AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywka i kulturaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyPolityka

IX Tour de Bicykl - 2022

Turystyka

W dniach 14-16 października 2022 r. odbył się IX Tour de Bicykl 2022. Dzięki dotacji w ramach 18 Edycji Funduszu Grantowego Dobrego Sąsiedztwa dla Ostrowa Wielkopolskiego 30 osób mogło na rowerach poznać walory krajoznawcze naszego powiatu i Doliny Baryczy.

Po zebraniu uczestników w piątek, grupą przejechano trasę do Krośnic. Po drodze turyści zwiedzili Kuroch w Gminie Odolanów, gdzie stoi piękny krzyż z figurami Pawła Brylińskiego, Sulmierzyce i kompleksy stawów rybnych w Dolinie Baryczy. Po rozlokowaniu się w Domu Turysty w Krośnicach wieczór poświęcono na omówienie trasy na następny dzień i wspólnym posiłkiem.  

W sobotę rano do grupy z noclegiem dołączyli uczestnicy, którzy z Ostrowa, którzy zapisali się na na trasę jednodniową. Wśród uczestników znaleźli się też rodzice z małymi dziećmi. Zgodnie z zaplanowana trasą wyruszono śladami słynnego polskiego kolarza Ryszarda Szurkowskiego po Ziemi Milickiej. Na trasie rajdu znalazł się Świebodów, miejscowość rodzinna Ryszarda Szurkowskiego, Gruszeczka ze ścieżką rowerową jego imienia, prowadzącej po dawnej kolejce wąskotorowej, Milicz z miejscem jego pamięci i ogromnym akwarium z rybami Stawów Milickich. Przez Nowy Zamek, Rudę Milicką, Grabownicę, Czatkowice rowerzyści dotarli na cmentarz w Wierzchowicach, gdzie znajduje się grób rodzinny wielkiego kolarza. Po oddaniu hołdu mistrzowi uczestnicy powrócili do Domu Turysty.

Wszyscy uczestnicy rajdu zostali udekorowani medalami za ukończenie trasy Toru. Po obiedzie organizatorzy rozstrzygnęli konkurs krajoznawczy, który wygrali Aleksander Sorkowicz, Beniamin Sorkowicz i Marian Wawrzyniak. Potem rozegrano konkursy sprawnościowe. I tak w rzucaniu kulami boule na odległość dzieci: Gabrysia, Gaja, Iga i Tymek zostali obdarowani przez organizatorów upominkami, ponieważ wszystkie one były zwycięzcami. Wśród dorosłych największą precyzją popisał się Marek Ampuła, który praktycznie przykleił do siebie kule. Natomiast ciągnięcie butelki wody na deklu od słoika za pomocą zwijanej 20 m miary wygrał Tomek Fiołkowski, drugi był Daniel Sobczak a trzecia Malina Szcześniak. Po ognisku nastąpiło wręczenie nagród. Wszyscy zwycięzcy w konkursach zostali obdarowani upominkami jak również ci najmłodsi uczestnicy.

W niedzielę przyszedł czas powrotu do domu ale został jeszcze jeden punkt programu. Uczestnicy udali się w kierunku Szklarki Śląskiej.  Tutaj tym razem oddali hołd innemu wybitnemu Polakowi, patriocie Jerzemu Lancowi. W 1922 roku został kierownikiem szkoły powszechnej w Szklarce Śląskiej koło Sośni. Wśród znacznie zgermanizowanej ludności początkowo wrogo do niego nastawionej, podjął  na szeroką skalę działalność repolonizacyjną. Dzięki swojej niespożytej energii, uporowi oraz zdolnościom organizacyjnym niezrażony początkowymi niepowodzeniami prowadził kursy języka polskiego, a po kilku latach pracy z jego inicjatywy i pod jego kierownictwem w Szklarce powstały Kółko Rolnicze, Klub Sportowy, Oddział Przysposobienia Wojskowego i Wychowania Fizycznego oraz Spółka Rolna.

W lutym 1931 został skierowany do Olsztyna i dalej, w kwietniu do Piasutna - Łęgu koło Szczytna, gdzie 13 kwietnia 1931 roku otwarto uroczyście pierwszą od roku 1878 polską szkołę na Mazurach. Zmarł nagle w niewyjaśnionych okolicznościach 29 lutego 1932, prawdopodobnie w wyniku działania miejscowych nacjonalistów. Oficjalnie podano, że zmarł z powodu zapalenia płuc, ale sekcja wykazała zatrucie czadem. Trumna  z ciałem Jerzego Lanca przewieziona  została pociągiem do stacji Sośnie. Tam czekała na jego przybycie rzesza ponad 2000 osób. Byli wśród nich delegaci wojewody poznańskiego, przedstawiciele władz powiatów odolanowskiego i ostrowskiego, nauczyciele, młodzież szkolna, duchowieństwo oraz mieszkańcy okolicznych miejscowości. Trumna została przeniesiona w asyście żałobników, orkiestrą  i Kompanią Honorową 60-tego Pułku Piechoty z Ostrowa Wielkopolskiego na cmentarz ewangelicki w Szklarce na miejsce wiecznego spoczynku.

Podsumowując Tour 2022, najmłodszą uczestniczką była Gaja, która miała 2 latka i dzielny tata woził ją w rowerowej przyczepce. Nad bezpieczeństwem uczestników czuwała ratownik medyczny kol. Karolina Zdybel, awarie usuwał i zdjęcia robił sam Prezes KTK „Bicykl – 1977”, a kierownikami tras byli kol. Marek Ampuła i Marian Wawrzyniak.

Organizatorzy składają podziękowania za pomoc finansową Funduszowi Grantowemu a uczestnikom za przeprowadzenie rajdu w przyjacielskiej atmosferze.

Inf. Jarosław Maj PTTK w Ostrowie Wielkopolskim

REKLAMA
Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

KALENDARZ WYDARZEŃ

27
Środa
Wrzesień 2023
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
28293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
imieniny:
Damiana, Mirabeli, Wincentego
REKLAMA