AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywka i kulturaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyPrzetargi i komunikatyWybory

Przed ostrowską licealistką rok w Stanach

Nauka

Ostrowska licealistka, Weronika Kalina ten rok szkolny spędzi w amerykańskim liceum. Jest ona finalistką programu FLEX. O tym, co robi w Stanach Zjednoczonych oraz o swoich wrażeniach opowiedziała naszej redakcji.

REKLAMA

Program FLEX, czyli Future Leaders Exchange Program, to całoroczny, w pełni finansowany przez Departament Stanu USA, program wymiany dla uczniów szkół średnich. Celem programu jest promowanie wzajemnego szacunku i zrozumienia pomiędzy obywatelami Stanów Zjednoczonych a mieszkańcami innych krajów.

Podczas trwania programu uczniowie mieszkają z prawdziwą amerykańską rodziną, i są traktowani jak jej członkowie. Ma to pomóc w zaklimatyzowaniu się w nowym otoczeniu. Uczestnicy programu mają okazję poznać „od kuchni” amerykańską kulturę i wziąć udział w różnych tradycyjnych świętach takich jak np. Święto Dziękczynienia czy Halloween. Jest to dla nich także idealna okazja do podszlifowania swojego języka oraz na zawiązanie nowych przyjaźni z kolegami z innego kontynentu.

– Zawsze interesowałam się kulturą amerykańską. Byłam ciekawa, czy wszystko to naprawdę tak wygląda. Pierwszy raz poleciałam do USA w 2016 roku w odwiedziny do mojej siostry i zakochałam się w tym kraju na tyle, że postawiłam tam wrócić. Niecały rok później, dowiedziałam się o istnieniu programu FLEX i stwierdziłam, że to jest moja szansa – opowiada Weronika Kalina, finalistka programu FLEX.

Rekrutacja do programu rozpoczęła się na początku września 2017 roku i trwała do końca października. Pierwszy etap przebiegał internetowo i polegał na wypełnieniu prostej aplikacji. Po tym etapie, zostały wybrane osoby, które zostały zaproszone na półfinały do dużych polskich miast. Pierwszego dnia odbył sie test znajomości angielskiego oraz pisanie esejów. Drugiego dnia odbywały się prace w grupach i rozmowy indywidualne z osobami rekrutującymi prowadzone w języku angielskim.

– Bardzo stresowałam się przed pierwszym spotkaniem z rodziną, mimo że przed wylotem bardzo dużo ze sobą pisaliśmy, to jednak spotkanie na żywo to coś zupełnie innego. Na lotnisku przywitała mnie host mama i moja trójka host rodzeństwa. Byłam naprawdę miłe zaskoczona, całą drogę do domu rozmawialiśmy i żartowaliśmy. Przyleciałam do USA 18. sierpnia, a szkoła zaczynała się 5. września, więc miałam sporo czasu na zaklimatyzowanie się – o swoich pierwszych chwilach w Stanach, mówi Weronika.

Weronika jest swego rodzaju ambasadorką Polski w Stanach, i stara się pokazywać Amerykanom polską kulturę w ciekawy sposób. Po zakończeniu programu, kiedy wróci do Polski, będzie mogła nazwać siebie Flex Alumnem i uczestniczyć w różnych spotkaniach organizowanych przez American Councils, oraz pomagać w organizowaniu nowych edycji.

– Bardzo nie mogłam sie doczekać szkoły i nie zawiodłam się. Mój pierwszy dzień w szkole mogę określić jako bardzo udany, od razu poznałam kilka osób i złapałam dobry kontakt z nauczycielami. Sama sie dziwię, że to mówię, ale najlepsza rzecz tutaj, to szkoła. Wszystko wygląda jak na filmach: cheerleaderki, korytarze, lekcje czy nauczyciele. Mecze futbolu są chyba jednym z najlepszych przykładów jak bardzo wszyscy są zjednoczeni. Oprócz szkoły, podoba mi się tutaj prawie wszystko – opowiada Weronika.

Weronika, pomimo tego, że świetnie bawi się w Stanach, przyznaje, że miała chwilę zawachania. Podczas oczekiwania na wyniki, co trwało prawie 5 miesięcy, zastanawiała się, co by zrobiła gdyby wybrano ją na finalistkę. Jednak po ogłoszeniu wyników, wszystkie wątpliwości minęły i Weronika nie mogła doczekać się wyjazdu.

– Jestem tu zaledwie dwa miesiące, a już mogę powiedzieć, że wiele dzięki temu programowi zyskałam. Chodzi mi o pewność siebie i wiarę w swoje możliwości. Kiedy rok temu aplikowałam na flexa nigdy nie sądziłam ze rzeczywiście mogę zostać finalistką. Ten program udowodnił mi, że niemożliwe jest możliwe i że chcieć to móc. Poznałam wiele niesamowitych ludzi, polskich flexerów ale także flexerów z innych krajów oraz po prostu amerykańskich znajomych. Mam szanse poznać nowa kulturę i doświadczyć rzeczy, o których wcześniej mogłam tylko marzyć – podsumowuje Weronika.

REKLAMA
Julia Latajka

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

21
Niedziela
Kwiecień 2019
Kwiecień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
12345
imieniny:
Jarosława, Konrada, Selmy