AKTUALNOŚCINa SygnalePolicjaStraż PożarnaZdrowieStraż Miejska

Wielkopolska Izba Lekarska ogłasza rok 2023 „Rokiem Praw Lekarza”

Zdrowie

Szeroko zakrojona akcja edukacyjna, powołanie Kancelarii Rzecznika Praw Lekarza, a także jeszcze większe wsparcie prawne dla lekarzy i lekarzy dentystów Wielkopolskiej Izby Lekarskiej. Okręgowa rada lekarska przyjęła uchwałę symbolicznie poświęcając rok 2023 prawom lekarza. W parze z symboliką pójdą konkretne działania.

- Założenia są ambitne, a jednocześnie spójne i dobrze przemyślane. To bardzo potrzebny projekt. Każdy wie o prawach pacjenta, musimy mówić głośno też o prawach medyków, te kwestie w żadnym momencie nie idą ze sobą w sprzeczności. Respektowanie praw pacjenta na równi z prawami lekarza jest warunkiem sine qua non prawidłowego funkcjonowania systemu ochrony zdrowia – uważa prezes ORL WIL dr n. med. Krzysztof Kordel.  

Z inicjatywą ogłoszenia roku 2023 „Rokiem praw lekarza” wyszedł jeden z rzeczników praw lekarza WIL, a jednocześnie wiceprezes izby lek. Marcin Karolewski. Rada przyklasnęła tej idei, zaznaczając przy tym, że hasło musi zostać wypełnione treścią, w innym przypadku pozostanie niewiele wartym sloganem. Konkretów nie zabraknie. – Chcemy zwrócić uwagę opinii publicznej na niezwykle ważne dla nas zagadnienie, na to, że lekarz ma swoje prawa – podkreśla doktor Karolewski.

Budowanie świadomości społecznej jest nie do przecenienia. - Pacjenci coraz bardziej świadomi swoich praw niejednokrotnie zapominają, że takowe przysługują też lekarzowi, do którego udają się na wizytę – zaznacza lek. Mateusz Szulca, wiceprezes ORL WIL i Rzecznik Praw Młodego Lekarza. Jednym z narastających i zgłaszanych problemów jest traktowanie przez sieci prywatnej opieki medycznej pacjenta jako klienta. W takiej relacji lekarz zostaje bezradny wobec niewłaściwych zachowań, nie mogąc liczyć na wsparcie pracodawcy. Materiały edukacyjne w formie ulotek trafią do placówek ochrony zdrowia, a lekarze, którzy się na to zdecydują otrzymają tabliczki do powieszenia w gabinecie informujące o tym, że w określonych sytuacjach przysługuje im ochrona prawna właściwa funkcjonariuszowi publicznemu.  

Akcja edukacyjna

Wielkopolska jest regionem, gdzie świetnie rozwija się współpraca samorządów zawodów zaufania publicznego. Owocem tego działania jest zaangażowanie Okręgowej Rady Adwokackiej w projekt zainicjonowany przez izbę lekarską. - Przeprowadzimy całoroczny cykl webinariów, a ich zwieńczeniem będzie zamykająca rok konferencja naukowa. Edukację będziemy prowadzić też za pośrednictwem naszych mediów oraz bezpośrednio, chociażby poprzez spotkania w naszych delegaturach na terenie całego województwa – wylicza Rzecznik Praw Lekarza WIL.

Szkolenia online będą prowadzić członkowie ORA w Poznaniu. Pierwsze spotkanie zaplanowane na 25 stycznia będzie dotyczyło leczenia off-label, w kolejnych miesiącach poruszane będą takie kwestie jak m.in. prawo pacjenta do informacji o stanie zdrowia i możliwym leczeniu, obowiązki lekarza i pacjenta związane z dokumentacją medyczną czy mediacja w sprawach medycznych.

Prawnik na pierwsze przesłuchanie

Pierwszy kontakt ze śledczymi i to jak się w tym czasie zachowamy może zaważyć na całym postępowaniu. To moment, w którym bezcenne jest wsparcie prawnika. Dzięki współpracy z samorządem zawodowym adwokatów opracowany został program zapewnienia opieki prawnej lekarzom i lekarzom dentystom WIL wzywanym na pierwsze przesłuchanie w sprawie związanej z wykonywaniem zawodu. - Niejednokrotnie nie mamy do czynienia z błędem zawinionym przez lekarza, ale przez to, że lekarz nie znający procedur prawnych podczas pierwszego przesłuchania nie złoży precyzyjnych zeznań rozpoczyna się wielomiesięczna sprawa, przeciągająca się ze szkodą i dla pacjenta i dla lekarza. Dzięki tej inicjatywie możemy tego uniknąć – uważa wicedziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Poznaniu adw. Monika Małecka-Mroziewska. 

Asystę przedstawiciela palestry opłaci samorząd lekarski, z kolei samorząd adwokatów zebrał kancelarie gotowe brać udział w programie.

Kancelaria Rzecznika Praw Lekarza

W bieżącej kadencji WIL znacząco rozwinęła instytucję rzecznika praw lekarza. Zadecydowano o powołaniu na to stanowisko aż czterech osób, a są to:

- Rzecznik Praw Lekarza lek. Marcin Karolewski

- Rzecznik Praw Młodego Lekarza lek. Mateusz Szulca

- Rzecznik Praw Lekarza Seniora dr n. med. Stanisław Dzieciuchowicz

- Rzecznik Praw Lekarza Dentysty lek. dent. Jacek Zabielski

Kolejnym krokiem było utworzenie w ramach biura izby kancelarii odpowiedzialnej za obsługę RPL.– Do tej pory kancelarie przysługiwały jedynie organom odpowiedzialności zawodowej, chcemy to zrównoważyć. Dzięki temu lekarz zgłaszający się ze swoim problemem będzie mógł zostać przyjęty i wysłuchany przez pracownika, który odnotuje jego zgłoszenie i nada mu dalszy bieg – tłumaczy dr Karolewski. Sprawy, które będą tego wymagały będą konsultowane z prawnikami i przez nich prowadzone. To wszystko pozwoli rzecznikom działać znacznie skuteczniej. A pola do działania nie brakuje, tylko w ostatnich miesiącach do WIL trafiły sprawy dotyczące:

- konfliktu grupy lekarzy z dyrekcją placówki,

- konfliktu lekarzy obarczającymi się wzajemnie winą za popełniony błąd medyczny,

- niewłaściwego zachowania ratownika medycznego wobec lekarza,

- hejtu wobec lekarzy ze strony pacjentów – przede wszystkim w sieci, ale również na oddziałach,

- agresji wobec lekarzy ze strony pacjentów w trakcie udzielania teleporady – pacjent nierzadko dzwoni z gotową listą oczekiwań i żądań wobec medyka,

- skarg lekarzy zatrudnionych w prywatnych sieciach.

Prezes ORL WIL Krzysztof Kordel nie ma wątpliwości: - Przed nami sporo pracy i duże wyzwanie. Mamy jednak nadzieję, że po symbolicznym roku 2023 każdy kolejny będzie rokiem respektowania praw lekarza, z korzyścią dla wszystkich.

Więcej informacji na stronie internetowej wil.org.pl/rpl

Inf. Przemysław Ciupka

Rzecznik Prasowy Wielkopolskiej Izby Lekarskiej

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

KALENDARZ WYDARZEŃ

21
Piątek
Czerwiec 2024
Czerwiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
imieniny:
Alicji, Alojzego, Rudolfa
REKLAMA