AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywka i kulturaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyPolityka

Seniorzy OUTW otwarci na młodych

Nauka

Rozwijanie i utrwalanie integracji międzypokoleniowej to jedna z ważnych form działalności Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Ostrowie Wielkopolskim.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Przykładów rozwijania więzi międzypokoleniowej w środowisku ostrowskiego uniwersytetu na przestrzeni minionych lat znajdziemy wiele. Wystarczy wspomnieć kontakty z Oddziałem Chirurgii i Traumatologii Dziecięcej, Pediatrii oraz Rehabilitacji przy ZZOZ, a także ze Szkołą Szpitalną przy Zespole Szkół Specjalnych im. Janusza Korczaka w Ostrowie Wielkopolskim. Do tradycji należą m.in. „Dni Pluszowego Misia”, Dzień Mikołaja, „Spotkania wigilijne”, „Dzień Dziecka, a także „Łączy nas śpiew i taniec” oraz „Jesteśmy sobie wzajemnie potrzebni”. W ostatnich latach na szczególną uwagę zasługuje współpraca słuchaczy OUTW z młodzieżą Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim. Rezultatem tej współpracy była wspólna realizacja programu zadania publicznego powiatu ostrowskiego pn. Wpływ bezpieczeństwa seniorów OUTW na ich jakość życia, w tym kampania antysmogowa, w której młodzież i nestorzy propagowali czyste powietrze i środowisko naturalne wśród mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego i powiatu ostrowskiego. Okazało się, że młodzież i dorośli potrafią ze sobą rozmawiać i nawzajem wysłuchać, potrafią współpracować w tworzeniu nowych rzeczywistości. Współdziałanie to, po podpisaniu umowy z dyrekcją szkoły, ostrowski uniwersytet będzie rozszerzał i umacniał.

Kolejnym przykładem rozwijania tak sympatycznych i konstruktywnych kontaktów było przyjęcie przez Zarząd ostrowskiego uniwersytetu zaproszenia od Karola Marszała, koordynatora programu Unii Europejskiej ERASMUS+ wspierającego międzynarodową współpracę edukacyjną, na debatę z młodymi ludźmi z Bułgarii, Cypru, Łotwy, Rumunii i Włoch przebywającymi w powiecie ostrowskim. Spotkanie takie odbyło się w dniu 23 marca 2022 roku w auli II Liceum Ogólnokształcącego w Ostrowie Wielkopolskim. Ostrowski uniwersytet reprezentowali: Aleksandra Biegańska - prezes Zarządu i członkowie Zarządu - Maria Wojtaszek i Kazimierz Nawrocki oraz, jak zawsze kreatywny, pełen wigoru i energii zespół „Tańczące Seniorki”.

Celem spotkania było zapoznanie młodych z różnych krajów z funkcjonowaniem  Ostrowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, jednej z najbardziej aktywnych organizacji pozarządowych w mieście.  O cennym i wartościowym dorobku wnoszonym przez Uniwersytet do życia lokalnej społeczności mówiła Aleksandra Biegańska, prezes OUTW. Uczymy się i bawimy. Spełniamy swoje marzenia. Łącząc doświadczenie z młodością porwiemy Was dzisiaj do ćwiczeń i tańca – powiedziała witając uczestników spotkania. W ramach prezentacji dobrych praktyk przedstawiła za pośrednictwem barwnego języka i wielu ciekawych zdjęć Ostrowski Uniwersytet Trzeciego Wieku jako sposób na aktywne i twórcze życie seniorów. Młodzi ludzie mieli okazję poznać misję OUTW, która przejawia się prowadzoną działalnością edukacyjną, twórczą, kulturalną, zdrowotną, turystyczną i sportową, niesieniem pomocy społecznej i charytatywnej, jak również aktywizacją i poprawą jakości życia starszych.

