W piątkowy wieczór 17 maja 2024 r. w "Starej Oborze" w Skrzebowej została oficjalnie otwarta wystawa "Monidło - portret ślubny w starym stylu".
Galeria zdjęć
Na wernisaż zaproszone zostały osoby, które wypożyczyły prezentowane na wystawie monidła. Zaprezentowanych zostało 81 monideł - przede wszystkim portretów ślubnych, ale także portretów indywidualnych, dziecięcych, komunijnych i żołnierskich. Najstarsze pochodzą z 1890 roku, najmłodsze z 2020 roku. Ich właścicielami są przede wszystkim mieszkańcy gminy Raszków ale także osoby z innych miejscowości powiatu ostrowskiego i powiatów ościennych. Uczestnicy wernisażu obejrzeli fragmenty filmu "Monidło" z 1969 r. oraz poznali techniki plastyczne używane podczas tworzenia monideł i historię ich powstania.
Monidła to kolorowane fotografie i portretowe fotomontaże, często tworzone kilka lat później niż ich fotograficzne pierwowzory. Powstawały przede wszystkim w drugiej połowie XIX wieku i do lat 70. XX wieku, szczególnie na wsi, której mieszkańców nie było stać na "prawdziwe", malowane portrety. Uwieczniane na nich osoby często były upiększane przez fotografów i malarzy: zmieniano im fryzury, dodawano włosy, welony i kwiaty, kolorowano usta i rumieńce. Ten wykreowany obraz uważany był za bogatszą, piękniejszą i trwalszą wersję rzeczywistości. Monidła często określane są jako przykłady kiczu, jednak trzeba na nie spojrzeć z perspektywy uwiecznionych na nich osób, z których każda niesie za sobą bagaż życiowych doświadczeń.
Wystawę monideł można będzie zobaczyć w EtnoMuzeum w Starej Oborze w niedzielne popołudnia od czerwca do sierpnia bieżącego roku. Wystawa przygotowana została przez Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Wsi Moszczanka i Skrzebowa oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Moszczance dzięki wsparciu finansowemu Polskich Sieci Elektroenergetycznych S.A. w ramach programu "Wzmocnij Swoje Otoczenie".
Zdjęcia: Andrzej Jarmuszczak
Komentarze
Zostaw komentarz