W dniach od 29 kwietnia do 2 maja 2017 r. odbył się XXV Turystyczny Rajd Kolarski „WIOSNA Z BICYKLEM”. W tym roku trasy rajdu prowadziły głównie po szlakach powiatu wieluńskiego w województwie łódzkim.
Galeria zdjęć
W rajdzie uczestniczyło 44 turystów z Ostrowa Wielkopolskiego, Pleszewa, Oleśnicy, Łodzi, Poznania i z Raszkowa. Trasy w większości prowadziły drogami bocznymi i mało ruchliwymi. Przez trzy dni bazą rajdu był Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy ZHP "Nadwarciański Gród" w Załęczu Wielkim, do którego 29 kwietnia przybyli uczestnicy tej imprezy turystycznej.
Wieczorem po zakwaterowaniu uczestników komandor rajdu Darek Nowacki rozdał świadczenia i oficjalnie rozpoczął XXV Turystyczny Rajd Kolarski „WIOSNA Z BICYKLEM” i przedstawił program rajdu.
1 maja uczestnicy rajdu, po chłodnej nocy, w komplecie stawili się na starcie, by wyruszyć w trasę, Po przeprawieniu się promem na drugą stronę Warty wyjechali na szlak. Trasa prowadziła najpierw przez miejscowość Bieniec do Łaszewa, gdzie znajduje się jeden z najcenniejszych kościółków drewnianych w Polsce zaliczany do grupy drewnianych kościółków wieluńskich. Obok kościółka znajduje się kopiec – relikt grodziska stożkowatego z XVI w. Po wysłuchaniu historii i obejrzeniu kościoła turyści udali się do kolejnej miejscowości na trasie rajdu. W okolicach Przywoza obejrzeli kurhany z przełomu II/III w. n.e. Są one usytuowane ok. 100 m od rzeki Warty. Obok kurhanu I wmurowano kamienną tablicę objaśniającą. W pobliżu kurhanów odkryto również osadę kultury przeworskiej. Na terenie osady odkopano ślady budynków mieszkalnych, liczne naczynia ceramiczne lepione ręcznie i toczone na kole. Znaleziono też srebrny denar Faustyny Starszej, żony cesarza Antonina Piusa.
Po zwiedzeniu tej ciekawej miejscowości wyruszono w dalszą trasę do Toporowa. W Toporowie archeolodzy odkryli w latach 1962-1966 ślady osady z IV/V w (okres wędrówek ludów). Jej obecna nazwa wiąże się z właścicielami - Toporczykami i sięga XV w.
Przejeżdżając most na Warcie turyści dotarli do miejscowości Kamion, gdzie podziwiali zachowany do dzisiaj fragment średniowiecznego układu urbanistycznego, a następnie z Krzeczowa przez miejscowość Mokre dotarli do Działoszyna. Atrakcją tej okolicy okazał się Żabi Staw, gdzie kumkanie żab rozlega się po okolicy. Drogą wzdłuż Warty uczestnicy rajdu dojechali do Bobrownik, a po przeprawieniu się na drugą stroną rzeki spenetrowali rezerwat Węże z licznymi jaskiniami i unikalną górską roślinnością. W sumie trasa drugiego dnia wyniosła ponad 62 km, a w bazie czekał na rajdowiczów ciepły posiłek.
Pierwszomajowy poranek przywitał wszystkich słońcem i silnym wiatrem. Po spożyciu śniadania turyści wyruszyli w trasę do Wielunia, gdzie spotkali się z miejscowymi rowerzystami i władzami miasta, z okazji otwarcia sezonu rowerowego, uczestnicząc w paradzie rowerzystów ulicami miasta. Po przerwie na kawę i posiłek wyruszono w dalszą trasę wiodącą zarówno drogami asfaltowymi, jak i piaszczystymi, przez lasy i pola do Nadwarciańskiego Grodu. Tego dnia uczestnicy pokonali ponad 44 km.
Wieczorem przy ognisku nastąpiło podsumowanie rajdu, przeprowadzono konkursy sprawnościowe i test krajoznawczy, największą wiedzą wykazała się Marta Jarmuszczak z KTKol. BICYKL-1977., Asia Jarmuszczak również z Bicykla oraz Darek Żerdzicki z Poznania. W konkursach sprawnościowych wyróżniali się: Ola Klorek, Michał Jarmuszczak, Piotr Jarmuszczak, Andrzej Jarmuszczak, Adrian Frydryszak. Zarówno zwycięzcy jak i pozostali uczestnicy konkursów otrzymali cenne nagrody . Po wręczeniu nagród uczestnicy rajdu mogli posilić się kiełbasą pieczoną przy ognisku. Po posiłku zaproszono wszystkich do wspólnej zabawy przy ognisku.
Każdy z uczestników rajdu „Wiosna z Bicyklem” otrzymał pamiątkowy metalowy znaczek, naklejkę, mapę, widokówki i pamiątkę współorganizatora.
Rajd w takiej formie z tak bogatym programem i konkursami z nagrodami odbył się między innymi dzięki pomocy i dofinansowaniu przez: Starostwo Powiatu Ostrowskiego, Gminę Miasto Ostrów Wielkopolski.
Organizatorzy rajdu za naszym pośrednictwem serdecznie dziękują władzom samorządowym za pomoc materialną, a turystom za udział w imprezie.
Inf. Darek Nowacki /KTKol. „BICYKL-1977”/
Komentarze
Zostaw komentarz