AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywka i kulturaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyPrzetargi i komunikatyWybory

Złoty medal dla I LO

Nauka

Podczas uroczystości jubileuszowych 110-lecia powstania Gimnazjalnego Klubu Sportowego Venetia, I Liceum Ogólnokształcące w Ostrowie zostało uhonorowane złotym medalem „Za zasługi dla Polskiego Ruchu Olimpijskiego”.

Galeria zdjęć


W piątek 5 października w I Liceum Ogólnokształcącym im. ks. J. Kompałły i W. Lipskiego zainicjowano obchody 110. rocznicy powstania Gimnazjalnego Klubu Sportowego Venetia.  W auli szkolnej odbyła się akademia podczas której przypomniano nie tylko  historię klubu ale również najnowsze sukcesy odnoszone przez uczniów w sekcjach lekkiej atletyki, koszykówki, siatkówki, piłki nożnej, tenisa stołowego oraz podczas zajęć Fitness i żywiołowej Zumby.

Zarys historii najstarszego w Wielkopolsce polskiego gimnazjalny klubu sportowego, począwszy od inicjatywy podjętej w 1908 roku przez Wacława Konarskiego – pasjonata gry w piłkę nożną do okresu współczesnego, przedstawił prof. Piotr Grabarz. Utworzony na wiosnę klub został oficjalnie uznany przez ówczesnego dyrektora szkoły prof. Georga Linkego, przyjmując nazwę „Gymnasial – Fussball – Club” i barwy żółto – niebieskie.

Sportową rywalizację i udział w rozgrywkach od Mistrzostw Powiatu do Mistrzostw Polski, omówiła prof. Katarzyna Gogolińska Nadachowska. W wystąpieniu ukazała korzyści jakie wynikają z pielęgnowania sportowej pasji i  podkreśliła masowy udział uczniów w Mistrzostwach Szkoły w lekkiej atletyce, który przyczynia się do ich wszechstronnego rozwoju. Wśród wielu przykładów przypomniane zostały osiągnięcia absolwentek: Julii Dutkiewicz i Roksany Podlewskiej a wyróżnienia otrzymali uczniowie Patryk Wykrota i Michał Tuczyński.

Polski Komitet Olimpijski, doceniając historyczne znaczenie klubu Venetia, jego wychowawczą oraz formacyjną rolę  w kształtowaniu patriotycznych i sportowych postaw wśród młodzieży, przyznał dla I Liceum Ogólnokształcącego im. ks. J. Kompałły i W. Lipskiego w Ostrowie Wielkopolskim złoty medal „Za zasługi dla Polskiego Ruchu Olimpijskiego”. Na ręce dra Marka Lewickiego dyrektora szkoły odznaczenie przekazał  prof. Kajetan Hądzelek - wiceprezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego i zasłużony absolwent ostrowskiej  Alma Mater. Profesor nie ukrywając wzruszenia przypomniał genezę gimnazjalnego klubu sportowego i jego wychowawcze oraz patriotyczne cele osiągane przy współpracy z Towarzystwem Tomasza Zana. Kawaler medalu „Kalos Kagathos” podkreślił niezmienne trwanie, przez działaczy i członków Venetii przez 110 lat, na straży piękna i dobra w wymiarze sportowym, etycznym oraz zawodowym.

Prof. Jerzy Pietrzak przypomniał zebranym ważną rolę, jaką pełnili działacze pasjonaci wręcz „wariaci” klubu - Józef Mertka i gen. Kazimierz Glabisz.

Dyrekcję, nauczycieli, zaproszonych gości, absolwentów i uczniów zauroczył występ muzyczno – wokalny utalentowanego duetu uczennic Nikoli Bieleckiej i Marii Sołtysiak, które udowodniły po raz kolejny, że muzyka jest kobietą.

Jubileusz 110. lecia Venetii uświetnią m.in. przygotowywana publikacja, okolicznościowe mecze i V Otwarte Mistrzostwa w szachach o puchar Dyrektora I Liceum Ogólnokształcącego.

Inf. dr Józef Pietrzak /I LO/

REKLAMA
Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

20
Piątek
Wrzesień 2019
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
262728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
123456
imieniny:
Eustachego, Faustyny, Renaty