AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywka i kulturaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyPolityka

ROK AKADEMICKI 2023/2024 w OUTW ZAKOŃCZONY

Nauka

W dniu 18 czerwca 2024 roku w Centrum Konferencyjno-Gastronomicznym LAGUNA na Piaskach Szczygliczka odbyła się uroczystość zakończenia roku akademickiego 2023/2024 Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Ostrowie Wielkopolskim.

Galeria zdjęć


Już początek tego niezwykłego wydarzenia, kiedy zabrzmiała studencka pieśń hymniczna Gaudeamus igitur wykonana przez chór „Ostrowianki” pod dyrekcją Renaty Koralewskiej ,wprowadził wszystkich obecnych w nastrój zadumy i optymizmu. To była okazja do zaprezentowania cennego i wartościowego dorobku tej ostrowskiej uczelni i jej niezwykłej roli w życiu lokalnej społeczności, docenianej przez włodarzy miasta, powiatu i województwa jak i mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego.

Barwną i pełną dobrych emocji uroczystość prowadziła Maria Byzia akcentując ważną rolę edukacyjną i integracyjną Ostrowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, który od 17 lat pokazuje w codziennych działaniach, zarówno starszym jak i młodszym, jak zdobywać wiedzę ciesząc się życiem, jak zarażać i inspirować ich do aktywności, jak łączyć ludzi i dbać o rozwijanie więzi międzypokoleniowych.

Kończymy kolejny, już 17 rok dokonań, w którym skupialiśmy się na wyzwalaniu naszej aktywności psychicznej i fizycznej – mówiła Aleksandra Biegańska – prezes OUTW. To pozwoliło nam patrzeć optymistycznie w przyszłość. Rok ten był źródłem nowych inspiracji, skierowanych głównie na poprawę jakości naszego życia.

Na wstępie prezes Aleksandra Biegańska przekazała Słuchaczkom i Słuchaczom ostrowskiego uniwersytetu oraz jego wykładowcom, absolwentom i przyjaciołom serdeczne pozdrowienia, dziękując za owocną współpracę i zaangażowanie na rzecz społeczności akademickiej. Powitała wielu znamienitych gości, a wśród nich Radosława Torzyńskiego - Wicestarostę Ostrowskiego, Dorotę Zmyśloną, dyrektor Wydziału Kultury, Kultury Fizycznej i Sportu Urzędu Miasta, Józefa Kozana, założyciela OUTW i jej Honorowego Prezesa, dr Bognę Skrzypczak-Walkowiak – kierownika Mediateki a jednocześnie członka Rady Programowej OUTW.

Poinformowała, że Uniwersytet liczy 305 członków, a w jego szeregi wstąpiło w ostatnim roku 40 osób. Słuchacze, w zależności od swoich zainteresowań, pracowali w 15 sekcjach i 8 kołach zainteresowań. Jesteśmy jedynym Stowarzyszeniem w Ostrowie Wielkopolskim – podkreśliła -  które prowadzi systematyczne cotygodniowe zajęcia edukacyjne dla osób w jesieni życia, co ma widoczny wpływ na zachowania i zwiększanie ich sprawności psychicznej i fizycznej. Wiedzę seniorów wzbogacają również organizowane raz w miesiącu w auli Społecznej Akademii Nauk, cieszące się ogromnym zainteresowaniem, wykłady audytoryjne dotyczące różnych dziedzin nauki, kultury, literatury, psychologii, medycyny, turystyki, filozofii i spraw społecznych.

W swoim wystąpieniu Aleksandra Biegańska doceniła wartość i znaczenie finansowe projektów, grantów i zadań publicznych, które przyczyniają się do jakościowej realizacji działalności edukacyjnej, integracyjnej i aktywności członków Stowarzyszenia. To efekt udziału OUTW w  konkursach ogłoszonych przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Starostę Ostrowskiego i Prezydent Miasta Ostrowa Wielkopolskiego, którym podziękowała za współpracę i wsparcie. Wspomniała przy tym, że obok tych cennych inicjatyw pokazujących różnorodność działań ostrowskiego uniwersytetu na uwagę zasługuje systematyczna praca w sekcjach i kołach zainteresowań oraz organizacja 75 imprez integracyjnych, kulturalnych, turystycznych i sportowych. Były to wyjazdy do opery, teatrów, na koncerty m. in. do Warszawy, Łodzi, Poznania, Wrocławia, Krakowa, Kalisza, wspólne wyjścia do kina czy jednodniowe wycieczki m.in. do Muzeum Elementarza w Kuźnicy, a także do Gołuchowa, Russowa, Lewkowa i Sośni. Z zainteresowaniem uczestniczyliśmy ponadto w wykładach słynnych podróżników – mówiła. Bawiliśmy się na dyskotekach, wieczorkach tanecznych, uroczyście żegnaliśmy stary rok. Samorząd organizował pikniki, w czasie których przypomnieliśmy sobie, jak się piecze chleb, wyrabia masło, jeździliśmy powózkami, a w Winiarniach poznaliśmy produkcję wina. Odwiedzaliśmy miejscowe zakłady, ale też byliśmy w domach pomocy społecznej. Kolejny rok włączyliśmy się w zbiórkę pieniędzy w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy organizując stoisko w Ostrowskim Centrum Kultury.

