AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywka i kulturaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyPolityka

Piękno języka polskiego

Nauka

Marcowy wykład audytoryjny pozwolił słuchaczom Ostrowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku na przeniesienie się w świat niezwykle oryginalnej, pełnej tajemniczości i abstrakcji poezji Bolesława Leśmiana, wybitnego polskiego poety, prozaika i dramaturga.

To efekt wykładu pani Magdaleny Wojtasz – Dyrektor Zespołu Szkół Technicznych im. Waldemara Gostomczyka w Ostrowie Wielkopolskim nt. „Tajemnicze światy i bezświaty, podróże w głąb siebie i donikąd”, jaki odbył się w dniu 26 marca 2024 r. w auli Społecznej Akademii Nauk.

Witając w gronie słuchaczy ostrowskiego uniwersytetu Magdalene Wojtasz wiceprezes Zarządu Ryszard Dolata podkreślił jej zasługi jako dyrektora szkoły o 60-letniej historii, kształcącej na wysokim poziomie, której wielu uczniów to zwycięzcy olimpiad krajowych i zagranicznych. Wyraził przekonanie, że jako znana i ceniona nauczycielka języka polskiego przybliży seniorom piękno poezji na przykładzie tekstów Bolesława Leśmiana.

Mówiąc o poecie niezwykłym i nieznanym w szerokich kręgach Magdalena Wojtasz poinformowała, że jego poezja ma swoje wyjątkowe piękno, o czym wypowiadała się m.in. Wisława Szymborska – polska poetkaeseistkakrytyczkatłumaczkafelietonistka; laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury (1996), założycielka Stowarzyszenia Pisarzy Polskich (1989), członkini Polskiej Akademii Umiejętności (1995), dama Orderu Orła Białego.

Wskazała, że Bolesław Leśmian jest jednym z najbardziej znanych poetów polskich, który tworzył w dwudziestoleciu międzywojennym. Jest on autorem baśni pisanych prozą, erotyków oraz wierszy nawiązujących do filozofii egzystencjalizmu i dzieł Henriego Bergsona. Poezja Leśmiana była często wykorzystywana w piosenkach, a aranżacji jego utworów podjęli się m.in. Czesław Niemen, Marek Grechuta czy Grzegorz Turnau.

Warto więc – stwierdziła Magdalena Wojtasz - zanurzyć się w tajemniczy świat poezji Bolesława Leśmiana, gdzie słowa nabierają nowych znaczeń i prowadzą nas przez magiczne krainy.

Zwróciła uwagę, że poezja Bolesława Leśmiana – niepowtarzalna w swym charakterze – do najłatwiejszych nie należy. Nie jest prosto, jak w przypadku innych twórców, wyodrębnić w poezji Leśmiana konkretne tematy, gdyż jego twórczość to ciąg pytań filozoficznych, to własna, oryginalna wizja świata i człowieka, której – podkreśliła - postaram się przyjrzeć. Gdy ktoś – dodała – wkroczy w tajemnicze, leśmianowskie światy będzie widzem niezwykłego spektaklu, utkanego ze zjaw, dziwacznych stworów i niesamowitych zdarzeń. Pokazała to na przykładzie dwóch wierszy Bolesława Leśmiana – Odjazd i Dziewczyna, zwracając uwagę, jak i co można odczytać między wierszami. W tym momencie miło było usłyszeć, jak dbać o dobrą polszczyznę, jak wypowiadać się poprawnie i jasno.

Odnotowała, że nie ma nic piękniejszego niż język ojczysty, który jest częścią naszej tożsamości. To spotkanie, dzięki wspaniałej prelekcji Magdaleny Wojtasz uświadomiło słuchaczom ostrowskiego uniwersytetu,  jak ważne jest dbanie o naszą mowę, pielęgnowanie znajomości swojego języka i czerpanie z niego pełnymi garściami.

