AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywka i kulturaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyPolityka

Wykład audytoryjny „Moja Ukraina”

Nauka

W dniu 12 kwietnia 2022 roku w auli Społecznej Akademii Nauk odbył się kolejny wykład audytoryjny dla słuchaczy Ostrowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Tym razem uroczyście z udziałem Uchodźców z Ukrainy. Z dużym zaciekawieniem słuchacze OUTW wysłuchali wykładów Aliny Bilovol, wykładowcy Akademii Rolniczej w Sumach na Ukrainie nt. „Moje miasto Sumy” i prof. UAM Michała Jarneckiego nt. „Charków – historia i współczesność”.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Dzisiaj zaczynamy inaczej – powiedziała na wstępie Aleksandra Biegańska, prezes Zarządu ostrowskiego uniwersytetu. Witając przedstawicieli społeczności ukraińskiej podkreśliła potrzebę jednoczenia się w trudnych chwilach. Na jej prośbę wszyscy obecni na wykładzie powstali, aby minutą ciszy uczcić zamordowanych na Ukrainie i być myślami z tymi, którzy walczą z okrutnym, rosyjskim najeźdźcą. Następnie chór „Ostrowianki” przy muzycznym akompamencie Aliny Bilovol – profesjonalnego nauczyciela wokalnego z Ukrainy, wykonał dwie piosenki ukraińskie o miłości i o wiośnie, a Alina Bilovol w duecie z Agnieszką Biegańską utwór „Oj, w gaju, przy Dunaju”. W tym momencie na twarzach obecnych na sali widoczne były silne emocje, łzy i wzruszenie. Dało się słyszeć podziękowania i oklaski. Za wykonanie piosenek po ukraińsku chórzystkom i duetowi wspaniałych pań należy się szacunek i wielkie uznanie.

Wykład Aliny Bilovol o jej ukochanym mieście Sumy na Ukrainie, gdzie od lat pracuje jako nauczyciel akademicki, spotkał się z wielkim zainteresowaniem. Było wiele pytań o historię miasta i życie mieszkańców w czasach dzisiejszych. Szczególne zaciekawienie słuchaczy wzbudziły obchody Wielkanocy, jako największego święta dla Prawosławnych. Ponadto tradycje wielkanocne oraz potrawy ukraińskie. Z troską wysłuchano wiadomości o ostrzale miasta Sumy przez rosyjskiego agresora, o obronie mieszkańców od początku inwazji wojsk Putina oraz o ochronie zabytków, w tym polskich pomników. Ze wzruszeniem przyjęto informację o jej aktywności w Towarzystwie Kultury Polskiej, zwłaszcza o podejmowanych przez nią działaniach na rzecz utrwalania więzi pomiędzy Polakami a Ukraińcami.

Alina Bilovol w ciepłych słowach podziękowała Polakom za widoczną na każdym kroku pomoc dla rodzin ukraińskich uciekających przed wojną, zwłaszcza tym ostrowianom, którzy w tak trudnych dla nich chwilach przyjmują ich pod swoje dachy i okazują wielkie serce. Wyraziła wdzięczność za każde dobre słowo i sympatyczny gest, za okazywaną życzliwość w obliczu tragicznej sytuacji w ich kraju.  Czujemy Wasze wsparcie – podkreśliła. To Polacy okazali nam największą pomoc – dodała. Jesteście dla nas braćmi i siostrami. Nigdy o tym nie zapomnimy.

Dziękując za interesujący wykład, za wszystkie sympatyczne słowa wypowiedziane pod adresem ostrowian, zarówno tych młodszych jak i starszych,  Aleksandra Biegańska zapewniła przedstawicieli społeczności ukraińskiej o wsparciu, na jakie mogą nadal liczyć ze strony ostrowskich seniorów: Jesteśmy z Wami!

W tym momencie Maria Wojtaszek, koordynatorka pomocy dla uchodźców ze strony Ostrowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku poinformowała zebranych o zakresie i formach zaangażowania seniorek w ostrowskim Domu Polsko-Ukraińskim. Jednocześnie zachęciła wszystkich, którym zdrowie pozwala na przyłączenie się do grupy ostrowskich seniorek wspierających uchodźców. Z sentymentem wspomniała przy tym pobyt 57 osobowej grupy seniorek i seniorów OUTW w 2019 roku we Lwowie i w Truskawcu i związane z tym zwiedzanie ciekawych miejsc i budowli, udział w obrzędach ludowych i wzruszające spotkanie z Polonią.

Kolejny wykład prof. Michała Jarneckiego, nauczyciela, naukowca i podróżnika, z zamiłowania oraz pasji, autora 6 książek naukowych, od lat zajmującego się kwestią ukraińską, poświęcony był historii Charkowa. Skupiając się na czasach niepodległej Ukrainy prelegent ciekawym i barwnym językiem mówił wcześniej o początkach powstania Charkowa i latach jego rozwoju. Podzielił się ze słuchaczami osobistymi refleksjami z częstych na przestrzeni wielu lat pobytów w tym mieście. Zachęcił zebranych do zapoznania się z jego książką pt. „Ukraiński Piemont”, która ukazała się pięć dni przed wybuchem wojny. Ten wykład przybliżył słuchaczom ostrowskiego uniwersytetu wiedzę o Charkowie, będącym dzisiaj, obok Kijowa, symbolem wyjątkowo silnego oporu Ukrainy.

Na zakończenie tego edukacyjnego spotkania, odbywającego się w świątecznym nastroju, w klimacie braterstwa z Ukraińcami, Aleksandra Biegańska podziękowała wszystkim słuchaczom OUTW i gościom za wspólne przeżycia. Szczególne podziękowania i wyrazy podziwu skierowała do wszystkim Pań, które pomagają uchodźcom w ostrowskim Domu Polsko-Ukraińskim. Zwracając się do obecnych na sali przekazała im, a za ich pośrednictwem najbliższym i przyjaciołom najlepsze życzenia świąteczne. Niech nadchodzące Święta Wielkanocne – stwierdziła - przyniosą radość oraz wzajemną życzliwość. Niech napełnią pokojem i wiarą, niech dadzą siłę w pokonywaniu trudności i pozwolą z ufnością patrzeć w przyszłość.

Inf. Kazimierz Nawrocki

Fot.  Adam Ulichnowski, Edward Konieczny

REKLAMA
Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

KALENDARZ WYDARZEŃ

16
Poniedziałek
Maj 2022
Maj
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
252627282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12345
imieniny:
Andrzeja, jądrzeja, Małgorzaty
REKLAMA