AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywka i kulturaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyPolityka

Marzec w OUTW

Nauka

W otoczeniu pandemii z jednej strony i wiadomości napływających o wojnie na Ukrainie i uchodźcach przybywających do Ostrowa Wielkopolskiego z drugiej strony, seniorzy skupieni w Uniwersytecie Trzeciego Wieku, poprzez swoją aktywność życiową (intelektualną, psychiczną, społeczną, fizyczną) i uczestnictwo w wielu wydarzeniach i imprezach organizowanych w mieście, pokazali w kolejnym miesiącu, jak można wpływać na poprawę zdrowia i życiowego optymizmu w trudnym procesie zdrowego i bezpiecznego starzenia się. Podkreślali przy tym, że OUTW był i jest znacząca organizacją w środowisku lokalnym i ma określoną rangę na poziomie kraju.

Galeria zdjęć


REKLAMA

W dniu 3 marca 2022 roku członkowie koła humanistyczno - historycznego odwiedzili Bibliotekę Publiczną im. Stefana Rowińskiego, aby obejrzeć zebrane tu starodruki. Dzień później słuchacze ostrowskiego uniwersytetu wyjechali do Teatru Muzycznego w Łodzi na musical „Miss Sajgon”, a w kolejnym dniu inna grupa seniorów, otrzymując ulgowe bilety, spędziła czas w Ostrowskim Centrum Kultury na sztuce teatralnej „Seks, miłość i podatki”.

W miesiącu marcu wszystkie sekcje i koła zainteresowań ostrowskiego uniwersytetu zorganizowały spotkania towarzyskie z okazji Dnia Kobiet. Najliczniejsze z nich odbyło się w restauracji „Weranda” dla członków sekcji kształtowania sylwetki. Nasze seniorki pokazały kolejny raz, jak twórcza integracja jest ważnym elementem działań w OUTW.

Delegacja Ostrowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w składzie: Maria Wojtaszek, Regina Banaszak i Kazimierz Nawrocki uczestniczyła w dniu 10 marca 2022 roku w uroczystości z okazji Jubileuszu 10-lecia Gminnego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Gołuchowie, gratulując podejmowanych inicjatyw na rzecz edukacji, aktywizacji i integracji seniorów w środowisku lokalnym. Jednocześnie życząc bratniemu Uniwersytetowi, aby nadal rozwijał tę pożyteczną ideę kształcenia i z taką pasją jak dotąd odkrywał swój własny sposób na życie.

 Dzień później członkowie koła turystyki pieszej i rowerowej „Turystocykliści” spotkali się w Zespole Szkół Technicznych na wykładzie „Z Bogusławem Wawrzyniakiem na Kilimandżaro”. Dwugodzinne spotkanie ze znanym i cenionym podróżnikiem to była uczta niezwykłych przeżyć, pozostających w pamięci każdego z nich przez długi czas.

W dniu 15 marca 2022 roku w auli Społecznej Akademii Nauk odbył się wykład audytoryjny nt. „Depresja – blaski i cienie”. Wykład wygłosił mgr Maciej Leki, wykładowca Akademii Kaliskiej. Słuchacze ostrowskiego uniwersytetu uczestniczący w tym wykładzie wyrazili nadzieje, że zdobyta przez nich wiedza o depresji, która może dotknąć każdego, pozwoli im na przemyślenia, a w konsekwencji na skuteczniejsze radzenie sobie ze stanami przygnębienia i beznadziejności, z apatią, chandrą i rozpaczą.                    

Trzy dni później członkowie klubu „Podróżnika” wyjechali na jednodniową wycieczkę do Torunia, dawnego grodu Kopernika, gdzie zwiedzili z przewodnikiem zespól Starego i Nowego miasta oraz Żywe Muzeum Piernika. Zobaczyli przy okazji, jak wyglądało wypiekanie pierników w średniowieczu i w XIX wieku. Wzięli udział w warsztatach wypieku pierników dekoracyjno – ozdobnych, zwanych po staropolsku „gościńcami”, poznając historię i tajniki wypieku korzennych ciasteczek.

