AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywka i kulturaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyPolityka

Inauguracja Rady Programowej OUTW

Nauka

W dniu 20 maja 2022 roku w sali nKlubu – Sztuka i Edukacja w Ostrowie Wielkopolskim odbyło się spotkanie Rady Programowej i Zarządu Ostrowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Ostrowie Wielkopolskim (OUTW) jako stowarzyszenie posiadające status organizacji pożytku publicznego działa od początku swego istnienia pod patronatem naukowym Społecznej Akademii Nauk w Łodzi – Wydziału Zamiejscowego w Ostrowie Wielkopolskim – poinformowała obecnych na tym spotkaniu Aleksandra Biegańska, prezes Zarządu OUTW.

- Oceniamy wysoko dotychczasową współpracę OUTW ze Społeczną Akademia Nauk – dodała – i żywimy nadzieję na jej kontynuację. Podziękowała wszystkim za pozytywną odpowiedź na propozycję uczestnictwa w Radzie Programowej w nowym składzie. W kierownictwie naszego uniwersytetu – podkreśliła – liczymy na konstruktywną współpracę z Radą Programową w sprawie uzyskania jak najwyższego poziomu merytorycznego wykładów i innych zajęć, jak też przy opracowywaniu programów nauczania i dokumentacji edukacyjnej oraz zapewnieniu doboru wykładowców o wysokich kwalifikacjach naukowych i dydaktycznych.

Funkcję przewodniczącego Rady Programowej Ostrowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku pełnił od początku powstania uniwersytetu przez okres 13 lat zmarły w roku ubiegłym prof. SAN dr inż. Tadeusz Sarnowski. To pod jego kierownictwem Rada Programowa wytyczała kierunki działalności edukacyjnej uniwersytetu i dbała o należyty poziom zajęć. Na prośbę Aleksandry Biegańskiej uczczono minutą ciszy jego pamięć.

Na przewodniczącego Rady Programowej OUTW powołano prof. SAN dr Krzysztofa Przybyszewskiego, Dziekana Społecznej Akademii Nauk w Łodzi, Wydział Zamiejscowego w Ostrowie Wielkopolskim. W skład Rady Programowej weszli: prof. UAM dr hab. Jan Galant – Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej UAM, Prezes Ostrowskiego Towarzystwa Naukowego, prof. UAM dr hab. Michał Jarnecki – Wydział Pedagogiczno-Artystyczny w Kaliszu, dr Krzysztof Morta – Instytut Studiów Klasycznych, Śródziemnomorskich i Orientalnych Uniwersytetu Wrocławskiego, Dyrektor Ośrodka Badań nad Historią i Kulturą Żydów z Południowej Wielkopolski, Józef Kozan – Honorowy Prezes OUTW, przewodniczący Rady Seniorów Ostrowa Wielkopolskiego, dr Marek Lewicki – Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kompały i Wojciecha Lipskiego w Ostrowie Wielkopolskim, dr Józef Pietrzak – nauczyciel I LO, Ostrowskie Towarzystwo Naukowe, dr Bogna Skrzypczak – Walkowiak, Kierownik Mediateki w Ostrowie Wielkopolskim, mgr Magdalena Wojtasz – Dyrektor Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim, Katarzyna Sarnowska-Fras i Katarzyna Walczak ze Społecznej Akademii Nauk w Ostrowie Wielkopolskim.

Zabierając głos prof. SAN dr Krzysztof Przybyszewski podziękował za zaproszenie do składu Rady Programowej OUTW i za powierzenie mu funkcji przewodniczącego. Wyrażając akces do działań w Radzie Programowej zapewnił o swoim wsparciu dla Zarządu i słuchaczy ostrowskiego uniwersytetu.

