AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywka i kulturaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyPolityka

UŚMIECHAJ SIĘ DO SWOJEJ STAROŚCI. WYKŁAD JOLANTY SZWALBE

Nauka

W dniu 16 stycznia 2024 roku w auli Społecznej Akademii Nauk w Ostrowie Wielkopolskim odbył się kolejny wykład audytoryjny dla słuchaczy Ostrowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Z dużym zaciekawieniem seniorzy wysłuchali prelekcji Jolanty Szwalbe na temat „Jak lekko i z dowcipem brać życia ciężary”.

Przedstawiając wykładowcę, Ryszard Dolata, wiceprezes Zarządu ostrowskiego uniwersytetu, przypomniał jej wcześniejsze, interesujące wykłady dla seniorów. Podkreślił jej dorobek literacki i twórczy oraz umiejętność inspiracji do ciekawej wymiany informacji i dyskusji. Wyraził przekonanie, że kolejny wykład autorki wielu opracowań, pasjonatki czytania i entuzjastki życia będzie dla wszystkich źródłem głębokich przeżyć i refleksji.

Tak też się stało. Przy dużej frekwencji słuchaczy wykład Jolanty Szwalbe, wygłoszony bogatym, barwnym językiem spotkał się z bardzo pozytywnym odbiorem, pobudził do myślenia, stał się przyczynkiem do ożywionej dyskusji, wywarł na wszystkich ogromne wrażenie. Cytując i omawiając anegdotki, fraszki i dowcipy z życia znanych i cenionych autorów w historii, takich jak Adolf Dymsza, Jan Sztaudynger, Jerzy Pilch, Maria Czubaszek, Magdalena Samozwaniec, Mieczysław Rokicki, Stefania Grodzieńska czy Stefan Friedmann przekonywała, że ratunkiem dla starszych jest umieć się śmiać, potrafić rozśmieszać smutki. Swoje dobre rady zawarła w słowach: uśmiechaj się do swojej starości, zwyciężaj humorem, nie narzekaj, nie marudź! Wykład zakończyła słowami Stefana Friedmanna - Optymisty Roku 2017 -  nie przejmuję się starością, bo wiem, że kiedyś się ona skończy. Od siebie dodała, że nie starzeje się ten, kto umie cieszyć się życiem.

To był pokaz wysokiej kultury osobistej i poprawnej polszczyzny, docierający skutecznie do ludzkiej wyobraźni. Widać było ekscytację i emocjonalną reakcję słuchaczy. Słychać było liczne głosy, że ta prelekcja zostanie przez obecnych tego dnia w auli SAN na długo zapamiętana ze względu na interesującą tematykę, bogatą osobowość wykładowcy, jej dużą wiedzę i dynamiczny, humorystyczny sposób przekazu. Częste oklaski podczas prelekcji były wyrazem podziwu i uznania dla prowadzonych zajęć, zwłaszcza za umiejętność nawiązania dobrego kontaktu ze starszymi i za stosowanie metod aktywizujących słuchaczy posiadających doświadczenie i różnego rodzaju nawyki.

 

Jolanta Szwalbe poinformowała, że z Uniwersytetami Trzeciego Wieku jest związana od 15 lat. To dla mnie – stwierdziła – wspaniała przygoda. Osoby w dojrzałym wieku są niezwykle wdzięcznymi słuchaczami, otwartymi na dobre słowa, pełnymi werwy i entuzjazmu. Przekonałam się o tym przebywając po raz czwarty wśród ostrowskich seniorów skupionych w uniwersyteckim środowisku. Na ich przykładzie mogę z pełnym przekonaniem powiedzieć – dodała - że Uniwersytety Trzeciego Wieku pomagają, aby nie pojawiła się zmarszczka na naszej duszy.

Dziękując Jolancie Szwalbe za poruszający, pełen empatii wykład, przebiegający w niezwykle serdecznej atmosferze, wiceprezes Ryszard Dolata wyraził przekonanie, że dobry humor, jaki stał się udziałem uczestników tego wykładu wyzwolił pozytywną energię do realizacji kolejnych planów i zamierzeń, tych osobistych i wspólnotowych. Wyraził uznanie za stworzenie znakomitego nastroju i pozytywne spojrzenie w przyszłość.

W tak sprzyjającym klimacie seniorzy pokazali, jak cenią sobie pogodę ducha, aktywność i kontakt z drugim człowiekiem. To był czas radości, nadziei i wiary w lepszą przyszłość.

Po zakończeniu tego edukacyjnego spotkania była okazja do indywidualnych rozmów i zapytań, do bezpośredniej wymiany poglądów słuchaczy z prelegentem oraz do zakupu książek jej autorstwa.

Autor tekstu – Kazimierz Nawrocki     Zdjęcia – Ewa Skibińska

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

KALENDARZ WYDARZEŃ

21
Niedziela
Lipiec 2024
Lipiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1234
imieniny:
Danieli, Wawrzyńca, Wiktora
REKLAMA