AKTUALNOŚCIPowiatGm. Ostrów WlkpGm. RaszkówGm. OdolanówGm. SośnieGm. PrzygodziceGm. SieroszewiceGm. Nowe Skalmierzyce

Ponad 6,5 mln Euro na Lokalne Strategie Rozwoju

Gm. Sieroszewice

Rozpoczynająca się nowa perspektywa finansowa to nowe możliwości na rozwój lokalnych przedsięwzięć i inicjatyw z udziałem mieszkańców obszarów wiejskich. W tym celu podpinane zostały umowy ramowe z Stowarzyszeniami „LGD7 – Kraina Nocy i Dni” oraz „Długosz Królewski” funkcjonujące m.in. na terenie gminy Sieroszewice. W ramach zatwierdzonych strategii rozwoju do Stowarzyszeń trafiło dofinasowanie w łącznej kwocie ponad 6,5 mln Euro.

Stowarzyszenia pozyskały środki w ramach opracowanych w 2023 roku strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność obowiązujące na lata 2023-2027. Strategie zostały wcześniej pozytywnie ocenione przez grono ekspertów powołanych przez Zarząd Województwa Wielkopolskiego. To jedna z interwencji wpisanych do Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Celem ich realizacji jest budowanie lokalnej tożsamości bazującej na aktywizacji społecznej i przy wykorzystaniu miejscowych zasobów. Co ważne realizowana jest w sposób zapewniający najlepsze zaspokojenie potrzeb społeczności wiejskich, w tym poprzez wykorzystanie wiedzy, innowacji i rozwiązań cyfrowych. W tym celu 2 stycznia w Stobnie Siódmym, w Gminie Godziesze Wielkie, zostały zawarte umowy ramowe dotyczące wdrażania wielofunduszowej strategii rozwoju lokalnego, które podpisali reprezentujący Zarząd Województwa Wielkopolskiego Wicemarszałek Krzysztof Grabowski, przedstawiciele Lokalnych Grup Działania:  „LGD7 - Kraina Nocy i Dni” i Stowarzyszenia „Długosz Królewski”.

Środki finansowe, które dziś zostały przekazane do dwóch  Lokalnych Grup Działania w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność to nowe możliwości rozwoju gospodarczego, społecznego i kulturalnego. Przedsięwzięcia realizowane  za pośrednictwem lokalnych grup działania (LGD) docierają w konkretne miejsca, bo LGD to takie organizacje, które funkcjonują w terenie po to, aby zabezpieczać potrzeby mieszkańców, a środki, o których decydują, mogą być przeznaczane na różnorakie cele. Warto podkreślić, że to społeczności lokalne decydowały o kształcie strategii, potrzebach do zaspokojenia przy wsparciu środków unijnych. Tum samym na dalszy zrównoważony rozwój wielkopolskiej wsi przekazujemy aż 128,5 miliona euro w ramach, których zostanie zawartych 30 umów z LGD – mówi Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski

Strategie opracowane przez lokalne grupy działania będą wdrażane w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 oraz Programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski na lata 2021-2027. Stowarzyszenie LGD7 – Kraina Nocy i Dni, które funkcjonuje na obszarze gmin: Blizanów, Ceków-Kolonia, Godziesze Wielkie, Koźminek, Opatówek, Żelazków, Lisków, Mycielin, Stawiszyn pozyskało wsparcie w wysokości ponad 4 mln EUR na realizację Lokalnej Strategii Rozwoju (LSR). Z kolei Stowarzyszenie „Długosz Królewski” będzie wdrażać LSR na obszarze 4 gmin: Błaszki, Brzeziny, Sieroszewice, Szczytniki. Wsparcie jakie pozyskała to ponad 2,5 mln EUR. Grupa jest jedyną międzywojewódzką LGD ponieważ gmina Błaszki położona jest na obszarze województwa łódzkiego.

Fundusze przeznaczone są na zarządzanie lokalnymi strategiami rozwoju, w tym na utrzymanie biur LGD, ale także na animację społeczności lokalnych, w tym organizację szeregu wydarzeń promujących zakres działalności LGD.

Inf. Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

KALENDARZ WYDARZEŃ

21
Piątek
Czerwiec 2024
Czerwiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
imieniny:
Alicji, Alojzego, Rudolfa
REKLAMA