W dn. 9-10 sierpnia 2023 r. odbyła się wizyta studyjna w ramach projektu "Piecki czy gomółki? Patriotyzm kulinarny jako forma szacunku dla dziedzictwa kulturowego", realizowanego przez Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Wsi Moszczanka i Skrzebowa. Pięćdziesiąt osób z gminy Raszków wzięło udział w szeregu zajęć warsztatowych promujących i prezentujących produkcję a także wykorzystanie produktów lokalnych.
Galeria zdjęć
Podczas zajęć w Muzeum Narodowym Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie uczestnicy poznali recepturę wyrobu białej kiełbasy parzonej wielkopolskiej i wspólnie ją przygotowali pod kierunkiem technologa żywności mgr inż. Przemysław Tecława – trzeciego z pokolenia znanych i cenionych w naszym województwie rzeźników poznańskich. Następnie wzięli udział w pokazie produkcji rogali świętomarcińskich w Rogalowym Muzeum Poznania, na który złożyły się poznanie receptury i składników używanych do produkcji rogali świętomarcińskich, legendy o powstaniu rogali, wypiek rogali świętomarcińskich oraz poznanie elementów poznańskiej gwary.
Drugi dzień wyjazdu rozpoczął się od zwiedzania wystawy oraz warsztatów wypieku pierników w Muzeum Toruńskiego Piernika w Toruniu. Następnie w Olenderskim Parku Etnograficznym w Wielkiej Nieszawce odbyły się zajęcia kulinarne poświęcone roślinom jadalnym z okolicznych łąk - uczestnicy dowiedzieli się gdzie je znaleźć, jaki mają one wpływ na zdrowie i jak przyrządzić z nich smaczny posiłek. Z zebranych pokrzyw przygotowali farsz do pierogów, które następnie ugotowali na zabytkowym, murowanym piecu opalanym drewnem.
Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021–2030.
Inf. Karol Marszał
Komentarze
Zostaw komentarz