AKTUALNOŚCINa SygnalePolicjaStraż PożarnaZdrowieStraż Miejska

Naucz się pomagać starszym!

Zdrowie

Coraz więcej osób starszych potrzebuje fachowej pomocy, coraz więcej żyje w samotności,. Lekarze, specjaliści ostrowskiej geriatrii odpowiadając na to zapotrzebowanie zmieniają się rolami i w charakterze wolontariuszy organizują dla chętnych kurs nauki opieki nad osobami starszymi.

REKLAMA

Ostrowska geriatria to jeden z niewielu takich oddziałów w regionie. Jednak zapotrzebowanie na opiekę przy starzejącym się społeczeństwie jest ogromne i przerasta ograniczone możliwości szpitalne. Stąd potrzeba przekazania specjalistycznej wiedzy jak największej grupie potencjalnych opiekunów.

- Kurs jest adresowany do ludzi, którzy już mają kontakt z osobami przewlekle chorymi lub na dzień dzisiejszy nie opiekują się, ale myślą o takim zaangażowaniu prywatnie lub w formie wolontariatu – mówi dr Marek Widenka, kierownik Oddziału Geriatrycznego w Ostrowie i inicjator kursu.

- Pracując w przestrzeni geriatrycznej doświadczamy bardzo dużych braków opiekuńczych wobec osób starszych. Sytuację tę jeszcze pogłębił covid. Wypełniając lukę chcemy w praktyczny sposób przekazać jak najwięcej podstawowych informacji wszystkim chętnym – wyjaśnia M. Widenka.

Do tej pory ostrowski oddział nie korzystał z takiego wsparcia, nie wykluczone jednak, że będzie to początek stworzenia centrum wolontariatu, które wspierałyby oddziały geriatryczny i paliatywny. Potrzeby w tym obszarze są ogromne. Jak przekonują i zachęcają lekarze wsparcie wolontariackie nie musi oznaczać typowo pielęgniarskiej opieki, ale równie ważne jest zwykłe towarzyszenie chorym oraz wszelkie formy organizacji twórczego spędzenia czasu.

- Widząc potrzeby społeczne i doceniając inicjatywę, jako powiat wesprzemy pomysłodawców w sprawach organizacyjnych od udostępnienia pomieszczeń począwszy – powiedział Paweł Rajski Starosta Ostrowski.

Bezpłatny kurs podzielony będzie na sześć sesji, każda dotyczyć będzie innej tematyki. Nie zabraknie spotkań z lekarzami, pielęgniarką, rehabilitantem, psychologiem oraz specjalistami w zakresie terapii zajęciowej 

To już drugie podejście do takiego kursu. Zainteresowanie pierwszą edycją przerosło oczekiwanie pomysłodawców gdyż zgłosiło się ok. 5o osób. Z powodu ścisłego lockdownu spowodowanego koronawriusem zajęcia musiały jednak zostać przerwane.  

Zgłoszenia i dodatkowe informacje moa uzyskać pod numerem tel. +48 726 753 759w godzinach od 10.00 do 15.00 od poniedziałku do piątku.

Inf. Biuro Prasowe Starostwa Powiatowego

REKLAMA
Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

KALENDARZ WYDARZEŃ

19
Piątek
Sierpień 2022
Sierpień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1234
imieniny:
Emilii, Julinana, Konstancji
REKLAMA