Uroczysta sesja Rady Powiatu Ostrowskiego z wręczeniem nagrody Starosty Ostrowskiego Pawła Rajskiego – im. Wojciecha Lipskiego, ustanowionej w roku jubileuszu 125- lecia Powiatu Ostrowskiego, na cześć pierwszego polskiego starosty Wojciecha Lipskiego, ponownie odbyła się w Pałacu Lipskich w otoczeniu Zespołu Pałacowo- Parkowego w Lewkowie. Nagrody Starosty Ostrowskiego im. Wojciecha Lipskiego wręczone zostały po raz 6.
To wyjątkowa nagroda i wyjątkowi laureaci. Nagroda swoim charakterem nawiązuje do rozwoju rolnictwa w regionie i pracy organicznej wśród społeczności lokalnej szerzonych przez patrona. W tym roku nagroda trafiła w ręce 8 zasłużonych laureatów wybranych ostatecznie przez powiatową kapitułę. Sesje uroczyście otwarł Przewodniczący Rady Powiatu Piotr Walkowski.
Kategoria Gospodarka: 2012 Ryszard Węgrzynowski Sklejka Eko, 2014 Jan i Andrzej Garcarek firma Partner, 2016 Zenon Podziemek Atlas SP. z o.o., 2018 Mieczysław Grześkowiak założyciel Wytwórni Sprężyn Grześkowiak, 2021 Bogdan Lis, Tartak Lis i Synowie, a oto sylwetka tegorocznego laureata:
„ Każdy kawałek drewna mógłby opowiedzieć nam swoją historię. Potrzeba bowiem kilku ludzkich pokoleń, by z małej sadzonki drzewo stało się materiałem do budowy. Potrzeba także sprawnych ludzkich rąk, w których może z czasem stać się ono materiałem do powstania rzeczy cenionych i wielkich. Także kilka pokoleń liczy sobie polska, rodzinna firma, która związana jest z branżą drzewną. Jej początki sięgają 125 lat wstecz. To historia rodzinnej pracowitości i pasji do drewna. To dzieje zapoczątkowane od niewielkiej stolarni, która rozwinęła się i zmieniła tak bardzo, że jest dziś krajowym liderem w produkcji drewnianych konstrukcji dachowych. A wszystko rozpoczęło się w końcu XIX wieku od powstania Stolarni Mebli i Budowli która dostarczała stolarkę budowlaną oraz drewniane elementy dekoracyjne. Mimo dziejowych burz udało się utrzymać działalność i profil firmy. Zmieniał się świat, zmieniały się narzędzia i technologie, ale każde kolejne pokolenie kierujące ta firmą czerpiąc z doświadczeń poprzedników dokładało swoją cegiełkę. Założyciel Stanisław, następcy Józef, Marek po obecne czwarte już pokolenie reprezentowane przez braci Marcina i Bartosza- właścicieli dbało i unowocześniało zakład. Zamiłowanie do zawodu, serce do tego wyjątkowego budulca, ciężka praca, ale również umiejętność reagowania na zmieniającą się rzeczywistość i potrzeby są receptą na dzisiejszy sukces. Początek obecnego stulecia przyniósł kolejną innowacje. Łącząc doświadczenie z nową technologią i automatyzacją udało się przygotować usługę od zaprojektowania, produkcji aż do montażu konstrukcji z drewna. Dziś firma dostarcza gotowe konstrukcje drewniane nie tylko na potrzeby odbiorców indywidualnych, ale także obiektów przemysłowych oraz rolniczych w całej Polsce.
Za wielki rzemieślniczy kunszt, za ponad 50 lat działalności na rzecz rozwoju firmy, za umiejętne czerpanie z tradycji i stworzenie podwalin do dynamicznego rozwoju obecnej firmy Nagrodę Starosty Ostrowskiego Wojciecha 2023 otrzymali Maria i Marek Burkietowicz z Odolanowa twórcy obecnej firmy Wiązary Burkietowicz.”
