AKTUALNOŚCIPowiatGm. Ostrów WlkpGm. RaszkówGm. OdolanówGm. SośnieGm. PrzygodziceGm. SieroszewiceGm. Nowe Skalmierzyce

Strażnica - jak nowa

Powiat

W piątkowy wieczór 12 października odbyła się uroczystość oddania do użytku zmodernizowanej siedziby Powiatowego Zarządu Dróg – dawnej strażnicy Straży Pożarnej.

REKLAMA

Uroczystość nie przypadkiem zaplanowano na wieczór, jako że rozpoczęła się ona włączeniem efektownej iluminacji budynku oraz przylegającą do niego wieży strażackiej. 

W dalszej części uroczystości starosta Paweł Rajski przybliżył perypetie związane z remontem elewacji wieży:

- Ta wieża niestety nie wpisywała się w ogólny projekt, gdyż dotyczył on termomodernizacji budynku. Już w trakcie remontu pojawił się taki moment, że serce zaczęło mi bić mocno, gdy pomyślałem, że nie może tak być, abyśmy odnowili cały obiekt, a ta piękna wieża zostałaby nieodnowiona. Z pomocą przyszła pani skarbnik, która sięgnęła po „ostatnie zaskórniaki” i dzisiaj możemy odczuwać podziw i radość oglądając ten obiekt.

Całość inwestycji kosztowała 1.700 tysięcy złotych, z czego 1 milion pochodził z pieniędzy unijnych. Remont obejmował wyburzenie przybudówek, termomodernizację, wykonanie nowej elewacji i częściową przebudowę wnętrz i instalacji.

O blisko 20-letniej historii Powiatowego Zarządu Dróg, ale przede wszystkim o tym jak doszło od marzenia do modernizacji budynku opowiadał dyrektor PZD Piotr Śniegowski:

- Gdy w 2005 roku wprowadziliśmy się do tego budynku, nie miałem większej wiedzy na jego temat. Do czasu gdy pojawił się u mnie pan Tadeusz Cyfert. Przyniósł mi on zdjęcie strażnicy z 1937 roku i wtedy pojawiło się takie marzenie, że może kiedyś udałoby się ten wygląd obiektu przywrócić. Marzenie to zderzało się jednak z twardą rzeczywistością. Ale osiem lat temu pojawił się starosta Paweł Rajski. Z jednej strony podniósł on poprzeczkę bardzo wysoko, w szerokim zakresie, ale też często powtarzał, że warto mieć marzenia. I tak zaczęło się szukanie źródeł finansowania, aż nadarzyła się okazja na termomodernizację budynku i w ten sposób marzenie to udało się zrealizować.

Historię budynku, sięgającą roku 1887 przybliżył harcmistrz Zbysław Jeżewski. W swoim wystąpieniu przybliżył najważniejsze daty w dziejach strażnicy – budowę wozowni we wspomnianym 1887 roku, rozbudowę budynku wraz z wieżą w roku 1926 i adaptację pomieszczeń wozowni na świetlicę (obecnie siedziba Komendy Hufca ZHP), w roku 1933. Strażnica w roku 1952 stała się siedzibą Państwowej Straży Pożarnej i pozostawała nią przez 52 lata, kiedy to PSP przeniosła się na ul. Batorego. Od roku 2005 pozostaje w posiadaniu Powiatowego Zarządu Dróg, a od roku 2008 na parterze budynku swoją siedzibę ma Komenda Hufca  ZHP oraz LZS.

Po 131 latach obiekt znów stał się nowoczesny i funkcjonalny, choć nie jest pozbawiony elementów historycznych, o czym przekona się każdy kto przekroczy próg Powiatowego Zarządu Dróg przy ul. Staszica 1.

REKLAMA
Darek Potasznik

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

21
Niedziela
Kwiecień 2019
Kwiecień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
12345
imieniny:
Jarosława, Konrada, Selmy