 

W ramach rozwijania integracji międzypokoleniowej słuchacze ostrowskiego uniwersytetu spotkali się  w  II Liceum Ogólnokształcącym z młodymi ludźmi z Bułgarii, Cypru, Łotwy, Rumunii i Włoch, realizującymi program Unii Europejskiej ERASMUS+ wspierający międzynarodową współpracę edukacyjną. Podczas tego spotkania Aleksandra Biegańska, prezes Zarządu OUTW zapoznała młodych z różnych krajów z funkcjonowaniem Ostrowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku i jego wartościowym dorobkiem, jaki wnosi do życia lokalnej społeczności. Szeroki i interesujący zakres działalności edukacyjnej i pozaedukacyjnej Uniwersytetu wzbudził podziw i uznanie wśród młodych osób uczestniczących w tym spotkaniu. Oklaskami na stojąco przyjęto występ „Tańczących Seniorek”.

Przy licznym udziale członków Stowarzyszenia OUTW Samorząd Słuchaczy pod przewodnictwem Reginy Banaszak zorganizował w dniu 25 marca 2022 roku w stanicy harcerskiej „Zielona Polana” piknik wiosenny. Tradycyjnym zwyczajem seniorki i seniorzy ostrowskiego uniwersytetu pożegnali Zimę i powitali Wiosnę. Było gwarno i wesoło. Wszystkim  towarzyszyła  muzyka,  taniec  i  śpiew.

Wielu najstarszych mieszkańców Ostrowa Wielkopolskim, a wśród nich członkowie OUTW, wzięło udział w WIELKIM KONCERCIE CHARYTATYWNYM "Ostrów dla Ukrainy". Seniorzy pokazali, jak potrafią zjednoczyć się przeciwko złu! Można śmiało powiedzieć, że dzięki ich aktywności „Arena Ostrów” wypełniła się w tym dniu dobrem!

W okresie całego miesiąca nestorki z Ostrowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku pełniły dyżury w Domu Polsko – Ukraińskim w Ostrowie Wielkopolskim, pomagając przy sortowaniu darów i obsłudze uchodźców. Jednocześnie służyły pomocą dzieciom przybyłym z Ukrainy w adaptacji w naszym środowisku. W solidarności z narodem ukraińskim można było zauważyć najstarszych mieszkańców miasta przy zbiórkach darów, licytacjach, kwestach i organizacji koncertów. W tym miejscu na szczególne podkreślenie zasługuje inicjatywa znanej z aktywności i zaangażowania na rzecz potrzebujących seniorki z ostrowskiego uniwersytetu Bożeny Obst, która w wyniku zbiórki, którą zorganizowała jej córka Joanna Cerrone mieszkająca w Hamburgu w stanie Nowy Jork przekazała na zakup potrzebnych rzeczy  dla ukraińskich rodzin przybywających do Ostrowa Wielkopolskiego środki finansowe wielkości ponad 15 tysięcy dolarów. Pomoc ta w kolejnych dniach będzie się jeszcze zwiększała. Na tym etapie Pani Bożena wraz z drugą córką Małgorzatą mieszkającą w Ostrowie koordynuje akcje pomocy dla uchodźców uciekających przed wojną w Ukrainie. Za to niezwykłe wsparcie i okazywaną troskę ukraińskim rodzinom uciekającym przed okrutną wojną wspaniałym ostrowiankom należy się wielkie uznanie i ogromny szacunek.

 

Inf. Kazimierz Nawrocki

Fot. Irena Szczembara, Adam Ulichnowski, Edward Konieczny

REKLAMA
Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

KALENDARZ WYDARZEŃ

16
Poniedziałek
Maj 2022
Maj
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
252627282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12345
imieniny:
Andrzeja, jądrzeja, Małgorzaty
REKLAMA