AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywka i kulturaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyPrzetargi i komunikatyWybory

Harcerze powrócili ze Zlotu w Gdańsku /foto/

Turystyka

Grupa 10 harcerzy z ostrowskiego Hufca ZHP powróciła właśnie z 10-dniowego Zlotu ZHP, który odbywał się w Gdańsku z okazji 100-lecia Związku Harcerstwa Polskiego. 

Galeria zdjęć


Choć początki harcerstwa w Polsce datuje się na lata 1910-11, to jednak dopiero w listopadzie 1918 roku, po odzyskaniu przez Polskę Niepodległości, możliwe było powołanie wspólnej organizacji łączącej drużyny harcerskie z wszystkich trzech zaborów.

Z okazji 100-lecia powołania Związku Harcerstwa Polskiego harcerze organizują w tym roku szereg imprez prezentujących harcerski dorobek, a jedną z najważniejszych był Zlot ZHP zorganizowany w Gdańsku, na Wyspie Sobieszewskiej w dniach 6-16 sierpnia.

W gronie 15 tysięcy harcerzy uczestniczących w Zlocie aż 1.500 reprezentowało Chorągiew Wielkopolską – jedną z najliczniejszych w ZHP. Wśród uczestników nie mogło zabraknąć ostrowskich harcerzy – Hufiec Ostrów Wielkopolski reprezentowała 10-osobowa grupa z Harcerskiego Klubu Żeglarskiego Horn, która wespół z harcerzami z Koźmina Wielkopolskiego utworzyła 40-osobową drużynę zlotową.

Ostrowscy harcerze w ramach zajęć programowych mieli okazję uczestniczyć w różnorodnych wyzwaniach, o których opowiada nam komandor HKŻ Horn Romana Schubert:

- Jako jeden z pięciu patroli z całej Polski, zdobyliśmy odznakę „Superbohaterowie Służby”, za pracę na rzecz społeczności lokalnej.  Braliśmy też udział w zajęciach w Wiosce Słowiańskiej, gdzie m.in. poznaliśmy sposoby walki dawnych Słowian, graliśmy w gry Wikingów, uczyliśmy się też chodzenia na szczudłach, czy tworzenie własnej biżuterii.

Każdy Zlot to połączenie harcerskiego festynu z ćwiczeniem umiejętności przydatnych w pracy harcerskiej i codziennym życiu.

- Bardzo wartościowe okazały się zajęcia z pierwszej pomocy, gdzie pokazano nam jak radzić sobie nie mając dostępu do opatrunków i apteczki, z wykorzystaniem ubrań i rzeczy osobistych – mówi R. Schubert – dużą popularnością cieszyły się warsztaty z „fireshow”. Cennym doświadczeniem był też udział biegu na orientację po wydmach i lasach Wyspy Sobieszewskiej, a sporym wyzwaniem konieczność gotowania obiadów z otrzymanych półproduktów.

Harcerzy swoją obecnością zaszczycili przedstawiciele najwyższych władz państwowych – premier i prezydent. Ważnym wydarzeniem była też konferencja zwołana przez Przewodniczącego ZHP z udziałem przedstawicieli pięciu organizacji skupiających polskich harcerzy w kraju i za granicą, poświęconą możliwości zacieśniania współpracy.

Uczestnicy Zlotu wykorzystali jego czas również na zwiedzanie Gdańska. Mieli okazję między innymi wziąć udział w Jarmarku Dominikańskim, odwiedzić Neptuna, Długi Targ, czy zrobić pamiątkowe zdjęcie pod starym Żurawiem.

Ogólnopolski Zlot tradycyjnie był też okazją do wymiany doświadczeń, zawarcia nowych znajomości, wspólnej zabawy i śpiewu. Sprzyjały temu organizowane koncerty, spotkania z ciekawymi ludźmi, czy też Dzień Regionów, na którym każde z województw prezentowało to czym może się poszczycić.

Dla ostrowskiej reprezentacji Zlot w Gdańsku był niezapomnianym przeżyciem, ale i okazją do lepszej integracji. Harcerski Klub Żeglarski „Horn” to jednostka zrzeszająca harcerzy z różnych środowisk hufca, na co dzień pracujących w swoich drużynach, a których łączy wspólna pasja do żeglowania.

- W Gdańsku pożeglować okazji co prawda nie mieliśmy, ale mieliśmy za to okazję by zgrać się jako załoga, co dobrze wróży naszym kolejnym wspólnym działaniom – podsumowuje Romana Schubert.

Fot. Romana Schubert

REKLAMA
Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

22
Wtorek
Styczeń 2019
Styczeń
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
123
imieniny:
Dominiki, Mateusza, Wincentego