AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywka i kulturaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyPolityka

Słuchacze OUTW na sudeckich szlakach

Turystyka

Seniorki i seniorzy Ostrowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku z grupy „Turystocykliści, skupieni w kole turystyki pieszej i rowerowej, mają aktywność we krwi. Wędrówki piesze i rowerowe są im bliskie od wielu lat. Zwiedzili wiele ciekawych zakątków naszego kraju. Ostatnio można ich było spotkać na wyprawie do Jeleniej Góry, podczas której odkrywali sudeckie szlaki w Dolinie Pałaców i Ogrodów.

REKLAMA

W trakcie czterodniowej wycieczki, mającej również charakter integracyjny, bowiem do grupy dołączyli nowi słuchacze, zrealizowano plan zakładający poznanie regionu, zwłaszcza przepięknych dolnośląskich pałaców, zamków, ogrodów i karkonoskich szlaków turystycznych.

Pierwszy dzień, to zamek Książ w pobliżu Wałbrzycha. Niemal trzygodzinne zwiedzanie jednego z największych zamków w Polsce uświadomiło uczestnikom wyprawy bogatą historię zabytkowego obiektu. Atutem zabytku jest malownicza lokalizacja wśród lasów Parku Krajobrazowego nad wąwozem Pełcznicy. Wokół zamku roztacza się bajkowy ogród, czyli tarasy przyzamkowe, które zajmują powierzchnię ok. 2 hektarów. Z tarasów można obserwować zachwycające widoki na okolicę, które w swoich pamiętnikach opisywała mieszkanka zamku księżna Daisy von Pless.

W tym samym dniu grupa dotarła do Jeleniej Góry, perły Karkonoszy. Po zakwaterowaniu w Domu Studenta Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej, udała się do centrum miasta, przepięknego rynku, w centrum którego swoją architekturą zwraca uwagę ratusz-siedziba władz miejskich. Kolorowe kamienice otaczają ratusz wraz z ciągiem podcieni, w których ulokowały się knajpki, w których można było miło spędzić czas.

W drugim dniu  wycieczki wraz z przewodniczką panią Wiktorią  od rana ostrowscy seniorzy rozpoczęli atrakcyjny program poznawania Doliny Pałaców i Ogrodów. Na początek uzdrowiskowe Cieplice, którego wizytówką jest Park Zdrojowy z budynkami dla kuracjuszy oraz Termy Cieplickie. Następnie zabytkowe pałace i ogrody, tj.: Bukowca, Karpnik, Łomnicy i Wojanowa. Wieczorem w uczelnianej kawiarni wszyscy uczestniczyli w integracyjnej imprezie, podczas której opiekunowie Ryszard Dolata oraz Stefania Frencel, omówili plan kolejnego dnia, który m.in. przewidywał marsz nordic-walking z Domu Studenta do Siedlęcina. W miejscowości tej znajduje się zabytkowa XIII- wieczna wieża Książęca. Zachowały się w niej najstarsze w Polsce drewniane stropy, natomiast w sali na drugim piętrze podziwiać można było średniowieczne malowidła nawiązujące do legendy o sir Lancelocie z Jeziora – jednego z rycerzy Okrągłego Stołu.

Wędrówkę techniką  nordic-walking „Turystocykliści” rozpoczęli od Wzgórza Krzywoustego na którym usytuowana jest wieża widokowa, zwana „Grzybkiem”, z której można podziwiać  panoramę Jeleniej Góry.  Trasa o długości ok. 8 kilometrów wiodła przez obszar Borowego Jaru,  atrakcyjny pod względem rekreacyjnym, biegnący wzdłuż rzeki Bóbr w kierunku Siedlęcina.  Borowy Jar położony  jest w granicach Parku Krajobrazowego Doliny Bobru i obejmuje m.in. niezwykle malownicze punkty widokowe, zabytki techniki (elektrownie wodne) oraz unikatowe formy krajobrazu. Obszar ten stanowi idealne miejsce do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej. Po drodze seniorzy mijali przepiękne schronisko pn. „Perła Zachodu”, obiekt PTTK z 85-letnią historią, usytuowane tuż nad krawędzią stromego urwiska oraz nad Jeziorem Modrym w pobliżu elektrowni wodnej Bobrowice I.

Z Siedlęcina  ostrowianie powrócili autobusem do Jeleniej Góry.

Czwarty dzień wycieczki obejmował zwiedzanie zapory wodnej w Pilchowicach oraz elektrowni wodnej „Pilchowice 1”. Warto podkreślić, że Zapora Wodna Pilchowice jest drugą co do wysokości (po Solinie) i drugą co do wieku zaporą w Polsce. To najwyższa w naszym kraju zapora kamienna (ponad 60 metrów) i ma kształt łuku, a długość korony wynosi ponad 280 metrów.

„Turystocykliści” poznali także elektrownię wodną, budowaną w latach 1904-1912. Generatory o łącznej mocy 14 MW, napędzane przez cztery turbiny Francisa dostarczają zieloną energię do sieci energetycznej.

Plan wycieczki został w pełni zrealizowany – stwierdził z zadowoleniem Ryszard Dolata, wiceprezes Zarządu OUTW, kierujący od lat grupą słuchaczy, która z wewnętrznej motywacji i chęci działania wyrażała zainteresowanie turystyką pieszą (nordick-walking) i turystyką rowerową. To z takimi ludźmi – dodał - rozwijamy turystykę kulturową skierowaną na odwiedzanie i poznawanie miejsc związanych z kulturą w jej rozmaitych aspektach. Wyprawa do Jeleniej Góry  stanowiła kolejną lekcję patrzenia, słuchania, mówienia, myślenia i przeżywania. Spełniła także cele wynikające z zaspokojenia ciekawości, swoich potrzeb intelektualnych, estetycznych i zdrowotnych.

To  był  świetny  czas. Blisko  siebie,  ludzi,  natury,  w  atmosferze  pełnej  równości  i  wspólnoty. Ten

czas pokazał, że aktywność edukacyjna członków Koła turystyki pieszej i rowerowej „Turystocykliści” powoduje ich swoistą transformację w sposobie postrzegania siebie, co poprawia ich jakość życia.

Autor tekstu – Kazimierz Nawrocki

Zdjęcia – Stanisław Matczaków

REKLAMA
Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

KALENDARZ WYDARZEŃ

8
Czwartek
Grudzień 2022
Grudzień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
imieniny:
Delfiny, Marii, Wirginiusza
REKLAMA