AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywka i kulturaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyPolityka

Ostrowianie „Ludziom na granicy”

Miasto

W Ostrowie startuje zbiórka darów dla ludzi uwięzionych na granicy polsko-białoruskiej. W akcję zainicjowaną przez Ostrowski Hufiec ZHP zaangażowały się lokalne stowarzyszenia i grupy wolontariuszy.

Z inicjatywy Ostrowskiego Hufca ZHP we współpracy z Fundacją Nakarmieni, grupą Ostrów Lubimy Pomagać, Stowarzyszeniem Polska 2050, ostrowskim sztabem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i miejscowym oddziałem PCK oraz Fundacją „Warto żyć dla kogoś" rusza w Ostrowie akcja „Ludziom na granicy”.

W ramach akcji zbierane będą niezbędne do przeżycia produkty dla ludziom koczujących przy granicy polsko-białoruskiej. Dary będzie można dostarczać do siedziby Hufca ZHP przy ul. Staszica 1.

- Ci ludzie żyją w ekstremalnych warunkach, a z każdym dniem te warunki stają się coraz gorsze – tłumaczy harcmistrz Dariusz Potasznik, koordynator akcji. – Zdajemy sobie sprawę z całej złożoności problemu z jakim mamy do czynienie na granicy polsko-białoruskiej, ale stoimy na stanowisku, że życie i zdrowie ludzi jest wartością nadrzędną i nie można bezczynnie przyglądać się katastrofie humanitarnej z jaką mamy do czynienia.

- Musimy pamiętać, że to zrozpaczeni, oszukani i przerażeni ludzie, którym trzeba pomóc, bo inaczej umrą z zimna i wycieńczenia – dodaje Dagmara Majewska-Misiek współorganizatorka akcji. – Oni nie wyruszyli w drogę by nas terroryzować, ale po to by poprawić swój byt lub uciec przed niebezpieczeństwem. Kiedyś my Polacy uciekaliśmy i otrzymywaliśmy pomoc. Teraz oni potrzebują tego samego.

Ostrowscy wolontariusze podkreślają, że ekstremalne warunki w jakich przebywają ludzie na granicy wymagają zaopatrzenia ich w ściśle określone produkty.

- Jest to bardzo specyficzna akcja – mówi D. Potasznik. – Nie możemy przyjmować wszystkiego „jak leci” gdyż po pierwsze ci ludzie mogą przyjąć tylko najpotrzebniejsze rzeczy, a po drugie muszą to być produkty, które dają możliwość przetrwania w deszczu, chłodzie, a nawet mrozie.

W porozumieniu z działającą na terenie przygranicznym „Grupą Granica” przygotowano listę produktów takich jak:  śpiwory, kurtki, buty, które będą przyjmowane przez ostrowskich harcerzy w biurze Komendy Hufca ZHP przy ul. Staszica 1 od poniedziałku do piątku w godzinach 16-18. Zebrane produkty zostaną dostarczone na miejsce i przekazane wolontariuszom z Grupy Granica. Akcja potrwa od 13 listopada do 6 grudnia.

- Choć jest to trochę przypadek, to jednak daty te mają swoją wymowę – dodaje harcmistrz Potasznik – 13 listopada to Światowy Dzień Dobroci, a 6 grudnia to Mikołajki. Dlatego ruszamy z akcją właśnie dzisiaj i mamy nadzieję, że zebrane dary mieszkańców Ostrowa będziemy mogli przekazać w dniu, w którym w Polsce wszyscy obdarowujemy się prezentami.

Na liście potrzebnych produktów znalazły się również akcesoria takie jak kable micro USB czy power banki. Jak się okazuje to bardzo ważna rzecz, gdyż właśnie dzięki nim koczujący w lasach ludzie mogą utrzymywać łączność z wolontariuszami, dzięki czemu można udzielić im niezbędnej pomocy.

Organizatorzy akcji zachęcają ostrowian by namówić sąsiadów i znajomych i wzorem „Szlachetnej Paczki” zorganizować mini-zrzutkę by wspólnymi siłami dokonać zakupu wybranych produktów. Do włączenia się w akcję zapraszają również inne stowarzyszenia i instytucje działające na terenie miasta i powiatu.

Więcej informacji na temat zbiórki znaleźć można w liście „Ty też możesz pomóc ludziom na granicy” (w załączniku).

A oto lista produktów zbieranych w ramach akcji wraz z przykładowymi linkami do miejsc, gdzie można je zakupić:

1. ŚPIWORY SYNTETYCZNE DO -12, -15, -20 stopni.

 

2. KURTKI CIEPLE NIEPRZEMAKALNIE, CIEMNE, NP. NARCIARSKIE – BEZ ODBLASKÓW - L, XL, mix rozmiarów dorosłych

 

3. SPODNIE PRZECIWDESZCZOWE  (drugi link) – na polarze lub bez, ciemne - L, XL, mix rozmiarów dorosłych

 

4. ODZIEŻ I BIELIZNA TERMICZMA - L, XL, mix rozmiarów dorosłych

 

5. POLARY GRUBE - L, XL, mix rozmiarów dorosłych

 

6. BUTY trekkingowe, wodoodporne, ciemne (drugi link) (trzeci link) męskie: 41, 42, 43, 44, damskie: 37, 38, 39, 40, 41, 42

 

7. SKARPETY TERMICZNE (drugi link) (trzeci link) mix rozmiarów 37-45

 

8. RĘKAWICZKI NA MROZY, WODOODPORNE

 

9. PŁACHTY BIWAKOWE

 

10. PŁACHTA BIWAKOWA WODOODPORNA TERMICZNA 3x4 m

 

11. OGRZEWACZE DO RAK I CIAŁA

 

12. KOC RATUNKOWY, TERMICZNY NRC FOLIA ŻYCIA 160x210

 

13. KABLE MIKRO USB

 

14. POWERBANKI 20 000 mAh

 

15. TERMOSY DŁUGO TRZYMAJĄCE TEMPERATURĘ

 

16. BATONY ENERGETYCZNE

 

17. PUSZKI/KONSERWY: RYBY W POMIDORACH ALBO W SOSIE WŁASNYM, PASZTETY DROBIOWE

 

Każdy z powyższych produktów zakupić można w dowolnym sklepie, a podane linki mają ułatwić dokonanie wyboru.

ZBIERAMY TYLKO TE RZECZY!!! Nie potrzeba: szalików, ciepłych swetrów, rzeczy po "czyszczeniu szaf" etc.

Fundacja "Warto żyć dla kogoś" uruchomiła w ramach akcji zbiórkę pieniędzy, jeśli zatem ktoś chciałby zamiast darów dokonać wpłaty może to uczynić TUTAJ lub przelewem na konto fundacji 47 1140 2004 0000 3402 8044 7952 z dopiskiem "Ludziom na granicy".

ZałącznikiREKLAMA
Darek Potasznik

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

KALENDARZ WYDARZEŃ

28
Niedziela
Listopad 2021
Listopad
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
12345
imieniny:
Jakuba, Stefana, Romy
REKLAMA