W dniach 7-9 lutego 2024 roku, Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Koleje Wielkopolskie, Związek Nauczycielstwa Polskiego oraz Wielkopolskie Muzeum Niepodległości dla upamiętnienia 105. rocznicy zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego i powrotu ziem historycznej Wielkopolski do odradzającej się Ojczyzny zorganizowały wyjątkowy projekt, pod nazwą „Pociąg Zwycięstwa”.
Jeszcze w grudniu 2023 roku odbyła się uroczysta prezentacja pojazdu Kolei Wielkopolskich, który został oklejony historycznymi scenami z Powstania Wielkopolskiego. – Ten wyjątkowy projekt jest hołdem dla historii regionu, łącząc nowoczesność z naszym dziedzictwem – ocenił wówczas Wojciech Jankowiak, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego – Pociąg będzie jeździł przez cały rok po wielkopolskich torach, niosąc ducha bohaterów z tamtego okresu. To nie tylko środek transportu, ale pewnego rodzaju mobilne muzeum, które przypomina o ważnych wydarzeniach z historii i kultywuje pamięć o bohaterach Wielkopolski – dodał. To właśnie ten pojazd na 3 dni zamienił się w salę lekcyjną.
Drugiego dnia projektu, 8 lutego 2024 roku, dzieci, młodzież i dorośli oczekiwali
z niecierpliwością na wejście na pokład "Pociągu Zwycięstwa". Wielka wyprawa rozpoczęła się o godzinie 9:21, kiedy pociąg Kolei Wielkopolskich, wyruszył na południe Wielkopolski, po drodze zapraszając na pokład kolejne grupy dzieci i młodzieży. – Logistyczne przygotowanie takiego wydarzenia zajęło kilka miesięcy – powiedział Marek Nitkowski, prezes spółki Koleje Wielkopolskie – Bardzo ważna była sprawna współpraca z jednostkami poszczególnych samorządów – dodał.
Skład został zaadoptowany na niesamowitą salę lekcyjną. Dekoracje, malunki, banery, ogromne rozety - wypełniły przestrzeń, tworząc atmosferę gotową do odkrywania tajemnic historii. – Wiele materiałów dekoracyjnych otrzymaliśmy od szkół, które chciały w ten sposób mieć swój wkład w to wydarzenie – powiedział Mikołaj Grzyb, członek zarządu spółki Koleje Wielkopolskie – Oczywiście materiały dydaktyczne zostały przygotowane wspólnie z partnerami wydarzenia – dodał. Na pokładzie pociągu specjalnego obecni byli nauczyciele i rekonstruktorzy, którzy podczas podróży opowiadali o wydarzeniach z Powstania Wielkopolskiego. – Celem tego wyjątkowego projektu jest przybliżenie wiedzy o genezie i przebiegu Powstania. Sama lekcja prowadzona była z wykorzystaniem eksponatów z tamtych czasów., które prezentowali rekonstruktorzy.
Trasa Pociągu Zwycięstwa prowadziła przez Gniezno, Inowrocław, ponownie Gniezno, Wrześnię i Jarocin. Kolejne na trasie były Ostrów Wielkopolski i Ostrzeszów– Zgodnie z ustaleniami, które trwały przez wiele miesięcy, na poszczególnych stacjach czekały na podróżnych liczne atrakcje, które dodatkowo wzbogacały lekcje historii – powiedział Mikołaj Grzyb, członek zarządu spółki Koleje Wielkopolskie – Na dworcu w Ostrzeszowie odbyła się rekonstrukcja rozbrojenia żołnierzy niemieckich przez oddział Powstańców – dodał.
Podczas całej podróży uczniowie mieli okazję nie tylko słuchać wykładów, ale także brać aktywny udział w dyskusjach i zadaniach praktycznych. "Pociąg Zwycięstwa" nie tylko dostarczył uczniom wiedzy historycznej, ale również zainspirował ich do dalszego zgłębiania tajemnic przeszłości swojego regionu. To niezwykłe doświadczenie na pewno na długo pozostanie w ich pamięciach, a może nawet zasieje w nich ziarno pasji do historii i kultury.
Komentarze
Zostaw komentarz