AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywka i kulturaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyPolityka

Wiosna w ogrodzie

Nauka

W końcu dookoła zrobiło się zielono, słoneczniej i cieplej. Przyjazna aura skłania do porządków i zmian. Warto zatem wykorzystać tę pozytywną energię i przystąpić do pierwszych prac wiosennych na działce, które sprawiają niemałą satysfakcję po długiej zimowej przerwie. To spełnienie oczekiwań za stałym dostępem do promieni słonecznych i możliwością poprawy aktywności fizycznej przy pracy na działce jest szczególnie bliskie seniorom. To dla nich czas, kiedy świat budzi się do życia po zimowym odpoczynku, w którym należy zwrócić uwagę na zdrowie i codzienną aktywność .

Galeria zdjęć


REKLAMA

Tak myślą ostrowskie seniorki i seniorzy z Uniwersytetu Trzeciego Wieku, którzy zebrali się w dniu 22 kwietnia 2022 roku w auli Zespołu Szkól Budowlano – Energetycznych na wykładzie audytoryjnym pn. „Wiosna w ogrodzie, na balkonie i w domu”. Wykład poprowadziły nauczycielki tej szkoły Anna Borońska i Sylwia Jaworska z warsztatami przygotowanymi przez uczniów.

Witając licznie zebranych na wykładzie seniorów Aleksandra Biegańska, prezes OUTW podkreśliła, że to okazja na poznanie kolejnej szkoły po przeprowadzonym remoncie i podziękowała dyrektorce szkoły Honoracie Sachowskiej-Barańczak za możliwość przeprowadzenia przez nauczycieli tej szkoły zajęć z seniorami poszerzających wiedzę przyrodniczą. Wręczając jej wiosenne kwiaty wyraziła nadzieję, że to dobry początek konstruktywnej współpracy. Dyrektor Honorata Sachowska-Barańczak, znając środowisko uniwersyteckie jako wykładowca języka niemieckiego, w ciepłych słowach powitała wszystkich obecnych i życzyła przyjemnego pobytu w nowym, szkolnym obiekcie. Licząc na ciekawą wymianę doświadczeń podczas wykładu zadeklarowała gotowość do współpracy z uniwersytetem w przyszłości.

- Dzisiaj przypada Światowy Dzień Ziemi. W tym dniu na całym świecie odbywają się uroczystości, imprezy i spotkania, mające na celu promocję postaw proekologicznych. Cieszymy się – mówiła Sylwia Jaworska rozpoczynając wykład – że w takim dniu mamy możliwość gościć w murach naszej szkoły ostrowskich seniorów i przybliżyć im temat obcowania z przyrodą w ogrodzie, na balkonie i w domu. To dla nas zaszczyt i prawdziwy honor. A ponieważ wykład przypada w dniu Święta Ziemi – dodała - warto zwrócić szczególną uwagę na promowanie postaw proekologicznych w społeczeństwie oraz budowanie świadomości dotyczącej wspólnego kształtowania przyszłości planety, do czego wszystkich namawiamy i zachęcamy do przekazywania tej wiedzy dalej.

Nawiązując do słów Cycerona „Człowiek potrzebuje do życia ogrodów i bibliotek” Pani Sylwia podkreśliła, że kontakt z przyrodą na świeżym powietrzu w otoczeniu zieleni wpływa korzystnie na dobre samopoczucie oraz kondycję fizyczną. Odpręża, uspokaja, daje wiele radości. Widać to najlepiej w grupie najstarszych osób, które potrafią korzystać z dobrodziejstw bliskości natury i mówią głośno   o pozytywnym wpływie obcowania z przyrodą.

Sposób i zakres przekazywania wiedzy słuchaczom przez Annę Borońską i Sylwię Jaworską za pośrednictwem barwnego słowa z możliwością zadawania pytań w czasie trwania wykładu, z wykorzystaniem środków wizualnych, przyjęty został z dużym zaciekawieniem przez uczestników tego edukacyjnego spotkania, stał się przyczynkiem interesującej wymiany poglądów. Tematyka o wiosennych pracach na działce oraz o kolorowym otoczeniu roślin i ich pielęgnacji na balkoniei w domu wywołała ożywienie i sporo pytań. W ciszy i skupieniu członkowie OUTW wysłuchali porad, jak opiekować się żywymi roślinami, zadbać o drzewa i krzewy owocowe, uprawiać kwiaty ogrodowe i pokojowe, zakładać i utrzymać trawniki, czy produkować kiełki.

- Rośliny to moje hobby – mówiła Anna Borońska. – Uwielbiam pracę w ogrodzie, z roślinami. Lubię obserwować przyrodę i mieć szacunek do natury, do czego namawiała seniorów zapewniając, że to najlepszy relaks i wypoczynek.

Dziękując dyrektorce szkoły i wykładowcom za pobyt w zmodernizowanym szkolnym obiekcie oraz pełen empatii wykład, za wspólnie spędzony czas w atmosferze szacunku i wzajemnego zrozumienia Aleksandra Biegańska, prezes ostrowskiego uniwersytetu wyraziła nadzieję na kontynuowanie współpracy w przyszłości. Zasygnalizowała, aby w nowym roku akademickim rozważyć możliwość organizacji w mniejszych grupach warsztatów na temat działki i florystyki, bo takie oczekiwania środowiska senioralnego słychać coraz częściej.

Jeszcze długo po zakończeniu wykładu audytoryjnego trwały bezpośrednie rozmowy słuchaczy OUTW z wykładowcami. Z ust wielu można było usłyszeć, że tego typu spotkania związane z przyrodą są dla starszych niezwykle ważne i pouczające. Pozwalają im poszerzyć wiedzę i wykorzystać ją w praktyce. Wszystko po to, by żyć zdrowo, ekologicznie i dłużej.

Inf. Kazimierz Nawrocki

Fot. Barbara Peukert, Ewa Skibińska, Adam Ulichnowski

REKLAMA
Darek Potasznik

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

KALENDARZ WYDARZEŃ

16
Poniedziałek
Maj 2022
Maj
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
252627282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12345
imieniny:
Andrzeja, jądrzeja, Małgorzaty
REKLAMA