79. rocznica wybuchu II Wojny Światowej /foto/

Miasto

Dzisiaj, 1 września, po raz 79. obchodzimy rocznicę wybuchu II wojny światowej - jednego z najtragiczniejszych wydarzeń w historii naszego kraju, jak i całego świata.

Złożeniem wieńców i zapaleniem zniczy w miejscach pamięci przedstawiciele władz powiatu, miasta oraz mieszkańcy uczcili tą rocznicę.

 

Galeria zdjęć


Pierwszy etap wojny, nazywany tradycyjnie w piśmiennictwie kampanią wrześniową, rozpoczął się o godzinie 4:37 atakiem Niemców i w jego następstwie wysadzeniem przez polskich żołnierzy 2 Batalionu Strzelców, mostów w Tczewie. Następnymi ofiarami sił niemieckich były Wieluń oraz Westerplatte. Plan niemieckiej nawałnicy wojennej zakładał uderzenie ze Śląska, Pomorza Zachodniego i Prus Wschodnich. 

Nie można w tym miejscu pominąć roli miasta przygranicznego jakim był wówczas Ostrów Wielkopolski w kampanii wrześniowej. Pierwsze natarcie Niemców na Południową Wielkopolskę miało miejsce o świcie 1 września. Naprzeciwko wojsk piechoty niemieckiej oraz odziałów pancernych stanęły oddziały Obrony Narodowej, Straży Granicznej i Ostrowskiego 60. Pułku Piechoty dowodzonego przez ppłk. Mariana Frydrycha. Polacy zajęli stanowiska w okolicy Tarchał, Wierzbna, Łąkocin i Gliśnicy. Siła niemieckiej armii była ogromna. Naloty z powietrza utrudniały obronę i pochłonęły dziesiątki ofiar. 

Kilka godzin później doszło do zbrojnych potyczek w okolicach Odolanowa i Wierzbna. Mieszkańcy Strzyżewa pochodzenia niemiecckiego przyłączyli się do wojsk najeźdźcy. Po zajęciu Ostrzeszowa niemiecka dywizja piechoty udała się w stronę Antonina. W samym Ostrowie Wielkopolskim nie toczyły się walki, co było konsekwencją przegrupowania wojsk polskich i skierowania 60 pułku piechoty w kierunku Łęczycy. Nie oznacza to jednak, że w Ostrowie nie było ofiar w ludziach. Pierwszą z nich był kapral Jan Ładubiec postrzelony z okna jednego z mieszkań w rejonie ul. Gimnazjalnej. Ofiary II wojny światowej z Ostrowa Wielkopolskiego i okolic upamiętnione są na kościele pw. św. Antoniego na tzw. "ścianie pamięci".

Naszą rolą jest trwać w pamięci o tamtych wydarzeniach, a także ludziach którzy złożyli swoje życie w ofierze broniąc kraj przed grabieżą i wyniszczeniem. Należy pamiętać o ich wielkim heroiźmie.  

Fotorelacja z dzisiejszych uroczystości już wkrótce na naszym FB.

 

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

22
Sobota
Wrzesień 2018
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
imieniny:
Maury, Milany, Tomasza