AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywka i kulturaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyPolityka

Październik w Ostrowskim Uniwersytecie TW

Nauka

Z uśmiechem ruszamy do przodu! Świat staje przed nami otworem - stwierdziła podczas inauguracji roku akademickiego 2021/2022 Aleksandra Biegańska, prezes Zarządu Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Ostrowie Wielkopolskim.

Galeria zdjęć


W takim optymistycznym nastroju seniorzy z uniwersyteckiej rodziny, po wyjściu z izolacji związanej z pandemią, postanowili ze znaną im pasją i zaangażowaniem przystąpić do realizacji ambitnych zadań nakreślonych w planie działalności uniwersytetu na nowy rok akademicki  i wykorzystywać każdy dzień, ciesząc się życiem.

 

Mamy nadzieję - podkreśliła Aleksandra Biegańska - że przezwyciężymy pandemię i pełni nadziei zrealizujemy planowane zadania, skupiając się głównie na zdrowiu i poprawie kondycji, tak bardzo zachwianej przez ostatnie miesiące, ale też popracujemy nad naszym umysłem, aby odwrócić uwagę od otaczających nas problemów.

 

Już miesiąc październik pokazał, na co seniorów i seniorki z ostrowskiego uniwersytetu stać. Widać dynamikę w ich działaniach w 30 sekcjach i kołach  zainteresowań, gdzie każdy z nich znalazł coś dla siebie. Największym zainteresowaniem cieszy się klub "Podróżnika" pozwalający poznawać nasze najbliższe środowisko i nie tylko poprzez uczestnictwo w wycieczkach i comiesięcznych wykładach o świecie oraz sekcja kształtowania sylwetki, gdzie seniorki i seniorzy uczestniczą w zajęciach rekreacyjnych, na które składają się ćwiczenia gimnastyczne z elementami jogi i aerobiku, ćwiczenia z elementami tańca, a także ćwiczenia rehabilitacyjne.

 

Spójrzmy, co ciekawego działo się w ostrowskim środowisku uniwersyteckim w  minionym  miesiącu.

 

Na podkreślenie zasługuje fakt, że odbyły się spotkania organizacyjne we wszystkich sekcjach i kołach zainteresowań, powołanych zgodnie z potrzebami słuchaczy.

Członkowie klubu "Podróżnika" wysłuchali fascynującego wykładu na temat wybranych państw Ameryki Południowej, prowadzonego przez prof. UAM dra hab. Michała Jarneckiego, zaś członkowie koła humanistyczno - historycznego z dużym zainteresowaniem uczestniczyli w wykładzie dr Józefa Pietrzaka  nt. "Historia zapisana w atlasach".

Podróżnicy uczestniczyli w wycieczce do Krotoszyna i Sulmierzyc, poznając historie tych miast i odwiedzając najciekawsze zabytki.

Grupa słuchaczy OUTW brała udział w Mediatece w spotkaniu autorskim z ostrowianką  Anną Musiałowicz, połączonym z promocją jej ksiązki "Kuklany las".

 

Zespół Tańczące Seniorki i Krzysztof Ogórkiewicz koncertowali na Święcie Karpia w Przygodzicach. Ich interesujący występ został przyjęty z dużą życzliwością i sympatią przez uczestników rybnej biesiady "Festiwal Karpia", zorganizowanej w Gminnym Ośrodku Kultury.

 

W ramach wyjazdów edukacyjnych w zakresie turystyki kulturowej grupa rowerowa Turystocykliści odwiedziła Ostrowski Zakład Ciepłowniczy i Stację Uzdatniania Wody, niezwykłe miejsca, które pokazują, jak można mądrze i z pasją wdrażać nowoczesne technologie. To była okazja dla wzbogacenia wiedzy w zakresie dokonań współczesnej techniki.

