AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywka i kulturaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyPolityka

Odnawianie szlaków 2022

Turystyka

Ostrowski oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego wykonał w roku 2022 szereg prac na szlakach turystycznych.

Galeria zdjęć


W pierwszej połowie tego roku grupa znakarska działająca przy ostrowskim oddziale PTTK wykonała następujące zadania:

- na zlecenie Urzędu Gminy w Przygodzicach ze środków Stowarzyszenia „PARTNERSTWO

dla Doliny Baryczy” odnowiła czarny szlak rowerowy: Możdżanów – dąb „Jan” – granica gmin Sośnie/Krośnice - Stara Huta – Luboradów o długości w granicach Gminy Sośnie 3,5 km

oraz niebieski szlak pieszy pn. „Archeologiczny”: Stara Huta – granica gmin Krośnice/Sośnie – dąb „Jan” – Możdżanów – Janisławice – Konradów – Żmigród o długości 12,1 km również na terenie Gminy Sośnie,

- ze środków Powiatu Ostrowskiego odnowiony został czerwony szlak rowerowy „Dookoła Powiatu ostrowskiego” na odcinku Wielowieś – Raduchów – Kania – Biernacice – Zamość – Namysłaki – Strzyżew o długości 21 km,

- wykonane zostały naprawy interwencyjne na szlaku, do których zaliczyć można wymianę drogowskazów i postawienie nowego słupka na szlakach w Antoninie.

- największym wyzwaniem było wykonanie zadania pod nazwą: Odnowienie i wykonanie nowej infrastruktury turystycznej w powiecie ostrowskim i ostrzeszowskim będącej uzupełnieniem Wielkopolskiej Sieci Szlaków Pieszych i Wielkopolskiej Sieci Szlaków Rowerowych. Uczczenie 90 rocznicy śmierci Jerzego Lanca - nauczyciela i patrioty związanego z terenami Mazur i Szklarki Śląskiej w powiecie ostrowskim, środki na to zadanie zostały pozyskane  ze Samorządu Wielkopolskiego w Poznaniu.

W ramach zaplanowanych działań wykonaliśmy następujące prace:

- zaprojektowano i wykonano 7 tablic z siecią szlaków, które wymieniliśmy w Ostrowie

na Piaskach-Szczygliczce, w Odolanowie, Sieroszewicach i Ołoboku, jedna zawisła w Nabyszycach,

a w Sobótce i Szklarce Śląskiej tablice powieszone zostały na nowych drewnianych konstrukcjach,

- odnowiono zielony szlak pieszy Ołobok – Odolanów WK-3671z na jego całej długości,

w Kotłowie i Mikstacie na odnowionym szlaku postawione zostały nowe słupki, na których zawisły nowo zaprojektowane drogowskazy do miejscowości na szlaku.

- ponadto przedłużony został szlak pieszy o kolorze żółtym z Odolanowa do Kurochu

do przystanku autobusowego w Daniszynie - teraz można dojechać pociągiem lub autobusem

do Odolanowa lub Daniszyna (stacja Łąkociny) i tak samo powrócić do Ostrowa, długość szlaku, który prowadzi między innymi do kurhanów w Lesie Gliśnickim i krzyża Pawła Brylińskiego

w Kurochu, wynosi teraz 12,8 km, wymianie uległy drogowskazy na szlaku, które znajdowały się

w Odolanowie, w Lesie Gliśnickim i Kurochu.

Jak tłumaczą przedstawiciele PTTK, najbardziej zależało im na oddaniu hołdu wybitnemu Polakowi, nie do końca znanej postaci naszego regionu, wielkiemu nauczycielowi i patriocie – Jerzemu Lancowi.

Jerzy Lanc w 1922 roku został kierownikiem szkoły powszechnej w Szklarce Śląskiej koło Sośni. Wśród znacznie zgermanizowanej ludności, początkowo wrogo do niego nastawionej, podjął  na szeroką skalę działalność repolonizacyjną. Dzięki swojej niespożytej energii, uporowi oraz zdolnościom organizacyjnym niezrażony początkowymi niepowodzeniami prowadził kursy języka polskiego, a po kilku latach pracy z jego inicjatywy i pod jego kierownictwem w Szklarce powstały Kółko Rolnicze, Klub Sportowy, Oddział Przysposobienia Wojskowego i Wychowania Fizycznego oraz Spółka Rolna. W lutym 1931 został skierowany do Olsztyna i dalej, w kwietniu do Piasutna - Łęgu koło Szczytna, gdzie 13 kwietnia 1931 roku otwarto uroczyście pierwszą od roku 1878 polską szkołę na Mazurach. Zmarł nagle w niewyjaśnionych okolicznościach 29 lutego 1932, prawdopodobnie w wyniku działania miejscowych nacjonalistów. Oficjalnie podano, że zmarł z powodu zapalenia płuc, ale sekcja wykazała zatrucie czadem. Trumna  z ciałem Jerzego Lanca przewieziona  została pociągiem do stacji Sośnie. Tam czekała na jego przybycie rzesza ponad 2000 osób. Byli wśród nich delegaci wojewody poznańskiego, przedstawiciele władz powiatów odolanowskiego i ostrowskiego, nauczyciele, młodzież szkolna, duchowieństwo oraz mieszkańcy okolicznych miejscowości. Trumna została przeniesiona w asyście żałobników, orkiestrą  i Kompanią Honorową 60-tego Pułku Piechoty z Ostrowa Wielkopolskiego na cmentarz ewangelicki w Szklarce na miejsce wiecznego spoczynku.

W związku z powyższym w celu upamiętnienia osoby Jerzego Lanca przy cmentarzu w Szklarce Śląskiej umiejscowiono  tablicę z siecią szlaków turystycznych i życiorysem Jerzego Lanca. Do cmentarza oznakowano czarny rowerowy szlak łącznikowy od istniejących szlaków rowerowych: niebieskiego Ostrów Wielkopolski – Moja Wola w Mariaku i czerwonego „Dookoła Powiatu Ostrowskiego” w Możdżanowie. Dla ułatwienia dojazdu do cmentarza zostały zaprojektowane, wykonane i zawieszone znaki R3 z odległościami do węzłów szlaków.

Dopełnieniem całego projektu jest wydanie mapy formatu A3, na której znalazł się opis dokonań Jerzego Lanca, powiązania naszego oddziału PTTK w Ostrowie Wielkopolskim z jego osobą oraz zaznaczone zostały propozycje dojazdu do Szklarki Śląskiej, gdzie znajduje się jego grób.

Przedstawiciele PTTK za naszym pośrednictwem składają podziękowania pani Krystynie Beutel, przewodniczącej Społecznego Komitetu Pamięci Jerzego Lanca, za pomoc w redagowaniu życiorysu Jerzego Lanca.

Mapa będzie dostępna w siedzibie naszego oddziału w połowie listopada.

Inf. Jarosław Maj - PTTK

REKLAMA
Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

KALENDARZ WYDARZEŃ

27
Środa
Wrzesień 2023
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
28293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
imieniny:
Damiana, Mirabeli, Wincentego
REKLAMA