skorzystali z tego prezentu Chwilę później Simmons zrehabilitował się trójką (39:40), a w następnej akcji faulowany Palmer wykorzystał dwa rzuty wolne wyprowadzając Stal na pierwsze prowadzenie w tym meczu 41:40. Radość z prowadzenia nie trwała długo, gdyż goście szybko zdobyli 5 punktów, ale nie zdeprymowało to ostrowian, którzy w trzech szybkich akcjach zdobyli 6 punktów i w połowie kwarty prowadzili 47:45. Po przerwie dla trenera gości trójką popisał się Palmer podwyższając na 50:45, ale w kolejnych akcjach kibice oglądali dużo walki i mało punktów. Na dwie minuty przed końcem kwarty gospodarze prowadzili 52:49, minutę później było już 52:52, ale ostatnie słowo należało do Stali – trafienie Younga dało gospodarzom prowadzenie po trzech kwartach 54:52.

Wynik czwartej kwarty dwójką otworzył Mokros, a później dwa trafienia dołożył Simmons i po minucie Stal prowadziła już 60:52. Jak się okazało – była to tylko uwertura przed koncertem jaki ostrowscy kibice oglądali w kolejnych akcjach. Mokros, Young i Simmons fruwali nad ostrowskim parkietem, a w ciągu niespełna pięciu minut ostrowianie zaaplikowali rywalom 16 punktów, nie tracąc żadnego i w połowie kwarty prowadzili 70:52! Festiwal Stali goście przerwali w końcu rzutem z narożnika, który miał być „za trzy”, ale okazał się „za dwa”. Nie mniej rzutem tym przystopowali ostrowian, którzy w kolejnych akcjach przestali trafiać i dopiero po ponad trzech minutach kolejne punkty zdobył Young. Rywale również nie grzeszyli w tym czasie skutecznością i zdobyli tylko 4 punkty i na dwie minuty przed końcem meczu Stal prowadziła 72:56. W końcówce Happoel odrobił część strat, w czym znacząco pomogła mu trójka w ostatniej akcji, ale i tak Stal odniosła historyczne, cenne i efektowne zwycięstwo 76:65.

Arged BMSlam Stal Ostrów – Hapoel Bank Yahav Jerozolima 76:65 (11:22, 23:14, 20:16, 22:13)

Arged BM Stal: Kobi Simmons 20, Michael Young 14, Trey Drechsel 11, James Palmer Jr. 11, James Florence 9, Denzel Andersson 6, Jarosław Mokros 5, Igor Wadowski

Hapoel Bank Yahav: Jalen Adams 19, Retin Obasohan 9, Adam Ariel 8, Sean Kilpatrick 7, Amit Gershon 6, Itay Segev 6, Kaiser Gates 4, Willy Workman 6, Anthony Bennett, Thon Maker