Realizując hasło - ruch może zastąpić wiele lekarstw, ale żadne lekarstwo nie zastąpi ruchu - ostrowscy seniorzy spędzali aktywnie czas na Piaskach podczas zajęć rekreacyjnych na świeżym powietrzu i na warsztatach nordic walking, ucząc się pod nadzorem instruktora prawidłowej techniki korzystania z kijków. Wielu z nich podkreślało, że udział w takich zajęciach poprawia zdrowie i kondycję oraz wzmacnia poczucie pewności siebie. Mając na uwadze te korzyści, warto podarować sobie czas, by cieszyć się życiem i dzielić radością z innymi.

W okresie od 17 - 24.10.2021 roku seniorki i seniorzy z sekcji kształtowania sylwetki uczestniczyli w turnusie rehabilitacyjno - rekreacyjnym w Sanatorium ZNP w Ciechocinku. To był czas realizacji bogatego programu aktywności społecznej i koncentracji na poprawie zdrowia w ramach rehabilitacji leczniczej dostosowanej do potrzeb uczestników.

Wcześniej, realizując przyznany przez miasto Ostrów Wielkopolski projekt pt. "Odbudowywanie więzi w OUTW po izolacji pandemicznej", członkowie koła turystyki pieszej i rowerowej Turystocykliści, członkowie chóru Ostrowianki i klubu Podróżnika, jak też słuchacze z wolnego wyboru przebywali na trzydniowych warsztatach integracyjnych w Boszkowie w Młodzieżowym Obozie Zespołu Szkół Technicznych, z którą to szkołą OUTW zawarł umowę o współpracy młodzieży z seniorami. W trakcie realizacji planu pobytu w Boszkowie ukierunkowanego na aktywność ruchową i integrację członków odbyło się pożyteczne spotkanie z przedstawicielami UTW w Lesznie, stanowiące dobry początek dla konstruktywnej współpracy pomiędzy obu uniwersytetami  w przyszłości.

Znane z działalności charytatywnej seniorki włączyły się do akcji pomocy osobom potrzebującym, szczególnie bezdomnym, organizowanej przez Stowarzyszenie "Ostrów - Lubimy Pomagać", w ramach której wykonano czapki, rękawiczki i szaliki z otrzymanej od Stowarzyszenia włóczki. W rozmowach z dziergającymi można było usłyszeć, że zrobione przez nie z sercem upominki przyniosą radość obdarowanym - bezdomnym i samotnym - i wniosą w ich życie uśmiech i nadzieję.

W tym miejscu warto też dodać, że nasi seniorzy uczestniczyli w kolejnej, tym razem jesiennej akcji sprzątania naszego miasta.

Zarząd OUTW opracował i przystąpił do realizacji zadań w ramach Ostrowskiego Budżetu Obywatelskiego. Do konkursu ofert zakwalifikowane zostały dwa zadania: w grupie zadań rewitalizacyjnych pn. "Z Ostrowa Wielkopolskiego w świat - organizacja cyklu spotkań z ciekawymi podróżnikami" oraz w grupie zadań edukacyjnych pn. Pełnia sił - organizacja warsztatów edukacyjnych". Te ambitne zadania, w przypadku otrzymania dotacji, uniwersytet zrealizuje, tak jak zawsze, w sposób otwarty i profesjonalny.

 

Jednocześnie warto podkreślić, że seniorki i seniorzy z ostrowskiego uniwersytetu uczestniczyli w inauguracji Ostrowskich Dni Seniora w niedawno oddanej do użytku hali widowiskowo-sportowej  Arena Ostrów, jak też w wykładach i warsztatach dla najstarszych mieszkańców w Centrum Aktywności Lokalnej oraz w zajęciach sportowych i artystycznych w plenerze, związanych ze zdrowiem, dobrostanem i bezpieczeństwem. Pokazali nie pierwszy raz, jak cenią sobie pogodę ducha, aktywność i kontakt z drugim człowiekiem, jak potrafią czynnie włączać się w nurt życia społecznego w ich ukochanym mieście. To był czas radości, nadziei i optymizmu.

 

Inf. Kazimierz Nawrocki

Fot. Barbara Peukert, Irena Szczembara, Adam Ulichnowski

REKLAMA
Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

KALENDARZ WYDARZEŃ

28
Niedziela
Listopad 2021
Listopad
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
12345
imieniny:
Jakuba, Stefana, Romy
REKLAMA