AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywka i kulturaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyPolityka

RADUJCIE SIĘ WSZYSCY - KONCERT JUBILEUSZOWY CHÓRU MĘSKIEGO ECHO /foto/

Rozrywka i kultura

Styczeń 2024 roku był w Ostrowie Wielkopolskim bogaty w wiele interesujących wydarzeń. W pamięci wielu osób pozostanie w szczególności KONCERT NOWOROCZNO – KOLĘDOWY CHÓRU MĘSKIEGO ECHO oraz JUBILEUSZ 45.LECIA pracy artystycznej i pedagogicznej profesora ANDRZEJA RYŁKO. To był dla wszystkich uczestników tego wydarzenia czas wielkich przeżyć, wielkich emocji i wielkich wzruszeń.

Galeria zdjęć


Prowadzący koncert Katarzyna Piątkowska - Pinczewska i Piotr Bigora w pięknych słowach nakreślili drogę życiową profesora Andrzeja Ryłko – dyrygenta Chóru Męskiego ECHO, z uwzględnieniem jego bogatej osobowości oraz sukcesów artystycznych i pedagogicznych. Przypomnieli, że profesor Andrzej Ryłko od ponad dwudziestu lat wykłada na kaliskim wydziale UAM. Jest kierownikiem Zakładu Muzyki Organowej i Sakralnej oraz prowadzi klasę dyrygowania, a także seminaria magisterskie i doktorskie. Pracuje także na Uniwersytecie Łódzkim na stanowisku profesora nadzwyczajnego. W ciągu swojej 40-letniej pracy chórmistrzowskiej utworzył i prowadził niemal 20 chórów i zespołów wokalnych. Obecnie dwa – Chór Męski ECHO Ostrowskiego Centrum Kultury i Akademicki Chór Uniwersytetu Łódzkiego. Z chórami tymi jako ich dyrygent zdobył wiele sukcesów – nagród i wyróżnień (także Grand Prix) na festiwalach i konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych. Chóry i zespoły wokalne pod dyrekcją profesora Andrzeja Ryłko koncertowały i koncertują nie tylko w Polsce, ale także w wielu krajach za granicą w Europie, Ameryce Płd i Azji. Profesor prowadzi także warsztaty i wykłady dla dyrygentów i chórów zarówno w kraju jak i za granicą, m.in. w Niemczech, Włoszech, Argentynie i Chinach a także pracuje w komisjach oceniających (jury) na wielu konkursach i festiwalach chóralnych.  Za swoją pracę naukową, pedagogiczną i artystyczną był wielokrotnie wyróżniany i nagradzany. Wśród przyznanych mu nagród i wyróżnień są: Nagroda Prezydenta Parlamentu Europejskiego, Złoty i Srebrny Krzyż za Zasługi przyznany przez Prezydenta RP, odznaczenie GLORIA ARTIS, nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego,  nagrody Prezydentów Łodzi, Kalisza i Ostrowa Wielkopolskiego oraz Rektora Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Chór Męski ECHO pod jego kierownictwem współpracuje z wieloma innymi chórami i orkiestrami, współtworząc wiele znaczących przedsięwzięć artystycznych. Profesor Andrzej Ryłko to człowiek wielkiego serca i wytrwałej pracy, który całym swoim życiem udowadnia, że nigdy nie jest za późno na edukację i kulturę. Gdziekolwiek się w życiu pojawiał swoją postawą wzbudzał podziw, uznanie i szacunek.  

Chór Męski ECHO w Ostrowie Wielkopolskim pod jego batutą, przy akompaniamencie Anny Grabek Koniecznej (wiolonczela) z Łódzkiej Akademii Muzycznej i Roberta Adamczaka (fortepian), profesora UAM w Poznaniu szybko wykreował podczas koncertu noworocznego w Forum Synagoga magiczną atmosferę niosącą radość oraz poczucie bliskości i jedności. W programie usłyszeliśmy kolędy i pastorałki niosące radość i spokój serca oraz utwory wykonywane przez chór na przestrzeni lat i te współczesne. W pierwszej odsłonie publiczność podziwiała znakomite wykonanie kolęd: Bracia patrzcie jeno, Oj, maluśki, maluśki, Lulajże Jezuniu, Gore gwiazda, Tryumfy, Bacowsko kolynda, My też pastuszkowie i Dlaczego dzisiaj, zaś [i]w drugiej odsłonie dziesięć utworów, z których największy entuzjazm publiczności wywołały: Uże weczer, Chanson d^amour, Kum i kuma, Szalom i Warkoczyk. Koncert zakończono brawurowym wykonaniem meksykańskiej pieśni La cucaracha.

To był piękny wieczór, pełen muzycznych wzruszeń, serdecznych słów i przyjaznych melodii. Wspaniałe wykonanie utworów wzruszyło wiele bijących mocno serc, wyzwoliło ogromne emocje, przywołało ciepłe myśli i uczucia. Chórzyści sprawili, że uczestnicy koncertu przeżyli niezapomniane chwile. Były łzy i wzruszenia, uśmiech i nadzieja. Wszystkim towarzyszyła radość z bycia razem i wspólnego śpiewania. Widać było, jak muzyka i śpiew potrafią jednoczyć ludzi.

