AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywka i kulturaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyPrzetargi i komunikatyWybory

Harcerski Rajd „Primo” – po raz 19! /foto/

Turystyka

Harcerskie patrole z Wrocławia, Kalisza i Nowych Skalmierzyc przybyły do Ostrowa Wielkopolskiego by wziąć udział w XIX Rajdzie „Primo” organizowany przez ostrowski Szczep Drużyn ZHP „Jedyneczka”.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Ta majowa impreza rajdowa organizowana jest z okazji „urodzin” najstarszej drużyny harcerskiej w Ostrowie – 1 DH im. Tadeusza Kościuszki, która z czasem rozrosła się do rozmiarów szczepu, choć nadal działa jako samodzielna jednostka w ramach szczepu, zrzeszając młodszych harcerzy – uczniów Szkoły Podstawowej nr 6.

Tegoroczny Rajd „Primo” rozpoczął się pod Kamieniem 100-lecia, w Parku 3 Maja, w piątek 25 maja. Stamtąd harcerskie patrole wyruszyły na Grę Miejską ulicami miasta, by dotrzeć na miejsce noclegu w Szkole Podstawowej nr 5.

Drugi dzień imprezy był dużo bardziej wymagający, jako że harcerze musieli przejść trasę wiodącą przez Kołątajew, Michałków, Lewków, Czekanów i dalej przez Bagatelę i Trąbę do Wtórku, gdzie zlokalizowana była meta w Centrum Edukacji Jeździeckiej Anny Parzydło.

Jak to na harcerskim szlaku bywa, sztuką nie było samo przejście trasy, ale odnalezienie punktów kontrolnych i wykonanie zadań przygotowanych przez organizatorów, wymagających harcerskiej wiedzy i umiejętności. Pomysłodawcami i „konstruktorami” trasy byli druhowie: Adam Robakowski i Piotr Rynkowski.  Po drodze był czas zarówno na harcerską grochówkę serwowaną przez „Szeryf-Max” na lotnisku w Michałkowie, jak i na przeprawę rzeczki Niedźwiady pod mostem kolejowym między Lewkowem, a Czekanowem.

We Wtórku część uczestników wybrała nocleg w stodole, część w namiotach, nim jednak udali się na zasłużony odpoczynek, nie mogło zabraknąć wieczornego ogniska prowadzonego przez komendantkę szczepu Zuzannę Płonkę.

W niedzielny poranek, na apelu końcowym prowadzonym przez oboźną Wiktorię Smardz ogłoszono zwycięzcę tegorocznego Rajdu, którym okazała się 36 Kaliska Drużyna Harcerska „Orły”. Zwycięzcy otrzymali nagrodę w postaci wejściówek do JJ Parku Trampolin, a tym samym zaproszenie do ponownego odwiedzenia Ostrowa.

Kolejny, jubileuszowy Rajd już za rok, a organizatorzy zapewniają już dzisiaj, że będzie on ze wszech miar wyjątkowy.  

W imieniu organizatorów składamy podziękowania Szkole Podstawowej nr 5 i Centrum Edukacji Jeździeckiej Anny Parzydło za pomoc w organizacji noclegów oraz p. Rafałowi Nowakowi z Wypożyczalni Przyczep Samochodowych z Nowej Krępy za pomoc w transporcie sprzętu.


1 Drużyna Harcerska im. Tadeusza Kościuszki powstała 14 maja 1916 roku z inicjatywy ks. Lecha Ziemskiego i była pierwszą z sześciu drużyn, które z czasem utworzyły Ostrowski Hufiec ZHP, kierowany przez długie lata przez księdza Ziemskiego „Siwego Sokoła”.

Szczep Drużyn ZHP „Jedyneczka” powstał 11 listopada 2005 roku wskutek wydzielenia z 1 DH nowych drużyn: 101 Drużyny Harcerek Starszych im. K. K. Baczyńskiego i 10 Gromady Zuchowej „Jagodowe Smerfy”. Obecnie w ramach Szczepu działa również 100 Drużyna Wędrownicza im. Roberta Baden-Powella skupiająca najstarszą grupę harcerzy oraz Krąg Instruktorów i Starszyzny.

REKLAMA
Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

24
Środa
Kwiecień 2019
Kwiecień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
12345
imieniny:
Bony, Horacji, Jerzego