11 marca br. w Sali Ziemi Międzynarodowych Targów Poznańskich kapituła ogłosiła wyniki konkursu Wielkopolski Rolnik Roku 2017. W gronie tegorocznych laureatów znaleźli się państwo Małgorzata i Jana Skoczylasowie z Przybysławic.
Galeria zdjęć
Wśród nagrodzonych gospodarstw znaleźli się m.in. hodowcy rasowych koni, a łącznie w 17 edycjach konkursu wzięło już udział ponad tysiąc rolników!
- Ta uroczystość ma uhonorować najlepszych z najlepszych rolników, dzięki którym możemy uznawać rolnictwo za jedną z kluczowych gałęzi wielkopolskiej gospodarki - takimi słowami Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego otworzył niedzielną uroczystość nagrodzenia laureatów konkursu Wielkopolski Rolnik Roku.
W tegorocznej edycji łącznie zgłoszonych zostało 56 gospodarstw z 23 powiatów Wielkopolski. Gospodarstwa reprezentowały różne gałęzie rolnictwa: produkcję roślinną i zwierzęcą (bydło mleczne i opasowe, trzoda chlewna), warzywnictwo, sadownictwo, drobiarstwo, hodowlę koni, ryb, norek, grzybów. Wizytowała je i oceniała powołana przez Zarząd Województwa Wielkopolskiego Kapituła Konkursu pod przewodnictwem prof. Grzegorza Skrzypczaka z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Do każdego gospodarstwa członkowie kapituły musieli dojechać osobiście. Kapituła zakwalifikowała do konkursu 20 rolników, którzy prezentowali wyjątkowo wysoki poziom produkcji rolniczej, stosowali nowoczesne technologie, odznaczali się dobrą organizacją pracy, wysoką estetyką gospodarstw, uzyskiwali wysokie efekty ekonomiczne, przejawiali troskę o środowisko naturalne. Spośród 20 nominowanych – statuetkę Siewcy i czek na 10 tysięcy złotych otrzymało 10 laureatów.
Laureatami konkursu zostali Małgorzata i Jan Skoczylasowie z Przybysławic, którzy prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni 36 ha. Gospodarstwo specjalizuje się w produkcji drobiarskiej. W ciągu roku od 69 tysięcy sztuk kur niosek gospodarze uzyskują ponad 12 mln sztuk jaj konsumpcyjnych. Produkcja roślinna w gospodarstwie jest podporządkowana produkcji zwierzęcej. Uprawiają głównie rzepak, kukurydzę, pszenicę i jęczmień. W gospodarstwie stosowanie są nowoczesne technologie i rozwiązania techniczne zgodne z Kodeksem Dobrej Praktyki Rolniczej oraz wymogami UE. Od 20 lat pan Jan zajmuje się dodatkową działalnością pozarolniczą, prowadząc firmę zajmującą się dezynfekcją pomieszczeń inwentarskich.
Gratuluję Wam wyróżnienia i słowa podziękowanie kieruję również do rodziców Państwa Janiny i Wacława Skoczylasów, którzy rozpoczęli proces budowania tego gospodarstwa. Rośnie Wam również następca, który już dziś swoją pracą i zaangażowaniem przyczynia się do rozwoju Waszej rodzinnej firmy – mówił w swoim wystąpieniu burmistrz Jacek Bartczak - to także okazja do podziękowania za państwa wsparcie przekazywane organizacjom, instytucjom i przedsięwzięciom realizowanym na terenie Gminy i Miasta Raszków.
Uroczyste podsumowanie odbyło się Restauracji Folwark Polski w Radłowie. To z kolei lokal, który w XI Konkursie na najlepszy obiekt turystyki na obszarach wiejskich w Wielkopolsce otrzymał I miejsce w kategorii: Obiekt bazy noclegowej o charakterze wiejskim.
Inf. Katarzyna Spiżak
Komentarze
Zostaw komentarz