Zabierając głos prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Beata Klimek podziękowała za zaproszenie na ten piękny jubileusz i wspaniały koncert Chóru Męskiego “Echo”, z którym Pan Profesor Andrzej Ryłko współpracuje od 2014 roku. To była dla mnie – podkreśliła -  prawdziwa, kulturalna uczta pełna wzruszeń! ❤️ Profesor Andrzej Ryłko to człowiek, którego życie wypełnia muzyka. Dziękuję, w imieniu ostrowian, że chciał Pan podzielić się swoim talentem i pasją z nami. Niech kolejne lata będą pełne dobrych melodii, inspiracji i triumfów!      

Prezydent Miasta poinformowała przy tym, że spełniając marzenie Jubilata podjęła decyzję o przeznaczeniu odpowiednich środków finansowych na nowy projekt - utworzenie chóru chłopięcego Ostrowskie Słowiki, którego członkowie byliby zapleczem dla Chóru Męskiego ECHO. W tym momencie publiczność długimi oklaskami zademonstrowała jak cenna to inicjatywa.

Kolejnym życzeniom nie było końca. O Jubilacie pamiętali prof. dr hab. Piotr Łuszczykiewicz, dziekan WPA w Kaliszu UAM w Poznaniu,  Dorota Zmyślona, dyrektor Wydziału Kultury, Kultury Fizycznej i Sportu UM, Maria Szeląg, dyrektor Ostrowskiego Centrum Kultury, Renata Pacyna, dyrygentka Chóru Nauczycielskiego, Kazimierz Olejniczak, międzynarodowy sędzia, dwukrotny mistrz Polski w snookerze oraz przedstawiciele wielu organizacji, stowarzyszeń i instytucji współpracujących z Chórem Męskim ECHO. Niezwykle wzruszające gratulacje przekazała profesorowi Andrzejowi Ryłko długoletnia dyrygentka chóru Irena Stodolna, niedawno wyróżniona przez prezydent Miasta Ostrowa Wielkopolskiego wyjątkowym odznaczeniem – Filarem Ostrowskiej Kultury.

W imieniu Chóru Męskiego Echo – jego członków, przyjaciół i sympatyków z okazji 45-lecia pracy artystycznej profesorowi Andrzejowi Ryłko serdeczne gratulacje i wyrazy uznania złożył Zbigniew Kozan,  prezes chóru. Podkreślając jego wielki dorobek twórczy oraz mistrzostwo w kierowaniu i organizowaniu wielu wspaniałych przedsięwzięć w zakresie kultury i integracji społecznej życzył mu dużo zdrowia, pomyślności i satysfakcji z jego wielkich dokonań. Zaznaczył, że osobowość profesora jednoczy zespół w celu trwania, rozwijania się i chęci wspólnego śpiewania. Wyraził przekonanie, że działalność profesora Andrzeja Ryłko będzie obecna w sercach mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego i na zawsze zapisze się na kartach rodzimej historii.

Na koniec koncertu wypełniona po brzegi sala – chórzyści, zaproszeni goście i publiczność odśpiewali Jubilatowi tradycyjne „STO LAT”. Artystom i Jubilatowi zgotowano owacje na stojąco. To było wzruszające podziękowanie za dobrą robotę, jaką profesor Andrzej Ryłko wykonał z Chórem Męskim Echo w ostatnich dziesięciu latach. W tym czasie chór pod jego kierownictwem artystycznym zdobył wiele nagród i wyróżnień, a wśród nich najbardziej dla zespołu cenne: 1 miejsce na VI Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Rzeszowie oraz zdobycie srebrnego dyplomu na XXI Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie.

Patrząc na sukcesy Chóru Męskiego ECHO pod dyrekcją profesora Andrzeja Ryłko należy mu się szacunek, uznanie i podziękowanie za aktywne realizowanie swoich pasji, za żywiołowy sposób pokazywania swego dorobku, za kształtowanie wrażliwości i przeżyć artystycznych, za wzruszające chwile i bogatą paletę artystycznych wrażeń, z których od lat czerpie szerokie grono publiczności. Okażmy im tą drogą wdzięczność za wkład w działalność kulturalną swojego miasta, za piękne reprezentowanie Ostrowa Wielkopolskiego podczas koncertów w kraju, jak i poza jego granicami.

Chórowi i ich dyrygentowi życzymy dalszych osiągnięć i sukcesów, zdrowia i radości ze wspólnego muzykowania. Niech ten niezwykły jubileusz wypełnia ich muzyczne serca dumą.

Autor tekstu – Kazimierz Nawrocki

Zdjęcia – Anna Kłopocka, Bogumiła Gruszczyńska-Kozan

 

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

KALENDARZ WYDARZEŃ

12
Wtorek
Listopad 2024
Listopad
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
28293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
imieniny:
Konrada, Renaty, Witolda