Drugo laureat w tej kategorii: „To historia obecnej wielkiej grupy kapitałowej, która początek miała 40 lat temu. Małżeński wówczas biznes rozpoczął się od importu odzieży. Znakiem rozpoznawczym była szwajcarska marka Big Star tak mocno i umiejętnie marketingowo osadzona w naszym kraju, że kojarzona przez wielu jako typowo polska. Jeansy z tym logo sprzedawało kilkaset sklepów, a na potrzeby rozwijającego się rynku uruchomiana została nowoczesna fabryka. Jednak to z czym obecnie kojarzona jest grupa to przemysł meblarski. Przełomowy był w tym zakresie… przełom wieków. Wówczas od szwedzkiego giganta IKEA firma otrzymała pierwsze kontrakty na meble. Zaprocentowało posiadane doświadczenie we współpracy z zagranicznym koncernem, zaplecze informatyczne, logistyka, jakość materiałów i solidność dostaw. Dziś produkcją mebli w grupie zajmuje się kilka spółek. Jedna z nich jest dostawcą materaców dla Ikea. Na potrzeby światowego potentata pracują zresztą nie tylko zakłady w Polsce, ale również należąca do grupy własna fabryka mebli w Danville w stanie Wirginia w USA. Kolejny trzon grupy to znany producent mebli tapicerowanych sof i foteli. A we współpracy ze znanymi designerami działa firma produkująca luksusowe meble tapicerowane. Dziś spółki grupy zatrudniają kilka tysięcy pracowników, produkując meble liczone w milionach sztuk. Są największym pracodawcą, w gminie, powiecie i regionie. Oprócz nowoczesnej stylistyki wyrobów i jakości ich atutem jest także jeden z najnowocześniejszych magazynów logistycznych.
Za determinację w realizacji ambitnych strategii, za wizję rozwoju, która potrafi przekraczać granice krajów, a nawet kontynentów, za stworzenie rozpoznawalnych w kraju i na świecie marek nagrodę Starosty Ostrowskiego Wojciecha 2023 otrzymała Grupa Com40.
Kategoria Społeczeństwo: 2012 dr n. med. Krzysztof Kupczyk lekarz internista, 2014 dr n med. Katarzyna Bierła twórca ostrowskiej neonatologii, 2016 dr n. med. Michał Pabiszczak nestor ostrowskiej laryngologii, 2018 dr.n. medycznych Mirosław Falis, ortopeda, prekursor stosowania w Ostrowie i Polsce metody leczenia złamań kości piętowej z wykorzystaniem tzw. gwoździa, 2021 Krystian Machnik – organizator pomocy Samosiołom z Czarnobyla, a oto sylwetka tegorocznego laureata:
„ Jego obecność zawodowa od 10 lat w ostrowskim szpitalu oznaczała dla Oddziału Kardiologicznego nowe życie. Zmianę w leczeniu, w filozofii czy w organizacji pracy. Obiecujący młody absolwent medycyny początki pracy zawodowej związał z oddziałem wewnętrznym ostrowskiego szpitala. Po latach powrócił do Ostrowa już jako ceniony fachowiec ze specjalizacją kardiologii, hipertensjologii i anagiologii oraz tytułem Europen Cardiologist nadanym przez zarząd Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Powrót powiązany był z nowym zadaniem. Przy wsparciu powiatu wymagającym zadaniem było to stworzenie w Ostrowie jednego z najnowocześniejszych oddziałów kardiologicznych wraz z hybrydową pracownią hemodynamiki. Stało się tak i dziś oddział zapewnia pacjentom pełne spektrum zabiegów i procedur kardiologicznych od kardiologii zachowawczej poprzez kardiologię interwencyjną w ostrych zespołach wieńcowych. Inwestycje w sprzęt i ludzi pozwoliły stworzyć zespół fachowców, który od kilku lat stosuje w oddziale procedury wykraczające poza schemat lecznictwa na powiatowym poziomie jak np. zabiegi implantacji kardiostymulatorów, kardiowerterów, defibratorów oraz stymulatorów z funkcją defibrylacji. On sam jest prekursorem stosowania w naszym mieście wielu innowacyjnych metod leczenia jak np. inwazyjnej metody oceny stanu tętnic wieńcowych, USG wewnątrzwieńcowego, czy inwazyjnej oceny mikrokrążenia w tętnicach wieńcowych. Dla większości z nas są to tylko trudne do wymówienia nazwy, ale dla ponad 10 tysięcy pacjentów, którzy od otwarcia pojawili się w oddziale możliwość wykonania tych zabiegów na miejscu daje szansę na powrót do zdrowia i uratowanie życia.
Za ponad 30 lat pracy na rzecz kardiologii regionu, za stworzenie w ostrowskim szpitalu liczącej się na mapie regionu placówki kardiologicznej, za lekarski profesjonalizm i ludzką empatię, Nagrodę Starosty Ostrowskiego Wojciecha 2023 otrzymuje człowiek z sercem i lekarz od serca. dr n. med. Janusz Tarchalski .
