W dzisiejszych czasach, gdy granice są dla wszystkich otwarte, nieznajomość języka obcego jest jak kalectwo, z którym trudno żyć. Jego znajomość staje się niejako koniecznością, zarówno dla młodych, jak i starszych, gdyż w ten sposób, żyjąc w otwartym świecie, mają szansę łatwiej porozumieć się z kimś z innej narodowości, zwłaszcza podczas zagranicznych podróży. Ponadto na lepsze i szybsze poznanie i zrozumienie innych kultur. Obcowanie z językami obcymi, mniej lub bardziej znanymi, od 16 lat umożliwia najstarszym mieszkańcom miasta i powiatu Uniwersytet Trzeciego Wieku w Ostrowie Wielkopolskim.
To tutaj wielu seniorów po raz pierwszy w życiu zetknęło się z językiem angielskim, francuskim, niemieckim i hiszpańskim. W procesie zdobywania wiedzy i umiejętności językowych powstała niedawno inicjatywa powołania lektoratu języka włoskiego.
Od słuchaczy lektoratów językowych można usłyszeć, że miła atmosfera na lekcjach pomogła im pokonać początkową nieśmiałość i brak pewności siebie, pozwala bez wstydu i obawy przed oceną innych uczyć się gramatyki, poznawać słownictwo, prowadzić konwersację, a jednocześnie ćwiczyć pamięć. Trudności wymowy są ciągłym wyzwaniem a czasem źródłem żartów i powodem do śmiechu. A wszystko bez stawiania ocen, bez stresu dzięki wspaniałym i wyrozumiałym Nauczycielom. Lekcje są dla nas – podkreślają – wspaniałą integracją, rozrywką dla umysłu. Jesteśmy dumni z tego co udało się nam osiągnąć, dodają. Poszerzanie wiedzy i rozwijanie swoich pasji to otwarcie na otaczający nas świat. Nowe zainteresowania i zdobyte umiejętności w naszym senioralnym wieku, stały się ponadto balsamem pobudzającym nas do aktywizacji życiowej.
Było, nie było ale języki nadal cieszą się i zapewne cieszyć się będą dużą popularnością. Przykładem liczny, w ramach minionych ferii, udział seniorów w zorganizowanej w Społecznej Akademii Nauk przez Ostrowski Uniwersytet Trzeciego Wieku próbnej lekcji z Karoliną Lis-Miszkowicz pn. Italiano Amore Mio – Włoski Moja Miłość! Uczestnicy tego spotkania mieli okazję poznać podstawy języka włoskiego i spróbować mówić i czytać po włosku. Wsłuchując się w głos swego serca większość z nich postanowiła, że skorzysta z oferty Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Ostrowie Wielkopolskim i zapisze się na zajęcia z języka włoskiego. Wykorzysta szansę na rozwijanie pasji, dzielenie się doświadczeniem i nawiązanie nowych znajomości.
Z satysfakcją odnotowuję – mówi Aleksandra Biegańska, prezes OUTW – że promocyjna lekcja języka włoskiego z Karoliną Lis-Miszkowicz spotkała się z dużym zainteresowaniem ostrowskich seniorów i przyspieszyła powołanie grupy rozpoczynającej zajęcia tego języka. W ten sposób w ofercie edukacyjnej OUTW znalazł się lektorat języka włoskiego i będzie mógł się aktywnie rozwijać według zasady „od teorii do praktyki”.
Autor tekstu – Kazimierz Nawrocki
Zdjęcie – Regina Banaszek
Komentarze
Zostaw komentarz