AKTUALNOŚCIPowiatGm. Ostrów WlkpGm. RaszkówGm. OdolanówGm. SośnieGm. PrzygodziceGm. SieroszewiceGm. Nowe Skalmierzyce

W Moszczance wywozili młodożeńcowe

Gm. Raszków

W niedzielę 7 listopada 2021 r. w świetlicy w Moszczance (gm. Raszków) odbyło się "Wywożenie młodożeńcowych".

Galeria zdjęć


Był to premierowy pokaz widowiska obrzędowego nawiązującego do dawnego zwyczaju z naszego regionu, kiedy to młode mężatki przyjmowano do grupy gospodyń. Co ciekawe, prawdopodobnie zwyczaj ten został odtworzony po raz pierwszy od kilkudziesięciu lat.

Na scenie zaprezentowały się panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Moszczance wraz z Zespołem Tańca Ludowego "Swojacy" oraz kapelami. Scenariusz widowiska, łączącego zabawne opowieści w gwarze wielkopolskiej oraz taniec i śpiew, przygotowała Urszula Mróz, reżyserem był poznański folklorysta Piotr Kulka.

Dwa pokazy obejrzało prawie 300 osób, wśród których znaleźli się m.in. starosta ostrowski Paweł Rajski, burmistrz Jacek Bartczak, przewodniczący Rady Gminy i Miasta Raszków Andrzej Matyba, ks. Rafał Kryś oraz sołtysi Władysława Smolińska i Tadeusz Marszał. Wydarzeniu towarzyszyły prezentacje kulinarne członkiń kół gospodyń wiejskich z gminy Raszków, które w ten sposób podsumowały swój udział w projekcie pn. "Nasz lokalny patriotyzm kulinarny". Dodatkowo młodsza grupa "Swojaków" pokazała zabawy i tańce Beskidu Żywieckiego.

Projekt sfinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030. Organizatorem było Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Wsi Moszczanka i Skrzebowa. 

Inf. Karol Marszał 

Fot. Irena i Andrzej Jarmuszczakowie

REKLAMA
Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

KALENDARZ WYDARZEŃ

28
Niedziela
Listopad 2021
Listopad
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
12345
imieniny:
Jakuba, Stefana, Romy
REKLAMA