Otwierając swój umysł i serce seniorki i seniorzy z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Ostrowie Wielkopolskim udowodnili kolejny raz, że jesień życia może być czasem wielu barw, różnorodnych i ciekawych form spędzania wolnego czasu oraz nawiązywania nowych relacji z drugim człowiekiem. Dzięki ich niezwykłej aktywności obserwujemy ogromny postęp w budowaniu pozytywnego wizerunku seniora w naszym mieście i powiecie. Szeroki zakres działań ostrowskiego uniwersytetu stanowi przykład godny naśladowania dla innych, bo pokazuje każdego dnia, jak patrzeć wprzód, jak cieszyć się życiem, jak radzić sobie ze starością.
Galeria zdjęć
Nie mogło więc seniorów z tego środowiska zabraknąć w dniu 07 września 2024 r. na IV Pikniku Organizacji Pozarządowych w Parku Miejskim w Ostrowie Wielkopolskim, gdzie zaprezentowali swój dorobek i porozmawiali z mieszkańcami o prowadzonej działalności: edukacyjnej, kulturalnej, zdrowotnej, turystycznej i sportowej oraz niesieniu pomocy społecznej i charytatywnej.
Do rąk odwiedzających stoisko OUTW trafiły różnorodne publikacje wspierające starszych, dbające o ich bezpieczeństwo, zachęcające do aktywności życiowej – intelektualnej, psychicznej, społecznej i fizycznej. Mieszkańcy Ostrowa Wielkopolskiego mogli lepiej poznać cele i formy działania uniwersytetu, przyjrzeć się dobrym praktykom aktywizowania osób starszych i ich roli w inspirowaniu działań na rzecz poprawy jakości życia seniorów. To była też okazja do uświadamiania obecnym na pikniku, jak można otworzyć się na świat i realizować swoje pasje i marzenia. Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się licznie odwiedzana wystawa obrazów przygotowana przez członków koła plastycznego „Impresja”.
Podczas pikniku koncertował zespól muzyczny OUTW w składzie: Wojciech Zmyślony gitara, Janusz Zmyślony - gitara bas, śpiew, Paweł Wiśniewski - perkusja, śpiew, Henryk Wiatrowski – organy i Małgorzata Felich – śpiew. Ich występ spotkał się z żywym odbiorem publiczności i stworzył fantastyczny klimat spotkania. Zespół udowodnił, że muzyka, bez względu na wiek, to dobry sposób na pozbycie się negatywnych emocji, na oderwanie się od codziennych spraw i zapewnienie sobie chwili relaksu i odpoczynku. Pokazał, jak taka aktywność raduje i ubarwia jakość dojrzałego życia.
Dla nas – mówiła Aleksandra Biegańska, prezes zarządu ostrowskiego uniwersytetu – udział w IV Pikniku Organizacji Pozarządowych to okazja do bezpośrednich kontaktów z mieszkańcami miasta, przekazania im na żywo informacji o planowanych wydarzeniach, wysłuchania propozycji wzbogacania oferty OUTW dla starszych, jak też inspiracja do integracji z różnymi organizacjami i stowarzyszeniami, którym leży na sercu dobro osób starszych. Dlatego zawsze włączamy się i włączać się będziemy w przyszłości do podobnie interesujących inicjatyw władz miasta. Aktywny udział naszych seniorów w IV Pikniku Organizacji Pozarządowych traktujemy jako początek pozytywnego wejścia z nową energią w zbliżający się milowymi krokami nowy rok akademicki.
Jeszcze tego samego dnia w godzinach wieczornych słuchaczki Uniwersytetu Trzeciego Wieku: Ewa Skibińska, Zofia Dobra-Marek, Danuta Grzonka i Maria Napierała wzięły udział w ostrowskim Narodowym Czytaniu, zorganizowanym w plenerze na scenie ostrowskiego Amfiteatru. To tu wybrzmiały słowa Juliusza Słowackiego z jego "Kordiana". Gościem specjalnym tego spotkania był Maciej Balcar, który odegrał jedną ze scen dramatu wcielając się w tytułową postać. Podziękowania i gratulacje wszystkim uczestnikom Narodowego Czytania oraz ukłony dla zaangażowanych w przygotowanie tego spektaklu, w imieniu prezydent Beaty Klimek i własnym, przekazał w pięknych słowach Sebastian Górski, zastępca prezydent Ostrowa Wielkopolskiego,
IV Piknik Organizacji Pozarządowych pokazał, jak wiele Pozarządowi Potrafią w edukacji, kulturze, sporcie, czy w obszarze zdrowia i działalności społecznej, jak wiele działań podejmują dla dobra mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego. Wśród nich na uwagę zasługuje wiodąca rola nestorów skupionych w organizacjach i stowarzyszeniach senioralnych.
Autor tekstu – Kazimierz Nawrocki
Zdjęcia - Anna Kłopocka, Adam Ulichnowski
Komentarze
Zostaw komentarz