AKTUALNOŚCINa SygnalePolicjaStraż PożarnaZdrowieStraż Miejska

Dożynki w Głogowej z nowym samochodem dla OSP /foto/

Straż Pożarna

Jak co roku mieszkańcy wsi Głogowa 15 sierpnia świętowali Dożynki Wiejskie. W tym roku uroczystość połączono z oficjalnym poświęceniem i przekazaniem samochodu strażackiego dla OSP Głogowa. 

Galeria zdjęć


REKLAMA

Najpierw odbyła się msza święta polowa odprawiona wspólnie przez ks. Grzegorza Kamzola i ks. Błażeja Jędrzejaka. Następnie rozpoczęła się cześć dotycząca przekazania samochodu, którą rozpoczął hymn strażacki „Rycerze Floriana”.

Ksiądz Proboszcz poświęcił nowy wóz, a burmistrz Gminy i Miasta Raszków Jacek Bartczak dokonał oficjalnego przekazania samochodu pożarniczego marki ford transit w obecności chrzestnych: Urszuli Orłowskiej i Bernarda Podziemka. Naczelnik OSP dh Grzegorz Jachowski otrzymał z rąk burmistrza dokumenty i kluczyki do nowego wozu i zgodnie z ceremoniałem przekazał je pod opiekę kierowcy dh Karolowi Zimnemu.

Z budżetu gminy na samochód przeznaczono kwotę 100 tysięcy złotych, kolejne 112 tysięcy złotych gmina otrzymała w ramach dotacji z Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu.

- Dziękuję wam strażacy za ofiarną służbę na rzecz drugiego człowieka, bo w trudnych chwilach zawsze możemy na was liczyć, ale także za pomoc przy zabezpieczaniu i organizacji wszystkich gminnych imprez. Ten samochód to kolejne, już 14 auto zakupione w ciągu ostatnich lat dla jednostek OSP działających na ternie naszej gminy. Wiele starań, aby ten samochód trafił do Głogowej poczyniła zmarła nagle nasza radna Grażyna Owczarek – mówił w swoim wystąpieniu Burmistrz Jacek Bartczak 

Oficjalnego przecięcia wstęgi dokonali wspólnie: burmistrz Jacek Bartczak,  przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu Grzegorz Kryjom, chrzestni samochodu, prezes OSP  dh Krzysztof Sójka oraz Jerzy Owczarek - mąż zmarłej radnej gminnej Grażyny Owczarek.

Po części związanej z przekazaniem nowego samochodu rozpoczęto Dożynki. Oficjalnego otwarcia tego rolniczego święta w Głogowej dokonał gospodarz Rafał Prędki, który przywitał zaproszonych gości oraz podziękował wszystkim rolnikom za ich trud i ciężką pracę. Gospodyni dożynek pani Kinga Iwanek postarała się, aby na stołach pojawiło się pyszne ciasto, torty i regionalne przekąski. W części artystycznej Zespół Tańca Ludowego „Głogowianie” przedstawił tradycyjny obrzęd dożynkowy. Na scenie pojawiły się przodownice niosące chleb i dożynkowy wieniec. Odśpiewano charakterystyczne pieśni ludowe: „Już my pożęli”, „Zielona baliczka”, „Wion, niesiemy wion”. Całości dopełniły tańce z okolic Kalisza : wiwat, chodzony, lender, ojciec wielki i oberek. Zespół przekazał tegoroczny chleb i wieniec gospodarzom zwracając się do nich tymi słowami:

„ Przynosimy w dom dziś potężny plon. Przyjmijcie ten wieniec, który przynosimy i zdrowia i szczęścia dziś Państwu życzymy!”

Po części obrzędowej przystąpiono do odśpiewania przyśpiewek i wręczenia przybyłym gościom i mieszkańcom dożynkowych chlebków.

Swoje taneczne umiejętności zaprezentowały także dzieci przedstawiając wielkopolskie zabawy ludowe. Ostatnim punktem dożynek był oberek, do którego tancerze zespołu poprosili przybyłych włodarzy gminy i mieszkańców.

To święto, które zawsze gromadzi na wspólnej biesiadzie wielu mieszkańców wsi i okolicznych miejscowości. Na uroczystość tą przybyli także wicestarosta Ostrowski Roman Pacholczyk, radna powiatowa Katarzyna Spiżak, radni gminni Krystyna Dyczak i Jan Walkowiak, członek Zarządu Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Ostrowie Wielkopolskim dh Andrzej Frąszczak, prezes zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Raszkowie dh Marian Janiak, sołtysi wsi Głogowa Ryszard Tisch, Drogosław Alina Liberska, Józefów Agnieszka Jankowska, Moszczanka Władysława Smolińska, Korytnica Marian Cieluch, delegacje z OSP Bieganin, Drogosław – Józefów, Raszków, Korytnica, Ligota i Moszczanka.   

REKLAMA
Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

24
Środa
Kwiecień 2019
Kwiecień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
12345
imieniny:
Bony, Horacji, Jerzego