Ostatni rok gimnazjum w OHP

Nauka

Rok szkolny 2018/2019 będzie rokiem, w którym mury Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Pleszewie opuści ostatni rocznik gimnazjalistów. Działające przy placówce  Gimnazjum z Oddziałami Przysposabiającymi do Pracy przygotowuje młodzież  m.in. z Ostrowa Wlkp., Kalisza, Krotoszyna, Pleszewa, Poznania czy Łodzi  do zawodu w takich branżach jak: ogrodnik, kucharz, krawiec, tapicer, murarz - tynkarz, ślusarz, cukiernik, fryzjer, pracownik pomocniczy obsługi hotelowej, monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie. Od  roku szkolnego 2019/2020 rolę gimnazjum przejmie w całości szkoła podstawowa.

Zbliżający się rok szkolny będzie ostatnim rokiem, w którym w pleszewskim Centrum Kształcenia i Wychowania będą się uczyli gimnazjaliści. To efekt reformy edukacji, który wszedł w życie w 2017 roku i zakładał likwidację gimnazjów. Od tego momentu szkoły w całym kraju przestały przyjmować uczniów do pierwszych klas gimnazjów. Nie inaczej było w CKiW.

- Reforma, która obowiązuje od ubiegłego roku w naszym przypadku nie spowodowała żadnych zawirowań. Byliśmy i technicznie i strategicznie przygotowani na zmiany. Mieliśmy i wciąż jeszcze mamy gimnazjum przysposabiające do pracy w kilku zawodach, które pozwala naszym podopiecznym mającym dwuletnie opóźnienie w nauce w swoich macierzystych szkołach na ukończenie szkoły w naszej placówce. Nowych uczniów do II i III klasy przyjmowaliśmy w ubiegłym roku, a w tym roku szkolnym przyjmujemy młodzież tylko do III klasy gimnazjum. We wrześniu 2019 roku zgodnie z ministerialnymi założeniami gimnazjum przestanie funkcjonować. - wyjaśnia Krystian Piasecki, dyrektor Centrum.

Ale wygaszenie gimnazjum wcale nie oznacza, że młodzież, która ma problemy z nauką nie będzie miała szans na ukończenie szkoły przysposabiającej do pracy.

- Nie ma powodu do niepokoju, bowiem rolę gimnazjum już w ubiegłym roku powoli przejęła szkoła podstawowa, która również zajmuje się przysposobieniem uczniów do pracy. To osoby, które przez
cztery dni w tygodniu odbywają zajęcia w szkole, a jeden dzień spędzają na praktykach. Nie zdobywają w ten sposób zawodowych kwalifikacji, bo te daje im ukończenie szkoły zawodowej o konkretnym profilu. Mają za to status pracownika młodocianego oraz indywidualną umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego. Otrzymują też wynagrodzenie . -dodaje dyrektor Piasecki.

Warunkiem uprawniającym do przyjęcia ucznia do III klasy gimnazjum i VII klasy szkoły podstawowej jest m.in. ukończenie minimum 15-tego roku życia i nieukończony 18 rok życia. Pierwszeństwo mają też osoby z trudną sytuacją życiową spowodowaną np. niepowodzeniami szkolnymi, opóźnieniem w nauce, niespełnieniem obowiązku szkolnego, trudną sytuacją materialną,sieroctwem naturalnym lub społecznym, pochodzeniem ze środowisk zagrożonych niedostosowaniem społecznym lub rodziny niepełnej, wielodzietnej, dotkniętej bezrobociem, symptomami przemocy.

Inf. CKiW Pleszew

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

22
Sobota
Wrzesień 2018
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
imieniny:
Maury, Milany, Tomasza