Wyjątkowo interesujący zakres działalności edukacyjnej i pozaedukacyjnej Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Ostrowie Wielkopolskim wzbudził podziw i uznanie wśród młodych osób uczestniczących w tym edukacyjnym spotkaniu. Z oklaskami na stojąco przyjęto występ zespołu „Tańczące Seniorki”. Młodzi, patrząc na aktywność i zaangażowanie pań mogących być dla nich babciami, głośno wyrażali poklask, zachwyt i zauroczenie. Z aplauzem przyjęli zaproszenie do wspólnej zabawy, najpierw do ćwiczeń pod kierunkiem Marii Wojtaszek – znanej animator kultury, a następnie do Poloneza, polskiego tańca narodowego. Miło było  popatrzeć na młodzież, pełną zapału i energii, mającą ogromny potencjał i niepoddającą się schematom z jednej strony, a z drugiej na ludzi dojrzałych wyróżniających się doświadczeniem i mądrością, jak w dobrze rozumiejącej się rodzinie. Oklaskom i podziękowaniom z obu stron nie było końca. To był pouczający przykład więzi młodych i starszych, o jakie warto dbać, jakie warto rozwijać i utrwalać.             

Poruszony przebiegiem i wspaniałym klimatem spotkania Karol Marszał stwierdził, że od 2019 roku II Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Reymonta w Ostrowie Wielkopolskim wraz ze szkołami z Bułgarii, Cypru, Łotwy, Rumunii i Włoch realizuje projekt pn. "Wolontariat i aktywne obywatelstwo" dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Erasmus+. Celem projektu jest poznanie przez uczniów różnych form włączania obywateli do życia społecznego a także pomocy innym osobom. Założeniem projektu są spotkania grup uczniów (po 5 osób z każdego kraju) w poszczególnych szkołach biorących udział w projekcie. Każda z tych szkół przygotowuje program wizyty pokazujący formy aktywności obywatelskiej obecne w społeczności lokalnej. Do tej pory – dodał - odbyły się trzy wizyty: na Cyprze (Limassol), w Rumunii (Oradea) oraz w Ostrowie Wielkopolskim w dniach 22-25 marca 2022 r. Podczas pobytu w Polsce uczestnicy odwiedzili starostwo powiatowe, gdzie spotkali się ze starostą Pawłem Rajskim, a w Urzędzie Miejskim rozmawiali na temat budżetu partycypacyjnego. Ponadto wzięli udział w akcji wolontariackiej na rzecz uchodźców z Ukrainy, zwiedzili Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego oraz inne, ciekawe atrakcje miasta. Spotkali się też z przedstawicielami organizacji pozarządowych: Ostrowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz Zespołu Tańca Ludowego "Swojacy" a także uczestniczyli w warsztatach na temat organizacji społecznych w Polsce, zorganizowanych na Uniwersytecie Wrocławskim.

Karol Marszał wyraził uznanie i szacunek dla osiągnięć i dorobku Ostrowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w minionych 15.latach, życząc wszystkiego co najlepsze na kolejne lata działalności, zwłaszcza pełnej realizacji kolejnych planów i zamierzeń ukierunkowanych na rzecz poprawy jakości życia starszych.

Dziękując młodym za spotkanie w ciepłej i kameralnej atmosferze Aleksandra Biegańska, reprezentantka starszego pokolenia skupionego w uniwersyteckiej rodzinie życzyła im pełnego dostępu do edukacji i szkoleń jak najwyższej jakości oraz dobrych wspomnień z pobytu w Ostrowie Wielkopolskim. Uczestnikom tej twórczej debaty wręczyła drobne upominki przygotowane przez słuchaczy ostrowskiego uniwersytetu i zaprosiła do wspólnego zdjęcia.

Inf. Kazimierz Nawrocki

Fot. Irena Szczembara, Zbigniew Szczembara, Karol Marszał

REKLAMA
Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

KALENDARZ WYDARZEŃ

16
Poniedziałek
Maj 2022
Maj
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
252627282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12345
imieniny:
Andrzeja, jądrzeja, Małgorzaty
REKLAMA