Na zaproszenie Prezydent Miasta seniorzy OUTW uczestniczyli w okazjonalnych koncertach, a z Panem Starostą zwiedzali nową Poradnię Psychologiczno – Pedagogiczną.

Prezes omówiła ważną dla członków ostrowskiego uniwersytetu działalność prozdrowotną, w tym uczestnictwo słuchaczy OUTW w różnych formach ruchowych, takich jak ćwiczenia na Piaskach, wyprawy nordic-walking, warsztaty Mindfulness czy zajęcia kształtowania sylwetki, jogi, fitnessu, Tai Chi, pływania i zdrowego kręgosłupa. Dużym powodzeniem cieszyły się wyjazdy rekreacyjno- integracyjne i rehabilitacyjne. Byliśmy w Dąbkach, Cieplicach Zdrój, Ciechocinku oraz w Termach Uniejowskich i w Rumunii. Warto też zwrócić uwagę na bogatą i konstruktywną współpracę ze środowiskiem, m.in. poprzez włączanie się w akcje organizowane przez władze miasta i powiatu.

Dotychczasowe osiągnięcia są naszym wspólnym sukcesem – mówiła - to razem realizowaliśmy wiele tegorocznych działań, które zespół Fotograf pod przewodnictwem Kazimierza Nawrockiego prezentował w licznych artykułach w mediach lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich, a na stronie internetowej uniwersytetu przygotował bogatą dokumentację fotograficzną ukazującą wszystkie najważniejsze wydarzenia. Wiele inicjatyw podejmowanych przez uniwersytet w roku akademickim 2023/2024 zaprezentowano podczas uroczystości zakończenia roku akademickiego na wystawie fotograficznej. Przedstawiono przy tym ekspozycję obrazów członków koła plastycznego „Impresja”. Tam też pokazane zostały zainteresowania słuchaczy ph. „Nasze hobby”. Fascynację wzbudzały prace Bożeny Nowackiej, Romualdy Więckowiak, Andrzeja Koziarka i Zbigniewa Pilarczyka. Było słychać wiele słów uznania i wyrazów podziwu dla Ewy Skibińskiej i Andrzeja Koziarka za przygotowanie tej profesjonalnej wystawy.

Osobne podziękowania Aleksandra Biegańska skierowała do dyrekcji jednostek oświatowych, w których OUTW realizował swoje zajęcia. Są to: Społeczna Akademia Nauk, I Liceum Ogólnokształcące im. ks. Jana Kompały i Wojciecha Lipskiego, Zespół Szkół Technicznych im. Waldemara Gostomczyka, Ostrowskie Centrum Kultury, Młodzieżowy Dom Kultury, Mediateka i Galeria Sztuki Współczesnej.

Wyrażając aprobatę dla podejmowanych przez OUTW działań na przestrzeni minionych lat, w tym w roku akademickim 2023/2024, Radosław Torzyński – Wicestarosta Ostrowski podziękował Zarządowi za realizację interesującego programu, który umożliwia najstarszym mieszkańcom udział w różnych formach aktywności, a tym samym wzbogaca i ułatwia im życie. Doceniając kontakty seniorów ze środowiska uniwersyteckiego z pensjonariuszami Domu Pomocy Społecznej i Dziennego Domu Seniora+ jak też z innymi organizacjami pozarządowymi i placówkami oświatowymi - szkołami i przedszkolami – zwrócił uwagę na wyjątkowo wartościowe inicjatywy podejmowane przez uniwersytet dotyczące twórczej integracji, budowania przyjacielskich więzi oraz kształtowania i rozwijania dialogu międzypokoleniowego. Jestem dumny za to wszystko co jest Waszym udziałem, co dzieje się w naszym powiecie. Udanych wakacji – dodał – byście mogli spotkać się z nową energią na zajęciach w kolejnym roku akademickim, a uniwersytetowi i jego członkom życzę wszystkiego co najlepsze na kolejne lata.