Kategoria Kultura: 2012 Prof. Tadeusz Gaworzewski malarz, rysownik, pedagog, 2014 Jerzy Wojtaszek chórmistrz, który dyrygenturze poświęcił większość swojego zawodowego życia,2016 Jerzy Wojciechowski twórca festiwalu Jazz w Muzeum, 2018 Wiesław DUDEK baletmistrz, solista Stad Opera w Berlinie, 2021 (od 2021 KULTURA jako samodzielna kategoria Maciej Balcar, o oto sylwetka tegorocznego laureata w tej kategorii:
„ Historyk, regionalista, bibliofil, ale przede wszystkim pisarz potrafiący z taką samą swadą zabierać nas na arystokratyczne salony jak i prowadzić po literackiej prowincji. Trzeba ogromnej wiedzy, doskonałego warsztatu, ale również marketingowego wyczucia, by we współczesnym świecie umieć stworzyć z wymagających od odbiorcy materiałów historycznych towar poszukiwany i… chodliwy. Tak było chociażby w przypadku jednych z pierwszych w Polsce albumów poświęconych dawnej pocztówce. Każde z tych wydawnictw było przełomowe pod względem edytorskim i merytorycznym. Sukces tych publikacji można mierzyć nie tylko liczbą sprzedanych egzemplarzy, ale wzrostem zainteresowania filokartystyką w ogóle. Jest cenionym za umiejętność portretowania swojego miasta. Czyni to potrafiąc zachować balans pomiędzy faktami, a pokusą fikcji podsycaną czasem przez nieformalne przekazy, czy lokalne mity. Zdaniem recenzentów jego twórczość nie dodaje sztucznej charyzmy, nie czyni przesadnie większym na miarę czyiś oczekiwań. Powstaje za to portret skrojony na miarę literackiej monografii wydobywający przy okazji fakty tyleż ciekawe co nawet niewiarygodne. Tak było właśnie w przypadku „Kronik literackiej prowincji’’. Jego pisarskie portfolio ostatnich lat to mierzenie się z największymi rodami Rzeczypospolitej. „Radziwiłłowie burzliwe dzieje słynnego rodu’’ - to imponująca saga jednego z najznakomitszych rodów. Mimo ogromu faktów historia poprowadzona z lekkością i w sposób do którego nas przyzwyczaił. Wszystko razem czyni, że książkę tę czyta się jak powieść. Publikacja uznana została za najlepszą książkę historyczną roku, doczekała się drugiego wydania oraz wersji audiobooka. A autor nie spoczywając na zasłużonych laurach zabiera nas w kolejną podróż ze swoim najnowszym dziełem, monumentalnym dziejami Czartoryskich.”
W roku 40–lecia działalności zawodowej. Za przebogaty literacki dorobek, za rzetelność i profesjonalizm, za kulturę słowa pisanego Nagrodę Starosty Ostrowskiego Wojciecha 2023 otrzymuje człowiek pióra Witold Banach.
Kategoria Rolnictwo: 2012 Anna i Tadeusz Zatylni rolnictwo, 2014 Anna i Kazimierz Nowaccy ogrodnictwo, 2016 Marek Trzcieliński właściciel gospodarstwa rybackiego, 2018 Regina i Janusz Kałużni drobiarstwo, hodowla indyków, 2021 Krzysztof Niklewicz rolnik, produkcja i przetwórstwo mleka, Topolove sery, a oto sylwetka tegorocznego laureata:
„ Laureaci w tej kategorii będą z pewnością dla wielu przywołaniem tęsknoty za tym co polskie i dobre. Za rolnictwem, które jakkolwiek towarowe być musi, to jednak może spełniać określone normy i produkować zdrowo oraz smacznie. Jest coś z chłopskiej dumy i historycznego przywiązania do ziemskiej własności kiedy czytamy, że ich gospodarstwo zostało zakupione w 1847 roku na mocy recesu uwłaszczeniowego i wciąż pozostaje we własności rodziny. Od ok. 60 lat zajmuje się produkcją drobiu, przede wszystkim gęsi. To gospodarstwo rodzinne o wielkości ok. 90 ha prowadzone wspólnie z synami. Ponad 80 hektarów stanowią grunty orne, na których uprawiane są zboża i kukurydza na ziarno. Hodowla gęsi oparta jest w całości na paszach z własnego gospodarstwa i przygotowywana we własnej mieszalni. To połączenie tradycji, ale także spełnienie założeń Europejskiego Zielonego Ładu, strategii „od pola do stołu’’. W gospodarstwo działa bowiem własna rzeźnia rolnicza w ramach Rolniczego Handlu Detalicznego, a w trakcje realizacji jest zakład przetwórstwa. Już można tutaj kupić i rozkoszować się staropolskimi przysmakami: półgęskiem, kiełbasą, pasztetem czy pieczenią wszystko oczywiście z własnej gęsiny. Nie może zabraknąć specjału i kuchni żydowskiej i polskiej gęsich pipek czyli żołądków. Sprzedaż i dotarcie do klientów ułatwia specjalny samochód do sprzedaży gotowych produktów. Jak podkreślają ważnym elementem działalności gospodarstwa jest dbałość o środowisko poprzez minimalizowanie ilości nawozów mineralnych, zastępowanie i precyzyjne stosowanie środków ochrony roślin z wykorzystaniem systemu GPS.