Bogata osobowość Magdaleny Wojtasz – optymizm, wysoki poziom empatii, kreatywność i wrażliwość na piękno, łatwość nawiązywania kontaktów z innymi ludźmi, determinacja w działaniu i dążeniu do osiągnięcia swoich celów oraz ogromna wiedza i niezwykła polszczyzna szybko zjednały jej sympatię uczestników tego wyjątkowego spotkania edukacyjnego, czego dowodem oklaski na stojąco po zakończonym wykładzie.

Ta interesująca prelekcja była czasem refleksji nad naszą mową codzienną, zainspirowała seniorów do docenienia piękna i wartości naszego języka. Pozwoliła zapamiętać, że język jest naszym dziedzictwem kulturowym, które musimy pielęgnować i chronić. W tym kontekście zachęciła do dzielenia się swoimi ulubionymi cytatami o języku ojczystym i promowania jego używania w codziennym życiu. W końcu, jak mówi jedno z powiedzeń: „Język ojczysty jest jak matka – tylko jedną mamy”.

Aktywniejsi intelektualnie słuchacze w rozmowach między sobą przypomnieli inne cytaty na temat języka ojczystego, z których przebijały się słowa Janusza Korczaka (cytuję) „Język ojczysty jest jak piękna kobieta, którą należy kochać i szanować” czy Jacka Kaczmarskiego (cytuję) „Język ojczysty jest jak dom, który trzeba pielęgnować i dbać o jego kondycję”.

Powyższe dowodzi, jak przekaz Magdaleny Wojtasz na temat polskiej poezji  trafił do uczestników spotkania i pobudził ich do myślenia nad poprawnym używaniem języka polskiego, jego niezwykłą mocą, dbaniem o niego, a także cieszeniem się z jego piękna.

Spotkania zbliżają ludzi – przekonywała Magdalena Wojtasz. Zadbajcie o to, aby jak najczęściej wspólnie spędzać czas, również z poezją, rozmawiać, śmiać się, po prostu ze sobą być. Zachęciła do śledzenia twórczości poetyckiej na forach internetowych. Doceniając swoją obecność w Radzie Programowej Ostrowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku zapewniła o woli dalszej współpracy Zespołu Szkół Technicznych z ostrowskim uniwersytetem, przy szczególnym zwróceniu uwagi na tworzenie i rozwijanie więzi międzypokoleniowej. Na tym polu mamy już konkretne sukcesy, które powinniśmy wspólnie upowszechniać a kolejne cele rozwijać. Z otwartym sercem opowiedziała się za działaniami obu stron – szkoły i OUTW - ukierunkowanymi na bliskie relacje starszych z młodzieżą.

Wiceprezes Zarządu OUTW Ryszard Dolata podziękował Magdalenie Wojtasz za porywającą interpretację poezji Bolesława Leśmiana, piękną polszczyznę i znakomity kontakt z seniorami wysoko ceniącymi bogaty w swej treści i wymowie wykład. Wyraził podziw i szacunek za jej obecność w środowisku ostrowskich seniorek i seniorów ze Stowarzyszenia OUTW.

Spora grupa seniorów, zachęcona wykładem Magdaleny Wojtasz, zainteresowała się zbiorem cytatów o języku polskim na stronach internetowych. Od jednego z nich dowiedziałem się o zorganizowanym na profilu facebookowym konkursie „Poprawna polszczyzna”. Konkurs ten wygrała Karolina Błażejczyk za słowa: „Język polski jest piękny, ponieważ szeleści jak jesienne liście, skrzypi jak mróz zimową porą, świszczy jak wiosenny wiatr, ale i tak rozgrzewa nas, niczym lato, ortografią i interpunkcją!” Słowa te stały się popularnym cytatem wśród miłośników naszej mowy. Przekonujmy więc wszystkich, że język jest ważną częścią każdego narodu i świadectwem jego istnienia.

Autor tekstu - Kazimierz Nawrocki

          Zdjęcia – Adam Ulichnowski

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

KALENDARZ WYDARZEŃ

21
Piątek
Czerwiec 2024
Czerwiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
imieniny:
Alicji, Alojzego, Rudolfa
REKLAMA