AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywka i kulturaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyPrzetargi i komunikatyWybory

Obóz harcerski „Aktywni – Całym Życiem” Szczepu „Jedyneczka” /foto/

Turystyka

Harcerze Szczepu „Jedyneczka” powrócili właśnie z obozu, który zorganizowali w Harcerskiej Bazie Obozowej w Łowyniu w gminie Międzychód.

Galeria zdjęć


O wyborze tego właśnie miejsca zadecydowały walory tamtejszych okolic – las, jezioro, bezpośrednie sąsiedztwo Pszczewskiego Parku Krajobrazowego oraz sieci bunkrów Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego. I właśnie przyroda i historia dominowały w tematyce zajęć i przygód, które przeżywali ostrowscy harcerze.

Pierwsze dni, jak zawsze na obozie harcerskim, upłynęły na urządzaniu obozowiska i poznawaniu najbliższej okolicy. Później przyszedł czas na gry terenowe i wyprawy do najciekawszych zakątków. Na pobliskiej wieży widokowej harcerze oprócz podziwiania okolic mieli możliwość przećwiczenia umiejętności nadawania meldunków alfabetem Morse’a. Całodzienna piesza wyprawa do miejscowości Mniszki, była okazją nie tylko do pokonywania trudów wędrówki, ale i odwiedzenia miejscowego Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej, gdzie uczestnicy wyprawy mogli zapoznać się z warsztatem pracy przedstawicieli zawodów odchodzących do lamusa, takich jak kowal, szewc, bednarz, czy praczka oraz odwiedzić „skład kolonialny” i odbyć lekcję w klasie sprzed 50 lat. W odróżnieniu od muzeów, tutaj harcerze mogli dotykać „eksponatów”, przymierzyć się do magla, wyżymaczki czy szewskiego młotka. Najwięcej emocji dostarczyły jednak warsztaty z wikliniarstwa i wyrobu świec – każdy z uczestników mógł zabrać na pamiątkę swoje dzieło. W drodze powrotnej, grupa ochotników ruszyła czerwonym szlakiem Doliną Kamionki na zwiedzanie Pszczewskiego Parku Krajobrazowego, powracając do Łowynia późnym wieczorem.

Zupełnie inny charakter miała wyprawa do Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego. Sieć bunkrów połączona korytarzami o łącznej długości 32 km, na głębokości 25 metrów pod ziemią harcerze zwiedzali na dwóch różnych trasach, po których oprowadzali ich przewodnicy, przybliżając historię tego miejsca i historię Europy z pierwszej połowy XX wieku. Tym razem ochotnicy mieli okazję skorzystać z przejażdżki wozem bojowym, a zwiedzanie zakończyło ognisko z kiełbaskami  w skansenie w miejscowości Pniewo, w której rozpoczęli i zakończyli zwiedzanie.

Ale oprócz wypraw, obóz harcerski to również okazja do wspólnych ognisk, poznawania harcerzy z sąsiednich obozów, zdobywanie stopni i sprawności harcerskich. Wiele emocji i radości sprawiły obozowiczom Olimpiada Obozowa i Przegląd Artystyczny. Tradycyjnie już ognisko w ostatnią noc płonęło aż do świtu i choć niewyspani, ale szczęśliwi, w niedzielę 15 lipca obozowicze powrócili do Ostrowa.

W obozie wzięły udział drużyny wchodzące w skład Szczepu Drużyn ZHP „Jedyneczka”: 1 DH im. T. Kościuszki (SP 6), 101 DHS im. K.K. Baczyńskiego (ZS Salezjanek) i 100 DW im. R. Baden Powella (I LO).

Obóz Harcerski „Aktywni – Całym Życiem” dofinansowany został ze środków Urzędu Miejskiego w Ostrowie Wielkopolskim.

REKLAMA
Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

22
Wtorek
Styczeń 2019
Styczeń
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
123
imieniny:
Dominiki, Mateusza, Wincentego