- Jestem pełen podziwu dla Państwa pracy, niezwykle ważnej i godnej zauważenia – stwierdził -  stąd przewodniczenie Radzie Programowej i wpływanie na rozwój uniwersytetu będzie dla mnie wielkim zaszczytem. Powinniśmy sięgać do dobrych doświadczeń. Ze swej strony – dodał – już dzisiaj proponuje nowoczesną ścieżkę doskonalenia informatycznego w postaci korzystania z wykładowców naszej uczelni o uznanej renomie skupionych w Instytucie Technologii Informatycznej.

Wyraził gotowość do pogłębiania współpracy edukacyjnej w przyszłości.

Nawiązując do propozycji dziekana Społecznej Akademii Nauk wiceprezes OUTW Ryszard Dolata poinformował, że w ostrowskim uniwersytecie stawiamy na edukację cyfrową, której tematyka znajdzie się w programie nauczania w nowym roku akademickim. Służy temu – dodał -mój udział w imieniu Powiatu Ostrowskiego w programie nowoczesnych technologii związanych z robotyką Unii Europejskiej ERASMUS+, gdzie grupa seniorów z kilku krajów zaprojektuje programy szkolenia robotyki dla osób starszych (60+) W miesiącu październiku 2022 roku tematyka ta zostanie wprowadzona do programu edukacyjnego ostrowskiego uniwersytetu. W realizacji tego zadania liczymy na współpracę międzypokoleniową z Zespołem Szkół Technicznych i na wsparcie ze strony Instytutu Technologii Informatycznej łódzkiej uczelni.

Józef Kozan, Honorowy Prezes OUTW poinformował, że w ostatnim czasie uczestniczył w czterech konferencjach ogólnopolskich, podczas których nigdy nie usłyszał krytyki o UTW, które generalnie traktowane są jako fenomen społeczny.

Najlepszym tego przykładem OUTW, którego działalność pokazywana jest w wielu środowiskach jako wzór godny naśladowania, jako sposób na aktywne i twórcze życie seniorów. Jego umocnieniu sprzyjać będzie pogłębione współdziałanie  ze Społeczną Akademią Nauk w łodzi sprawującą patronat naukowy nad Ostrowskim Uniwersytetem Trzeciego Wieku. Ponadto z Radą Programową rozumiejącą potrzeby ludzi starszych i sprzyjającą współpracy międzypokoleniowej. Razem łatwiej gromadzić ludzi – podkreślił – przełamywać bariery i informować osoby w dojrzałym wieku o walorach polityki senioralnej.

W rzeczowej dyskusji ukierunkowanej na rozwijanie aktywności edukacyjnej, wprowadzania nowych kierunków nauczania dla dorosłych, stałego podnoszenia poziomu zajęć, bezpieczeństwa seniorów, ochrony słuchaczy przed manipulacją i umacniania współpracy międzypokoleniowej  udział wzięli: Jan Galant, Krzysztof Morta i Bogna Skrzypczak-Walkowiak.

Ustalono, że Rada Programowa OUTW zbierać się będzie dwa razy w roku, tj. przed i po zakończeniu każdego roku akademickiego, a członkowie Rady jako Naukowy Zespół Doradczy będą brać udział w różnych przedsięwzięciach o charakterze edukacyjnym i integracyjnym oraz służyć radą Zarządowi w codziennych kontaktach.

Wszyscy obecni na spotkaniu z Zarządem członkowie Rady Programowej przyjęli zaproszenia do udziału w obchodach Jubileuszu 15.lecia OUTW, jakie odbędą się w dniu 21 czerwca 2022 roku  w Centrum Konferencyjno-Gastronomicznym „Laguna” na Piaskach Szczygliczka w Ostrowie Wielkopolskim.

Inf. Kazimierz Nawrocki

Fot. Barbara Peukert, Ewa Skibińska

REKLAMA
Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

KALENDARZ WYDARZEŃ

19
Piątek
Sierpień 2022
Sierpień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1234
imieniny:
Emilii, Julinana, Konstancji
REKLAMA