Za umiejętne połączeni tradycji z nowoczesnością, sprawne poruszanie po wymagającym rynku produktów regionalnych Nagrodę Starosty Ostrowskiego WOJCIECHA 2023 otrzymali właściciele gospodarstwa rolnego w Psarach Państwo Bogumiła i Wiesław Wojtczakowie.
Kategoria Nauka i Edukacja: 2012 prof. dr hab. Jerzy Pietrzak historyk, regionalista, 2014 prof. dr Wojciech Kempiński z Zakładu Fizyki Niskich Temperatur Polskiej Akademii Nauk, 2016 prof. dr hab. Kazimierz Ilski historyk kościołów wschodu, Dziekan Wydziału Historycznego UAM, 2018 prof. dr hab. Dariusz Gwiazdowicz za odkrycia nowych gatunków zwierząt, za działania na rzecz ochrony środowiska, 2021 prof. dr. hab. Łukasz Kaczmarek zoolog, badacz niesporczaków, a oto sylwetka tegorocznego laureata:
„ Nie ma nauki bez edukacji. A trudno mówić o edukacji bez znajomości historii najbliższej. Przed nami kolejarz z zawodu historyk z zamiłowania. Redaktor i publicysta, pasjonat miłośnik archiwaliów, badacz historii Skalmierzyc oraz okolicznych miejscowości, genealog archiwista. Z okruchów informacji z przeszłości i pojedynczych artefaktów opracowuje, wydaje i popularyzuje w różnej formie dzieje swojej Małej Ojczyzny. Jego zaangażowanie społeczne ujawniło się już we wczesnych latach młodzieńczych. Do dziś aktywny w różnych organizacjach społecznych i religijnych. Inicjator licznych sesji historycznych związanych z przeszłością miasta, kolei, parafii, wybitnych postaci regionu. Organizator wielu wystaw fotograficznych i archiwalnych prezentujących dzieje ziemi skalmierzyckiej. Wśród jego wielu różnorodnych prac i publikacji, jedną z najcenniejszych jest z pewnością książka „Nowe Skalmierzyce i Skalmierzyce w okresie międzywojennym 1919–1939’’. To publikacja ważna nie tylko dla samego autora, ale i samorządu wpisująca się w budowanie tożsamości tej wspólnoty. Był to owoc wieloletniej żmudnej pracy, poszukiwań wszelkich informacji i dokumentów dotyczących historii regionu skalmierzyckiego. W tym wyjątkowym albumowym wydawnictwie starał się przybliżyć historię skalmierzyckiego samorządu, parafii, szkolnictwa, rozwoju przemysłu i handlu, sportu i kultury. Jak sam mówił liczył, że archiwalne fotografie i dokumenty wyszukane często w domowych strychach przyczynią się do większej wiedzy, ale także odbudowy więzi rodzinnych i wspomnień o pokoleniu tworzącym międzywojenną rzeczywistość.
Za wyjątkową skrupulatność i rzetelność w odkrywaniu przeszłości, za zasługi w budowaniu lokalnej tożsamości gminy oraz powiatu Nagrodę Starosty Ostrowskiego WOJCIECHA 2023 otrzymał Pan Jerzy Wojtczak.
