AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywka i kulturaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyPrzetargi i komunikatyWybory

"Kuferek Zawodowy" w ZSU

Nauka

"Kuferek Zawodowy" stworzony przez uczennice Zespołu Szkół Usługowych stał się jednym z głównych motywów konferencji dla doradców zawodowych, zorganizowanej w ostrowskiej placówce.

Galeria zdjęć


REKLAMA

28 września w Ostrowie Wielkopolskim odbyła się konferencja „Kuferek Zawodowy” jako narzędzie wspomagające nauczycieli, wychowawców, pedagogów i doradców zawodowych” zorganizowana przez Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Kaliszu oraz Zespół Szkól Usługowych w Ostrowie Wlkp. Patronat nad konferencją objęli: Marzena Wodzińska – Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego, Paweł Rajski – Starosta Ostrowski oraz Wielkopolski Kurator Oświaty. 

Spotkanie skierowane było w szczególności do doradców zawodowych, pedagogów, wychowawców i nauczycieli jako odpowiedź na zmieniające się regulacje prawne w zakresie doradztwa zawodowego, które weszły w życie od września br. 

- Do niedawna w ogóle nie było doradztwa w szkołach. Teraz wprawdzie jest, ale 10 godzin lekcyjnych w roku szkolnym w siódmej i ósmej klasie, to kropla w morzu potrzeb. Do tego dochodzi kwestia przygotowania nauczycieli do prowadzenia zajęć z doradztwa zawodowego. Zdajemy sobie sprawę z tego, że działalność Centrów Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego nie rozwiąże tego problemu, ale jak tylko możemy, staramy się pomagać nauczycielom, którzy prowadzą z młodzieżą zajęcia z doradztwa zawodowego. Opracowujemy materiały, organizujemy spotkania, seminaria i konferencje takie jak ta dziś – mówiła Marzena Wodzińska.

Podczas konferencji tytułowy „Kuferek Zawodowy” zaprezentowały uczennice Zespołu Szkół Usługowych: Anita Rudnicka – marzycielka, miłośniczka języków obcych, zdolna rysowniczka i graficzka oraz Weronika Kasprzak – miłośniczka muzyki i fotografii, która zajmowała się stroną organizacyjną projektu. Dziewczyny pod czujnym okiem nauczyciela Zespołu Szkół Usługowych, inspiratorki i opiekunki projektu, z pasją i ogromnym zaangażowaniem stworzyły narzędzie od podstaw – od opracowania graficznego po projekt gier, służące najmłodszym pokoleniom w preorientacji zawodowej. Cały kuferek inspirowany jest popularnymi grami. Pojawia się "Chińczyk zawodowy", "3 chwile na wybór", "Memo zawodowe" czy "Wigibaniec zawodowy". Narzędzie zostało bardzo pozytywnie ocenione przez Kuratorium Oświaty i zaprezentowane również w Ministerstwie Edukacji Narodowej.

- Chodzenie do szkoły branżowej nie musi być obciachem. W powiecie ostrowskim robimy wiele, żeby coraz więcej uczniów wybierało szkolnictwo zawodowe. Cały czas zabiegamy o dobre projekty, które są współfinansowane ze środków europejskich, co daje nam szerokie możliwości rozwoju nowoczesnego i atrakcyjnego dla uczniów szkolnictwa branżowego. Konkursy takie jak m.in. TechnoGranty mają również na celu pokazanie młodzieży, że warto iść swoją drogą i pielęgnować swoje talenty. Prezentowany dziś „Kuferek Zawodowy” jest również efektem pracy uczennic ZSU w ramach konkursu. Cieszę się bardzo, że dzisiaj możemy ten projekt zaprezentować jeszcze szerszej publiczności – mówił Paweł Rajski, Starosta Ostrowski.

Dużo ciepłych słów pod adresem organizatorów i uczniów Zespołu Szkół Usługowych padło ze strony Dyrektora Delegatury Kaliskiej Wielkopolskiego Kuratorium Oświaty w Kaliszu pani Violety Słupianek.
- Jestem zauroczona Kuferkiem Zawodowym, gratuluje szkole tak wspaniałych i kreatywnych uczniów. Z radością obserwuję działania innowacyjne podejmowane w tej szkole - mówiła V. Słupianek.

Dodatkowo po części prezentacyjnej każdy z uczestników wziął udział w jednym z trzech proponowanych warsztatów z zakresu doradztwa zawodowego: "Doradztwo zawodowe dla osób z niepełnosprawnościami", "Jak tworzyć program zawodoznawczy" oraz "Wykorzystanie design thinking w doradztwie zawodowym". Warsztaty były prowadzone przez pracowników CWRKDiZ w Kaliszu: Adrianę Poznańską oraz Jolantę Molendę przy współpracy ze specjalistami: Ewą Tomczak (moderatorem design thinking w DTwszkole.pl), Danutą Brzezińską (doradcą zawodowym, coachem, autorem wielu publikacji z zakresu jobcoachingu) oraz Moniką Jarecką-Mielczarek (specjalistą ds. doradztwa zawodowego dla osób z niepełnosprawnościami).

Celem spotkania było także przedstawienie możliwości współpracy z Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Kaliszu oraz stworzenie okazji do szerzenia dobrych praktyk i integracji środowiska. Integrację tę wspiera m.in. Sieć współpracy i samokształcenia doradców zawodowych południowej Wielkopolski, do której CWRKDiZ zaprasza. Udział w sieci jest otwarty i bezpłatny.

Inf. ZSU

REKLAMA
Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

26
Niedziela
Maj 2019
Maj
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12
imieniny:
Eweliny, Jana, Pawła