AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywka i kulturaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyPolityka

Stanowisko BCC w sprawie sytuacji samorządów w "Polskim Ładzie"

Kącik Prasowy

Business Centre Club z uwagą obserwuje działania samorządów w związku z ostatnimi rządowymi propozycjami i zmianami w zakresie uszczuplenia dochodów własnych samorządów.

Przedsiębiorcy doceniają rolę jaką dla rozwoju lokalnej przedsiębiorczości pełni zdecentralizowany i samodzielny samorząd, wyposażony w odpowiednie zadania, kompetencje i środki finansowe.  Dlatego z niepokojem patrzymy na wszelkie działania ograniczające wspólnotom lokalnym możliwości do decydowania o swoich sprawach.

 

Przykładem jest program „Polski Ład”, który pod pretekstem zmian podatkowych zmienia ustrój państwa i ogranicza poziom decydowania o sprawach lokalnych.

 

Podzielamy obawy, że planowane przez rząd drastyczne zmniejszenie dochodów własnych samorządów dramatycznie pogorszy jakości usług świadczonych dla obywateli w tym edukacji, opieki przedszkolnej oraz pomocy społecznej.  Szacuje się, że wyniku „Polskiego Ładu” i zmian podatkowych wprowadzonych od 2019 roku samorządy stracą przez 10 kolejnych lat 206 mld zł., z czego 145 mld. zł dotyczy samego „Polskiego Ładu”.

 

Zła kondycja samorządów to również organicznie możliwości rozwoju przedsiębiorczości. Słaby samorząd nie zbuduje skutecznych mechanizmów wspierania innowacyjności i trwałych zachęt w kierunku rozwijania przedsiębiorczości wśród swoich mieszkańców. Oznacza to również, że przedsiębiorcy nie będą w stanie wspierać rozwoju samorządów poprzez inwestycje i lokalne podatki.

 

Popieramy wzmacniacie decentralizacji i suwerenności działań w rozwoju gospodarczym miast i gmin.

 

Inf. Mirosław Kasprzak
Rzecznik BCC

REKLAMA
Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

KALENDARZ WYDARZEŃ

28
Niedziela
Listopad 2021
Listopad
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
12345
imieniny:
Jakuba, Stefana, Romy
REKLAMA