Kategoria Sport: 2021 Eugeniusz Lijewski, Marcin i Krzysztof Lijewscy, a oto sylwetka kolejnych nagrodzonych :
„ Trener, wychowawca, człowiek sportu z reżyserskim zacięciem. Kiedy zaczyna mówić o swojej dyscyplinie może bezbłędnie wymieniać wyniki z mityngów sprzed lat. Cyfry, daty, czasy… Zegar staje wówczas w miejscu, a tak mogą mówić jedynie prawdziwi pasjonaci. Ale trzeba pasji i trzeba mieć w sobie coś z reżysera, by u młodego utalentowanego człowieka umiejętnie rozwinąć jego możliwości i przekuwać w sukcesy, a tych ostrowska lekka atletyka odnosi bez liku. Jego podopieczni zdobyli 62 medale mistrzostw Polski. I chociaż te wyniki robią na każdym wrażenie to przecież sport to nie tylko medale, ale może przede wszystkim kształtowanie charakteru, dyscyplina i budowanie osobowości.
Oprócz sukcesów krajowych wielu jego podopiecznych wystąpiło w barwach narodowych na mistrzostwach świata. Do najlepszych zawodników zaliczyć należy Ewę Rosiak, zdobywczynię 5 medali mistrzostw kraju w skoku w dal. Ale lista tych nazwisk jest bardzo długa: Natalia Benedykcińska, Julia Dutkiewicz, Jakub Robotnikowski to zaledwie kilka z nich.
Każdy sukces podopiecznego musi cieszyć. Ale co musi czuć serce ojca, który całe życie poświęcił sportowi, gdy najpierw może cieszyć się faktem, że jego syn kontynuuje sportową pasję, a później zaczyna odnosić własne wielkie sukcesy? Zdobywa pięć medali rangi mistrzostw Polski. Zostaje rekordzistą kraju w biegu na 300 m oraz uczestnikiem mistrzostw świata juniorów. A po czasie sam trenuje lekkoatletów, otrzymując za ich osiągnięcia kilkakrotnie tytuły trenera roku. Królowa sportu połączyła ich na dobre, jakby na potwierdzenie ludowego porzekadła, że niedaleko przecież pada jabłko od jabłoni. Od kilku lat tworzą wyjątkowy duet trenując zawodników w klubie lekkoatletycznej stali Ostrów. Skupiając wokół siebie grupę podobnych pasjonatów przyzwyczaili nas wygrywania wszystkiego. Kolejnych mityngów, rankingów i poprawiania rekordów. Śledząc ich wyniki wydaje się, że Ostrów i okolice są przede wszystkim zagłębiem lekkoatletycznych talentów. Ale to co na bieżni z perspektywy widza wygląda lekko i przyjemnie musi być poparte metodyczną pracę i wielkim wysiłkiem. Słowem profesjonalizmem. Ale życie przewortnie pisze swoje scenariusze… Kiedy przez całe trenerskie życie motywowałeś młodych, mówiąc niezliczoną ilość razy: musisz dać z siebie wszystko, dasz radę, spróbuj jeszcze raz, potrafisz. Nagle. Nagle sam stajesz przed swoim wyścigiem nie o medale i puchar lecz o zdrowie, o życie. I… wgrywasz te zawody siłą charakteru i wolą życia, bo jesteś przecież…prawdziwym Walczakiem.
Za niezliczone sportowe sukcesy, zbudowanie marki ostrowskiej lekkiej atletyki, za pokazywanie że pasja połączona z ciężkim treningiem są najlepszą drogą do sukcesu Nagrodę Starosty Ostrowskiego WOJCIECHA 2023 otrzymują: Marek Walczak i Michał Walczak.
