AKTUALNOŚCIPowiatGm. Ostrów WlkpGm. RaszkówGm. OdolanówGm. SośnieGm. PrzygodziceGm. SieroszewiceGm. Nowe Skalmierzyce

Patriotyzm kulinarny warsztatowo /foto/

Gm. Raszków

W dn. 9-10 sierpnia 2023 r. odbyła się wizyta studyjna w ramach projektu "Piecki czy gomółki? Patriotyzm kulinarny jako forma szacunku dla dziedzictwa kulturowego", realizowanego przez Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Wsi Moszczanka i Skrzebowa. Pięćdziesiąt osób z gminy Raszków wzięło udział w szeregu zajęć warsztatowych promujących i prezentujących produkcję a także wykorzystanie produktów lokalnych.

Galeria zdjęć


Podczas zajęć w Muzeum Narodowym Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie uczestnicy poznali recepturę wyrobu białej kiełbasy parzonej wielkopolskiej i wspólnie ją przygotowali pod kierunkiem technologa żywności mgr inż. Przemysław Tecława – trzeciego z pokolenia znanych i cenionych w naszym województwie rzeźników poznańskich. Następnie wzięli udział w pokazie produkcji rogali świętomarcińskich w Rogalowym Muzeum Poznania, na który złożyły się poznanie receptury i składników używanych do produkcji rogali świętomarcińskich, legendy o powstaniu rogali, wypiek rogali świętomarcińskich oraz poznanie elementów poznańskiej gwary.

Drugi dzień wyjazdu rozpoczął się od zwiedzania wystawy oraz warsztatów wypieku pierników w Muzeum Toruńskiego Piernika w Toruniu. Następnie w Olenderskim Parku Etnograficznym w Wielkiej Nieszawce odbyły się zajęcia kulinarne poświęcone roślinom jadalnym z okolicznych łąk - uczestnicy dowiedzieli się gdzie je znaleźć, jaki mają one wpływ na zdrowie i jak przyrządzić z nich smaczny posiłek. Z zebranych pokrzyw przygotowali farsz do pierogów, które następnie ugotowali na zabytkowym, murowanym piecu opalanym drewnem.

Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021–2030.

Inf. Karol Marszał

Darek Potasznik

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

KALENDARZ WYDARZEŃ

13
Sobota
Lipiec 2024
Lipiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1234
imieniny:
Danieli, Irwina, Małgorzaty
REKLAMA