AKTUALNOŚCIPowiatGm. Ostrów WlkpGm. RaszkówGm. OdolanówGm. SośnieGm. PrzygodziceGm. SieroszewiceGm. Nowe Skalmierzyce

Wystawa monideł otwarta w Starej Oborze /foto/

Gm. Raszków

W piątkowy wieczór 17 maja 2024 r. w "Starej Oborze" w Skrzebowej została oficjalnie otwarta wystawa "Monidło - portret ślubny w starym stylu".

Galeria zdjęć


Na wernisaż zaproszone zostały osoby, które wypożyczyły prezentowane na wystawie monidła. Zaprezentowanych zostało 81 monideł - przede wszystkim portretów ślubnych, ale także portretów indywidualnych, dziecięcych, komunijnych i żołnierskich. Najstarsze pochodzą z 1890 roku, najmłodsze z 2020 roku. Ich właścicielami są przede wszystkim mieszkańcy gminy Raszków ale także osoby z  innych miejscowości powiatu ostrowskiego i powiatów ościennych. Uczestnicy wernisażu obejrzeli fragmenty filmu "Monidło" z 1969 r. oraz poznali techniki plastyczne używane podczas tworzenia monideł i historię ich powstania.

Monidła to kolorowane fotografie i portretowe fotomontaże, często tworzone kilka lat później niż ich fotograficzne pierwowzory. Powstawały przede wszystkim w drugiej połowie XIX wieku i do lat 70. XX wieku, szczególnie na wsi, której mieszkańców nie było stać na "prawdziwe", malowane portrety. Uwieczniane na nich osoby często były upiększane przez fotografów i malarzy: zmieniano im fryzury, dodawano włosy, welony i kwiaty, kolorowano usta i rumieńce. Ten wykreowany obraz uważany był za bogatszą, piękniejszą i trwalszą wersję rzeczywistości. Monidła często określane są jako przykłady kiczu, jednak trzeba na nie spojrzeć z perspektywy uwiecznionych na nich osób, z których każda niesie za sobą bagaż życiowych doświadczeń.

Wystawę monideł można będzie zobaczyć w EtnoMuzeum w Starej Oborze w niedzielne popołudnia od czerwca do sierpnia bieżącego roku. Wystawa przygotowana została przez Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Wsi Moszczanka i Skrzebowa oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Moszczance dzięki wsparciu finansowemu Polskich Sieci Elektroenergetycznych S.A. w ramach programu "Wzmocnij Swoje Otoczenie".

Zdjęcia: Andrzej Jarmuszczak

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

KALENDARZ WYDARZEŃ

21
Piątek
Czerwiec 2024
Czerwiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
imieniny:
Alicji, Alojzego, Rudolfa
REKLAMA