AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywka i kulturaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyPolityka

Narodowe Święto Niepodległości w I LO

Nauka

Jak co roku Dyrekcja, Wychowawcy, Nauczyciele i Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. ks. J. Kompałły i W. Lipskiego w Ostrowie Wielkopolskim spotkali się na obchodach Narodowego Święta Niepodległości.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Pretekstem do świętowania była kolejna rocznica odzyskania suwerenności w historycznym dniu 11 listopada 1918 roku.  Mottem tegorocznego spotkania zorganizowanego w formie koncertu było stwierdzenie, że: „Prawdziwi bohaterowie zginęli. Ci, którzy przeżyli, powinni dawać świadectwo prawdy”. Również, jak pisał emigracyjny pisarz Andrzej Bobkowski - żeby nasz kraj nie był skazany na śmierć przez przemilczenie, przypomniano utwory muzyczne odwołujące się do narodowej tradycji oraz  nawiązujące w swoim przekazie do idei wolności.

Odświętny i jednocześnie refleksyjny koncert, skierowany głównie do uczniów klas pierwszych, rozpoczął Adrian Skrobański  wykonując Poloneza A dur opus 40. numer 1 Fryderyka Chopina. Maria Kupczyk zaśpiewała balladę „Nim wstanie dzień”, wg kompozycji Krzysztofa Trzcińskiego Komedy do słów Agnieszki Osieckiej oraz „Biały krzyż” Krzysztofa Klenczona i Czerwonych Gitar. Gabriela Grzyb zaprezentowała w autorskiej interpretacji utwór zespołu Obywatel G. C. „Nie pytaj o Polskę” i piosenkę „Wolność” Marka Grechuty. Na fortepianie towarzyszył jej Łukasz Ignasiak. Klara Czerewkiewicz przedstawiła utwór „Miejcie nadzieję” ze słowami poety Adama Asnyka wg kompozycji Zygmunta Koniecznego. Subtelnie zaprezentowała pieśń „A my nie chcemy uciekać stąd” Przemysława Gintrowskiego do słów Jacka Kaczmarskiego. W uroczystym koncercie Wiktoria Dołżonek zaśpiewała piosenkę „Wolność” Piotra Rubika i utwór „Taki kraj” pochodzący z repertuaru Marty Bizoń, artystki Piwnicy pod Baranami. Na zakończenie rocznicowego koncertu wszyscy nauczyciele i uczniowie, zgromadzeni w auli, odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego. Rolę konferansjera pełniła Magdalena Molenda, oprawę techniczną sprawował Jakub Wichłacz.

Inf. I LO

REKLAMA
Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

KALENDARZ WYDARZEŃ

8
Czwartek
Grudzień 2022
Grudzień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
imieniny:
Delfiny, Marii, Wirginiusza
REKLAMA