Kategoria Specjalna: 2012 Katarzyna Pawłowska Mistrzyni Świata w Kolarstwie, 2014 Józefa Maria Szlachta osoba od pół wieku oddana harcerstwu i młodzieży, 2016 Andrzej Rogowski, człowiek który ogromnym nakładem sił i środków odrestaurował Pałac Niemojowskich w Śliwnikach, 2018 Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak, 2021 Aleksandra Kierstein i Mirosław Kruszyński, a oto sylwetka kolejnego laureata:
„Siła samorządu bierze się z jego różnorodności. Różnorodności poglądów, pomysłów, ale tym co łączy jest poczucie wspólnoty: gminy, powiatu czy województwa. Przed nami sylwetka człowieka, który znaczną część swojego zawodowego życia poświęcił samorządowi właśnie. Radny powiatowy I, II, III, i IV kadencji, wcześniej także radny miejski, ale przede wszystkim szef organów wykonawczych powiatowej władzy. Aktywny przez wiele lat zawodowo dziś może cieszyć się obserwowaniem rzeczywistości z większym dystansem. Rozpoczął kierowaniem powiatem zaledwie kilka lat po jego reaktywacji. Powiat był już strukturą sformalizowaną pod względem organizacyjnym i prawnym, ale wciąż relatywnie młodą. Nie zdejmowało to jednak z ich włodarzy odpowiedzialności i konieczności załatwiania spraw dla ludzi najważniejszych, a do tych zawsze należą zdrowie, drogownictwo, oświata i opieka społeczna. W każdym z tych obszarów zrealizowano konkretne projekty. Trudno byłoby marzyć o nowoczesnej bazie Lotniczego Pogotowia Ratunkowego bez wybudowania przed laty przyszpitalnego lądowiska. Nie byłoby dzisiejszego podium ostrowskiej porodówki wśród najlepszych z Wielkopolsce gdyby nie ówczesne inwestycje na oddziale. I chociaż sama ginekologia zmieniła niedawno diametralnie swoje lokalowe oblicze, to siła medycznego zespołu oparta jest na solidnej podstawie sprzed lat. Młody samorząd powiatowy, mimo swoich zadań i zawsze brakujących środków, okazał się także solidnym partnerem w realizacji tak strategicznych projektów centralnych jak budowa ostrowskiej obwodnicy przyśpieszając realizację tego oczekiwanego społecznie zadania. Każdy szef samorządu, także starosta działa w oparciu o sytuację tu i teraz, o dostępne możliwości. To od jego wizji, ale i skutecznego pozyskiwania środków zależy skala inwestycji i tym samym rozwój. Takim wyzwaniem dla ówczesnego powiatu była integracja europejska. Utworzenie komórki zajmującej się pozyskiwaniem funduszy pozwoliło na skuteczne pozyskiwanie zarówno środków przedakcesyjnych jak i dostępnych po wstąpieniu do Unii. Bez nich realizacja wielu inwestycji drogowych, szpitalnych jak chociażby pierwszej poważnej modernizacji SOR byłaby bardzo trudna. Mądrość samorządu to kontynuacja tego co dobre i tego co służy nie szyldowi jakiejś formacji, ale całej wspólnocie. Dlatego wiele obszarów zainicjowanych przed laty mogło zostać rozbudowanych, unowocześnionych relatywnie do potrzeb i możliwości.
W przededniu jubileuszu 25-lecia działalności odrodzonych powiatów, za działalność na rzecz Powiatu Ostrowskiego Nagrodę Starosty Ostrowskiego WOJCIECHA 2023 otrzymuje Starosta Ostrowski w latach 2002-2010 Pan Włodzimierz Jędrzejak.
Uroczystość uświetnili muzycy z Big Bandu Powiatu Ostrowskiego pod dyrekcją Roberta Matuszewskiego, wykonujący m.in. utwór Krzysztofa Komedy- Trzcińskiego z przedstawienia „Śniadanie u Tiffaniego”. Gwiazda wieczoru była lewkowianka z pochodzenia Daria Stachowicz- absolwentka Wydziału Wokalnego oraz Wydziału Chóralistyki, Edukacji Muzycznej i Muzyki Kościelnej Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Początki jej muzycznej edukacji sięgają ostrowskiej szkoły muzycznej. Jest laureatką wielu nagród na konkursach międzynarodowych, m.in. w słowackiej Žilinie, Viva Calisia w Kaliszu, a także w Kapsztadzie w RPA. Była artystką Chóru Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu. Obecnie, oprócz koncertów solowych, prowadzi działalność pedagogiczną w zakresie nauczania śpiewu. Towarzyszyła jej na pianinie Katarzyna Neugebauer od ponad dekady związana z wrocławskim środowiskiem muzycznym. Współpracuje z Akademią Muzyczną, Narodowym Forum Muzyki oraz Operą Wrocławską. Regularnie gości na międzynarodowych konkursach w charakterze pianisty współpracując z wieloma wybitnymi dyrygentami oraz śpiewakami. Posiada w swoim dorobku 4 płyty CD.
Uroczystość uświetnili również rekonstruktorzy, którzy prezentowali kostiumy z epoki.
Sesja transmitowana była na żywo przez Telewizję Kablową ProArt i portal internetowy www.wlkp24.info.
Statuetki Wojciecha Lipskiego zaprojektowała i wykonała Agnieszka Lisiak Skórka- zajmująca się rzeźbą i ceramiką, a dyplomy opracował i wykonał artysta plastyk Piotr Łopatka.
Komentarze
Zostaw komentarz