AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywka i kulturaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyPolityka

Narodowe Święto Niepodległości w Ostrowie

Miasto

Złożenie kwiatów w miejscach pamięci, uroczysta msza święta oraz Patriotyczne Śpiewanie złożyły się na ostrowskie obchody Narodowego Święta Niepodległości.

Choć ze względu na bezpieczeństwo uczestników, w tym roku zrezygnowano z tradycyjnego przemarszu spod Urzędu Miejskiego do konkatedry, to jednak delegacje jak co roku złożyły wieńce w miejscach upamiętnionych tablicami: na budynkach Konwiktu, Domu Katolickiego oraz domu Stefana Rowińskiego.

Następnie w Konkatedrze rozpoczęła się uroczysta Msza Święta w intencji Miasta i Ojczyzny, którą celebrował ks. kan. Adam Kosmała, proboszcz parafii.

Z wielką radością ofiaruję tę Mszę św. za naszą Ojczyznę w Narodowe Święto Niepodległości, za Polskę, wszystkich Polaków w Polsce i za granicą, mieszkających blisko i daleko. W szczególności modlę się za wszystkich mieszkańców naszego miasta Ostrowa Wielkopolskiego i okolic – mówił kapłan witając wszystkich zebranych.

W homilii ksiądz proboszcz zacytował Jasnogórskie Śluby Narodu. Przypomniał, że tekst ślubów ułożył więziony w Komańczy Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński, a ich przesłanie do dzisiaj pozostaje aktualne. Eucharystia zakończyła się odśpiewaniem „Boże, coś Polskę”.

Po zakończeniu mszy, w Domu Katolickim uczestnicy uroczystości zebrali się na Patriotycznym Śpiewaniu, przygotowanym przez Komendę Hufca ZHP we współpracy ze Szkołą Podstawową nr 14. Była to już ósma edycja wspólnego obywatelskiego śpiewania, będącego najradośniejszym akcentem obchodów Święta Niepodległości. Jak podkreślili prowadzący to spotkanie hm. Dariusz Potasznik i Andrzej Knopiński:

Na tegoroczny repertuar złożyły się przede wszystkim piosenki niosące radość, gdyż w obliczu trudnej codzienności właśnie taki charakter powinno mieć nasze narodowe święto.

Wszyscy uczestnicy „Śpiewania” otrzymali okolicznościowe śpiewniki przygotowane przez Komendę Hufca ZHP. Jak co roku przygotowana też została pamiątkowa pieczęć, która ozdobiła wspomniane śpiewniki.

W samo południe w ramach akcji „Niepodległa do hymnu” wszyscy zgromadzeni odśpiewali Hymn Państwowy.

REKLAMA
Darek Potasznik

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

KALENDARZ WYDARZEŃ

28
Niedziela
Listopad 2021
Listopad
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
12345
imieniny:
Jakuba, Stefana, Romy
REKLAMA