– Jak pamiętam od moich lat młodości, Ostrów zawsze żył w zgodzie. Ta nasza mała Ojczyzna umiała się jednoczyć i wspólnie budować. Niech będzie tak i dzisiaj, aby Ostrów Wielkopolski potrafił łączyć się i służyć drugiemu człowiekowi. Bo władza jest powoływana nie dla samej władzy, ale dla służby drugiemu człowiekowi – mówił ks. Dominik Wieczorek w homilii wygłoszonej podczas Mszy św. za Ojczyznę i Miasto w 106. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Eucharystii przewodniczył ks. proboszcz Adam Kosmała, a wspólnie z nim modlili się ks. Maciej Wyzujak, proboszcz parafii Ducha Świętego, oraz ks. Dominik Wodniczak, proboszcz parafii Świętej Rodziny.
Homilię wygłosił ks. Dominik Wieczorek, wikariusz parafii. Rozpoczął od symboliki polskiej flagi – bieli i czerwieni, które nie tylko przypominają o przeszłości, ale stanowią wezwanie do pielęgnowania najważniejszych wartości. W słowach kapłana czerwień symbolizowała miłość do Ojczyzny, a biel – czystość serca, w których Polacy odnajdują siłę do budowania wspólnego dobra. Ks. Wieczorek nawiązał do słów św. Jana Pawła II, który mówił o Polsce jako „Matce”, oraz kardynała Stefana Wyszyńskiego, który wyznał: „Kocham moją Ojczyznę bardziej niż swoje serce”. Zauważył, że w obliczu współczesnych wyzwań, wolność często staje się kwestią indywidualnych pragnień i potrzeb. – Wolność ma granice. Moja wolność kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka. Tam jest granica mojej wolności. Rozpoczyna się wolność drugiego człowieka, którego nie mam prawa krzywdzić ani tej wolności mu odbierać – mówił ks. Wieczorek, podkreślając, że siłą wolności jest jedność. Przypomniał także wydarzenia sprzed ponad stu lat, kiedy to w Domu Katolickim przy Konkatedrze, przy wsparciu Kościoła, zrodziła się w sercach mieszkańców siła do walki o wolność. W dalszej części homilii odniósł się do współczesnych ataków na Kościół i religię. – Dzisiaj rozpoczynamy walkę z tym Kościołem. Rozpoczynamy walkę z religią. Powinniśmy się tego wstydzić. Dlaczego, ponieważ kto uderza w Kościół nie uderza w sam Kościół, ale uderza z samego Boga – mówił ks. Dominik, wzywając zgromadzonych do wdzięczności wobec Boga za dar wolności i Ojczyzny. Na zakończenie kapłan zacytował słowa pieśni: „Nad moją kołyską Matka się schylała / I mówić pacierze chętnie nauczała / «Ojcze nasz» i «Zdrowaś», i Skład Apostolski, / Byś do końca życia kochał naród polski”.
– Pamiętajmy, że każde dobro, które otrzymujemy jest od Boga. Nie tylko to dobro duchowe, ale również to dobro materialne, a przede wszystkim dar pokoju. Nikt z ludzi, żaden rząd, nawet najsilniejsze wojsko amerykańskie nie przyniesie pokoju, jeśli to nie będzie dar Pana Boga – podkreślił na zakończenie Mszy św. ks. proboszcz Adam Kosmała. W Eucharystii uczestniczył także podporucznik rezerwy Wojska Polskiego ks. Artur Zmyślony.
Uroczystości w kościele zakończyły się odśpiewaniem hymnu „Boże, coś Polskę”. Uświetniły je Chór Nauczycielski im. Stanisława Wiechowicza pod dyrekcją Renaty Pacyny oraz Ostrowska Orkiestra Koncertowa pod dyrekcją Mariana Sikorskiego.
W Mszy św. uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, radni miejscy i powiatowi, przedstawiciele służb mundurowych oraz jednostek samorządowych oraz poczty sztandarowe.
Po Eucharystii w historycznej dużej sali Domu Katolickiego odbyło się „Patriotyczne Śpiewanie” – wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych zorganizowane przez ostrowski Hufiec ZHP. Punktualnie o godzinie 12.00 uczestnicy odśpiewali hymn „Mazurek Dąbrowskiego”.
Źródło: konkatedra-ostrowwlkp.pl
Tekst i zdjęcia: Jacek Ryczkiewicz
Komentarze
Zostaw komentarz