Rozpoczynająca się nowa perspektywa finansowa to nowe możliwości na rozwój lokalnych przedsięwzięć i inicjatyw z udziałem mieszkańców obszarów wiejskich. W tym celu podpinane zostały umowy ramowe z Stowarzyszeniami „LGD7 – Kraina Nocy i Dni” oraz „Długosz Królewski” funkcjonujące m.in. na terenie gminy Sieroszewice. W ramach zatwierdzonych strategii rozwoju do Stowarzyszeń trafiło dofinasowanie w łącznej kwocie ponad 6,5 mln Euro.
Stowarzyszenia pozyskały środki w ramach opracowanych w 2023 roku strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność obowiązujące na lata 2023-2027. Strategie zostały wcześniej pozytywnie ocenione przez grono ekspertów powołanych przez Zarząd Województwa Wielkopolskiego. To jedna z interwencji wpisanych do Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Celem ich realizacji jest budowanie lokalnej tożsamości bazującej na aktywizacji społecznej i przy wykorzystaniu miejscowych zasobów. Co ważne realizowana jest w sposób zapewniający najlepsze zaspokojenie potrzeb społeczności wiejskich, w tym poprzez wykorzystanie wiedzy, innowacji i rozwiązań cyfrowych. W tym celu 2 stycznia w Stobnie Siódmym, w Gminie Godziesze Wielkie, zostały zawarte umowy ramowe dotyczące wdrażania wielofunduszowej strategii rozwoju lokalnego, które podpisali reprezentujący Zarząd Województwa Wielkopolskiego Wicemarszałek Krzysztof Grabowski, przedstawiciele Lokalnych Grup Działania: „LGD7 - Kraina Nocy i Dni” i Stowarzyszenia „Długosz Królewski”.
Środki finansowe, które dziś zostały przekazane do dwóch Lokalnych Grup Działania w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność to nowe możliwości rozwoju gospodarczego, społecznego i kulturalnego. Przedsięwzięcia realizowane za pośrednictwem lokalnych grup działania (LGD) docierają w konkretne miejsca, bo LGD to takie organizacje, które funkcjonują w terenie po to, aby zabezpieczać potrzeby mieszkańców, a środki, o których decydują, mogą być przeznaczane na różnorakie cele. Warto podkreślić, że to społeczności lokalne decydowały o kształcie strategii, potrzebach do zaspokojenia przy wsparciu środków unijnych. Tum samym na dalszy zrównoważony rozwój wielkopolskiej wsi przekazujemy aż 128,5 miliona euro w ramach, których zostanie zawartych 30 umów z LGD – mówi Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski
Strategie opracowane przez lokalne grupy działania będą wdrażane w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 oraz Programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski na lata 2021-2027. Stowarzyszenie LGD7 – Kraina Nocy i Dni, które funkcjonuje na obszarze gmin: Blizanów, Ceków-Kolonia, Godziesze Wielkie, Koźminek, Opatówek, Żelazków, Lisków, Mycielin, Stawiszyn pozyskało wsparcie w wysokości ponad 4 mln EUR na realizację Lokalnej Strategii Rozwoju (LSR). Z kolei Stowarzyszenie „Długosz Królewski” będzie wdrażać LSR na obszarze 4 gmin: Błaszki, Brzeziny, Sieroszewice, Szczytniki. Wsparcie jakie pozyskała to ponad 2,5 mln EUR. Grupa jest jedyną międzywojewódzką LGD ponieważ gmina Błaszki położona jest na obszarze województwa łódzkiego.
Fundusze przeznaczone są na zarządzanie lokalnymi strategiami rozwoju, w tym na utrzymanie biur LGD, ale także na animację społeczności lokalnych, w tym organizację szeregu wydarzeń promujących zakres działalności LGD.
Inf. Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu
Komentarze
Zostaw komentarz