AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywka i kulturaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyPolityka

Wielkanoc u „Optymistów”

Miasto

Tradycje i obyczaje są utrwalonymi schematami zachowania w danej grupie społecznej i określają sposób postępowania w określonych sytuacjach. Dla członków Klubu Seniora „Optymiści” w Ostrowie Wielkopolskim taką tradycją od kilku lat jest spędzanie Świąt Wielkanocnych w gronie dobrze rozumiejących się seniorek i seniorów, dla których wspólnota to ciepło, koleżeństwo, bratnia dłoń, serdeczność, szacunek i życzliwość dla drugiego człowieka.

Galeria zdjęć


REKLAMA

W takim nastroju 25 osobowa grupa Optymistów udała się w tym roku do Rabki Zdrój, aby tam w Ośrodku Wypoczynkowym „JAN”, usytuowanym u podnóża góry Krzywoń, skąd rozciągają się wspaniałe widoki na okoliczne pasma górskie, oddalonym od miejskiego zgiełku, wspólnie spędzić święta wielkanocne. Wspaniali gospodarze – Barbara i Jan – okazali się bardzo gościnni i pomocni. Już od uroczystego przywitana stworzyli przyjazną atmosferę, pokazali wartość swojej bratniej duszy – mówi Małgorzata Konowalska, prezes Klubu Seniora Optymiści. Poznanie takich ludzi w tak trudnych czasach, kiedy w kraju galopująca drożyzna, a za wschodnią granicą okrutna wojna,  jest niezwykle cenne, bo miało wpływ na nasze samopoczucie. Stworzenie tego uroczego miejsca na wypoczynek - dodaje - jakie poznali ostrowscy seniorzy to niewątpliwie efekt ciężkiej pracy właścicieli oraz włożonego w to serca. Doskonała lokalizacja ośrodka umożliwiła nam bezpośredni kontakt z przyrodą.

Spokój, mnóstwo zieleni, przestrzeń, liczne atrakcje oraz rodzinna atmosfera przyczyniły się do tego, że Optymiści swój tegoroczny pobyt wielkanocny w cichym i przytulnym miejscu będą niejeden raz  z sympatią wspominać. Atrakcji nie brakowało. Jedną z nich były domowe posiłki a wśród nich słodkie wypieki przygotowane przez właściciela. Duży taras i leżanki okazały się idealnym miejscem do nocnych rozmów przy kieliszku wina i lampce szampana o przeszłości i przyszłości, wszystkim co cieszy i smuci, o codziennej aktywności, pasjach i zainteresowaniach,  o realizacji planów, tych bliższych i dalszych – osobistych i klubowych. Nie było tematów tabu. Okazuje się, że takie rozmowy i konwersacje pełnią ważną rolę w naszym życiu, mogą kształcić, inspirować, pokazywać nam punkt widzenia rozmówcy, a także zacieśniać międzyludzkie relacje.

A jak minął im czas? W Wielki Piątek seniorzy wyjechali autokarem do Krakowa, gdzie z przewodnikiem przez kilka godzin zwiedzali Wawel. Przy ulicy Franciszkańskiej obejrzeli słynne okno z wizerunkiem Papieża Jana Pawła II. Nie zabrakło wizyty w kościele Mariackim i Hali targowej ozdobionej herbami miasta i godłami. W atmosferze wyciszenia wypili kawę przy Sukiennicach z XIII w.

W Wielką Sobotę „Optymiści” przygotowali cztery koszyczki na święconkę i udali się z nimi do starego kościoła p.w. Marii Magdaleny, gdzie spotkali mnóstwo wiernych w strojach góralskich. Po poświęceniu pokarmów wysłuchali pieśni wielkanocnych oraz góralskich a wychodząc z kościoła otrzymali od górali po jednym jajku święconym oraz zupkę chrzanową do wypicia. W wigilie Paschalną, podczas wielkanocnego śniadania zapalono świecę symbol zmartwychwstania Chrystusa i wspólnie z właścicielami ośrodka zasiedli do śniadania . Prezes klubu Małgorzata Konowalska złożyła wszystkim życzenia i podzieliła się święconym jajkiem jako symbolem szczęścia, chroniącym przed złem i umacniającym rodzinę. Po uroczystym śniadaniu wybrano się do kościoła pw. Marii Magdaleny i zwiedzano Rabkę Zdrój, w tym park zdrojowy, pomnik św. Mikołaja, dworzec kolejowy oraz wiele innych ciekawych zakątków miasta. Wieczorem bawiono się w ośrodku i degustowano wino.

W Wielkanocny Poniedziałek ostrowianie udali się do kościoła św. Krzyża na Obidowej w Chabówce z 1757 roku, zbudowanego z drzewa jodłowego, gdzie podczas mszy św. odnowili, wspólnie z parafianami, Chrzest święty oraz odwiedzili przydrożną kapliczkę ze źródełkiem, jak mówią miejscowi, chroniącym przed chorobą. Po południu grupa zdrowych Optymistów wybrała się na wycieczkę, zdobywając miejscowe szczyty gór aby wieczorem tańczyć i śpiewać do późnych godzin nocnych. Widać było, ile energii tkwi w dojrzałej naturze ostrowskich seniorów. Ostatniego dnia grupa ponownie pojechała do Krakowa by zwiedzić Katedrę oraz pomodlić się przy grobie Lecha i Marii Kaczyńskich i sarkofagu marszałka Józefa Piłsudskiego.

Wyjeżdżając w drogę powrotną do domu wielu wycieczkowiczów dziękowało szefowej klubu Małgorzacie Konowalskiej za wspólnie spędzone święta wielkanocne, rodzinną atmosferę, piękne, wzruszające przeżycia, za radość i uśmiech towarzyszący wszystkim ostrowskim seniorom podczas pobytu w Rabce, wreszcie za fascynujące utrwalanie więzi międzyludzkich.

Obecnie „Optymiści” przygotowują się już do biesiady, która odbędzie się 27 maja 2022 roku na Ostrowskich Piaskach oraz do wyjazdu na wczasy nad pięknym, polskim Bałtykiem.

Inf. Kazimierz Nawrocki

Fot. Małgorzata Konowalska

REKLAMA
Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

KALENDARZ WYDARZEŃ

16
Poniedziałek
Maj 2022
Maj
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
252627282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12345
imieniny:
Andrzeja, jądrzeja, Małgorzaty
REKLAMA