Zabierając głos Józef Kozan – Honorowy Prezes OUTW - poinformował o zakończeniu drugiej kadencji Rady Seniorów Ostrowa Wielkopolskiego, której przewodniczył przez okres dziesięciu lat. To był okres tworzenia i rozwoju Ostrowskiej Rady Seniorów, podejmującej w tym czasie wiele ciekawych inicjatyw związanych z zagospodarowaniem czasu najstarszym mieszkańcom, rozwijaniu ich pasji i zainteresowań, generalnie na wzbogacaniu życia seniorów i nadawania im konkretnego sensu. Dzięki temu – mówił – ostrowscy seniorzy uczestniczą dzisiaj aktywnie w tworzeniu więzi, działają w grupie na rzecz wspólnych celów i rozwiązywania bieżących problemów. Podziękował za wsparcie Zarządowi OUTW z jego prezes Aleksandrą Biegańską, a Ryszardowi Dolacie i Kazimierzowi Nawrockiemu za konstruktywną współpracę przy opracowywaniu wielu profesjonalnych dokumentów. Wyraził przekonanie, że wytypowany przez uniwersytet do pracy w Radzie Seniorów Ostrowa Wielkopolskiego w kolejnej kadencji Kazimierz Nawrocki, autor dużej liczby artykułów poświęconych aktywnej i twórczej integracji ostrowskiego środowiska senioralnego, wniesie do jego działalności sporo nowatorskich rozwiązań. Życzył wszystkim członkom OUTW pozytywnej energii, urzeczywistniania swoich pomysłów i dobrego samopoczucia.

W atmosferze aplauzu całej sali Regina Banaszak, przewodnicząca Samorządu Słuchaczy, w towarzystwie członków Zarządu – Stefanii Frencel i Stanisława Kawińskiego - podziękowała Aleksandrze Biegańskiej za skuteczne i konstruktywne kierowanie ostrowskim uniwersytetem w roku akademickim 2023/2024. W dowód wdzięczności wręczyła jej od słuchaczy Uniwersytetu piękny bukiet kwiatów życząc zdrowia, wytrwałości i powodzenia w życiu społecznym i osobistym.

 

Z dużym zainteresowaniem gości i starszych studentów podczas tej uroczystości spotkał się występ chóru „Ostrowianki” pod dyrekcją Renaty Koralewskiej. Po chwytającej za serce prezentacji kilku piosenek, która pokazała duże umiejętności wokalne chórzystek, dr Bogna Skrzypczak-Walkowiak – kierownik Mediateki - wyraziła życzenie, aby ich pasja i harmonia płynąca z muzyki zawsze napawała ich serca radością. Życzyła wszystkim chórzystkom dalszych osiągnięć i sukcesów. Jednocześnie poinformowała, że Biblioteka Publiczna im. Stefana Rowińskiego w Ostrowie Wielkopolskim zaprosi chór „Ostrowianki” do nagrania płyty. To owoc dobrej współpracy  Mediateki z chórem Ostrowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Miłym urozmaiceniem części artystycznej był występ zespołu Stokrotki z Klubu Seniora w Nowych Skalmierzycach pod kierownictwem Grażyny Pawlak. Wykonane przez nich piosenki z repertuaru Filipinek spotkały się z żywiołowym odbiorem uczestników tej uroczystości. Śpiew, muzyka i taniec były w tym wyjątkowym dniu balsamem dla duszy. Panował znakomity nastrój i dobra zabawa.

Ich uzupełnieniem był pokaz zajęć mikro sekcji TAI CHI prowadzonych przez Adama Jakubka, zajęć polegających na sztuce panowania nad swoim ciałem i umysłem. Opiekun grupy wraz z kilkoma seniorkami zaprezentował na scenie, na czym polegają ćwiczenia łączenia oddechu z ruchem. Ten pokaz wzbudził entuzjazm widowni do tego stopnia, że wszyscy włączyli się aktywnie do tych ćwiczeń. Owacjom na stojąco nie było końca. Wielu seniorów wyraziło chęć uczestnictwa w takich zajęciach w nowym roku akademickim.

 

               Dziękując za zbiorowy wysiłek całej społeczności uniwersyteckiej prezes Aleksandra Biegańska wyraziła przekonanie, że wiedza, kontakty i przyjaźnie zdobywane w uniwersyteckim środowisku będą nadal przeobrażać życie seniorów i ich najbliższych – na lepsze, radośniejsze i uśmiechnięte.

               Po zakończeniu oficjalnej uroczystości słuchacze - studenci wzięli udział w spotkaniu integracyjnym przy kawie z ciastkiem, które było okazją do sympatycznych rozmów i wspomnień. Widać było, że seniorzy ostrowskiego uniwersytetu to zespół ludzi dobrze rozumiejących się, z pasją i zaangażowaniem realizujący piękną ideę integracji i edukacji środowiska.

Żegnając się z Piaskami można było usłyszeć z wielu ust słowa: To był piękny czas, piękne miejsce i piękni ludzie. Obyśmy zdrowi byli i nadal swoje tworzyli..

Autor tekstu – Kazimierz Nawrocki

          Zdjęcia – Barbara Peukert

                          Adam Ulichnowski

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

KALENDARZ WYDARZEŃ

4
Piątek
Październik 2024
Październik
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
123
imieniny:
Edwina, Rosławy, Rozalii
REKLAMA