Stowarzyszenie Wielkopolskie Centrum Chopinowskie - Antonin w Ostrowie Wielkopolskim wraz z Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu oraz Ostrowskim Centrum Kultury zapraszają na 43. Międzynarodowy Festiwal Chopin w barwach jesieni, który odbywać się będzie w dniach 15, 19-22 i 29 września br..
W ramach 43. Międzynarodowego Festiwalu Chopin w barwach jesieni Antonin 2024 będzie miało miejsce 13 wydarzeń artystycznych: 1 koncert symfoniczny, 3 recitale fortepianowe, 1 recital wokalny wybitnej śpiewaczki, 1 koncert kameralny, 1 koncert promocyjny (koncert – prolog), 1 koncert specjalny z udziałem aktora i wykonawców festiwalowych: Chopin w aksamicie nocy, 1 prezentacja plenerowa zespołu folklorystycznego przed Pałacem Radziwiłłów, 3 wystawy plastyczne, 1 koncert – epilog, tj. recital fortepianowy laureata 37. Turnieju Pianistów Stypendystów Zagranicznych o Nagrodę im. Księcia Antoniego Radziwiłła 2024. Słowo o muzyce wygłosi troje prelegentów.
Wszystkie 6 dni Festiwalu (wraz z Prologiem i Epilogiem) to, jako integralna całość programowo-artystyczna, dotycząca Chopina i jego dzieła, ale też w połączeniu z twórczością innych kompozytorów. Przykładem może być tu choćby zestawienie koncertu fortepianowego Chopina i koncertu fortepianowego Roberta Schumanna, co stanie się okazją do porównania stylu oby tych wielkich twórców muzyki romantycznej, do relacji, w jakich pozostawali obaj ci kompozytorzy. Robert Schuman był jednym z pierwszych, którzy uznali Chopina za muzycznego geniusza. Zatem podczas Inauguracyjnego koncertu symfonicznego 19 września usłyszymy I Koncert e-moll op. 11 Chopina i Koncert a-moll op. 54 Schumanna. Partie solowe zagrają, odpowiednio, finalistka XV Konkursu Chopinowskiego w 2005 r. Rachel Naomi Kudo – artystka pochodzenia koreańsko-japońskiego, która jest m.in. laureatką amerykańskiej nagrody Gilmore Award oraz Piotr Banasik – pianista o uznanej już renomie, związany z katowicką Akademią Muzyczną, z klasą prof. Andrzeja Jasińskiego, której jest absolwentem. Obecnie prowadzi tam już swoją klasę. Laureat konkursów krajowych i międzynarodowych, m.in. Grand Prix w Monterrey. Oboje wystąpią przy współudziale, stale współpracującej z Festiwalem Filharmonii Poznańskiej pod dyr. Marka Pijarowskiego.
W programie 43. Festiwalu zostały uwzględnione również najnowsze wydarzenia z naszego życia muzycznego. W recitalu inaugurującym część antonińską (20.09.) usłyszymy Piotra Pawlaka – zdobywcę II nagrody na Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim na Instrumentach Historycznych we wrześniu 2023 roku. Program obejmuje cykl 6 Bagatel op. 126 Beethovena, a z twórczości Chopina: 2 scherza (h-moll op. 20 i b-moll op. 31) oraz Sonatę h-moll op. 58.
Z wielką radością pragniemy poinformować Państwa, że w tym roku wystąpi w Pałacu Radziwiłłów w Antoninie nasza wspaniała śpiewaczka, w tej chwili już światowej sławy Iwona Sobotka, sopran. Jej recital pieśni zaprezentowany w roku 2015 pozostaje legendą antonińskiego festiwalu, tym bardziej cieszy nas fakt, że 21 września o godz. 19:00 usłyszymy Iwonę Sobotkę w programie złożonym z pieśni i arii operowych. Partnerował jej będzie przy fortepianie Michał Francuz.
Tego samego dnia o godz. 22:00 rozpocznie się koncert specjalny Chopin w aksamicie nocy utrzymany w charakterze salonu muzyczno–poetyckiego, w którym, w repertuarze tylko chopinowskim zaprezentują się artyści – wykonawcy 43. Festiwalu. Zgodnie z tradycją, wystąpi również aktor - niezwykle wszechstronny, znakomity Mateusz Łasowski. W jego interpretacji usłyszymy dwa wspaniałe dzieła: Poloneza z Pana Tadeusza Mickiewicza i Fortepian Chopina Norwida.
Stałym punktem Festiwalu w Antoninie jest koncert kameralny z udziałem wiolonczelistów, w nawiązaniu do faktu, że książę Antoni Radziwiłł znakomicie grał na tym instrumencie. Stąd też imponująca lista wiolonczelistów, którzy dotąd wystąpili w antonińskim pałacu. Z myślą o wspólnym występie w tym roku, w Antoninie dwaj nasi znakomici muzycy: wiolonczelista, Bartosz Koziak i pianista, Krzysztof Książek przygotowali, na tę okoliczność, program, zawierający m.in. wiolonczelową Sonatę g-moll op. 65 i oczywiście Poloneza z Introdukcją op. 3 Fryderyka Chopina.
Mówiąc o łączeniu wybitnych dzieł literatury fortepianowej, w tym roku mamy nieczęstą okazję, by usłyszeć (i oczywiście porównać) oryginalność takich słynnych kompozycji, jak Sonata h-moll Chopina (usłyszymy ją podczas recitalu Piotra Pawlaka) i Sonata h-moll Ferenca Liszta. Wykona ją Yulianna Avdeeva. Właśnie, recital finałowy antonińskiej części barw jesieni powierzamy Yuliannie Avdeevej - zdobywczyni Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w 2010 roku. Poza wspomnianą Sonatą Liszta, w jej wykonaniu zabrzmią również kompozycje Chopina: 4 Mazurki op. 30, Barkarola Fis-dur op. 60, Preludium cis-moll op. 45, Scherzo cis-moll op. 39, Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur op. 22.
Międzynarodowy Festiwal Chopin w barwach jesieni, jako główne i o najdłuższej tradycji wydarzenie muzyczne odbywające się w regionie, pozostaje w ścisłym związku programowo-organizacyjnym z Turniejem Pianistów Stypendystów Zagranicznych o nagrodę im. księcia Antoniego Radziwiłła. W tym roku mieliśmy trzydziestą siódmą edycję tych zmagań. Jego laureat Oscar (Shoyo) Wong z Chin wystąpi w Koncercie - epilogu 29 września o godz. 18:00 w Forum Synagoga w Ostrowie Wielkopolskim. W programie utwory Fryderyka Chopina.
Ostatnio, formułę Festiwalu poszerzamy o plenerowe prezentacje na dziedzińcu Pałacu Radziwiłłów. Tym razem będzie to występ Zespołu folklorystycznego w układzie tańców mazowieckich (w piątek, 19 września przed recitalem inauguracyjnym). Chodzi o nawiązanie do źródeł, które, jak wiadomo, miały znaczący na twórczość Chopina, w szczególności na genialne mazurki.
Tak pokrótce przedstawia się program tegorocznego Festiwalu. Zapraszamy Państwa do Ostrowa i do Antonina na 43. Międzynarodowy Festiwal Chopin w barwach jesieni, w przekonaniu, że będzie to czas pięknych, niezapomnianych przeżyć artystycznych.
W imieniu organizatorów
Jan Popis
Komentarze
Zostaw komentarz