W dniach od 7-8 października mieście partnerskim Raszkowa Dourges odbywały się dwa ważne dla lokalnej społeczności wydarzenia. W uroczystościach tych na zaproszenie mera Dourges uczestniczyli także przedstawiciele Gminy i Miasta Raszków: wiceprzewodniczący Rady Gminy i Miasta Raszków Karol Marszał i zastępca burmistrza Gminy i Miasta Raszków Piotr Rokicki.
Galeria zdjęć
W sobotę 7 października mer Dourges Jeanne-Marie Dubois otwierała zrewitalizowaną część miasta – dawną kolonię górniczą składającą się z domów jednorodzinnych wybudowanych dla pracujących górników i ich rodzin. Było to pierwsze takie osiedle w Francji, a także w Europie poza Wielką Brytanią. Warto tu podkreślić także, że było to niezwykle innowacyjne przedsięwzięcie socjalne zrealizowane na początku XX wieku. Do dzisiaj dawna dzielnica górnicza jest atrakcyjnym miejscem do zamieszkania. Znaczna część mieszkańców kolonii górniczej to Polonia. Koszt tej kompleksowej renowacji realizowanej przez kilka lat wyniósł ponad 7 milionów euro.
Z kolei w niedzielę 8 października obchodzono jubileusz 90-lecia Kościoła Wspólnoty św. Stanisława w Dourges. W uroczystej mszy św. koncelebrowanej przez księdza proboszcza Leszka Wojciechowskiego oraz rektora Polskiej Misji Katolickiej we Francji księdza Bogusława Brzysia wzięli udział parafianie oraz przedstawiciele lokalnego samorządu z mer miasta Dourges na czele, delegacja z Gminy i Miasta Raszków, a także przedstawicielka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Krystyna Sałańska, która odczytała list okolicznościowy od ministra Piotra Glińskiego. W nabożeństwie uczestniczył także poczet sztandarowy Bractwa Kurkowego w Dourges. Swoim śpiewem uświetnił to wydarzenie miejscowy Chór im. Stanisława Moniuszki.
Jako imprezę towarzyszącą w niedzielę 8 października można było zwiedzać wystawę zorganizowaną z okazji 90-lecia Bractwa Kurkowego w Dourges, którą prezentował Christian Bedlewski – prezes Bractwa.
Komentarze
Zostaw komentarz