AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywka i kulturaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyPrzetargi i komunikatyWybory

Wesele w ostrowskiej Synagodze

Rozrywka i kultura

Już w czwartek, 25 października, o godz. 18:00 w ostrowskim Forum Synagoga odbędzie się spektakl pt. „Wesele” odgrywany przez osadzonych z Oddziału Wewnętrznego Aresztu w Kaliszu.

REKLAMA

Po wystawionych w ubiegłych latach na deskach kaliskiego teatru sztukach „Za pięć godzin zobaczę Jezusa” oraz „Szekspir”, a także opowieści dla dzieci „Bajkowy misz-masz”, tym razem przyszła kolej na klasykę polskiej literatury - „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, wyreżyserowane przez aktora Huberta Zduniaka.

Grupę teatralną „EPIZOD” założyła i prowadzi kpt. Milena Garcarek - starszy wychowawca w Oddziale Zewnętrznym w Kaliszu Aresztu Śledczego w Ostrowie Wlkp. Zajęcia aktorskie są dla skazanych rodzajem arteterapii. Ich ideą jest kształtowanie umiejętności, które te osoby mogą wykorzystać po opuszczeniu zakładu karnego. Ponadto, dzięki występom przed liczną publicznością podtrzymują kontakt z otoczeniem i światem zewnętrznym.

Sztukę osadzeni po raz pierwszy zagrali w zeszłą niedzielę w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Kaliszu. Wystąpili oni także w klubie „Komoda”, na WP-A UAM oraz w Sulisławicach. Grupa brała już także udział także w przeglądzie aktorskim Ogólnopolskiego Konkursu Więziennej Twórczości Teatralnej, w którym otrzymała wyróżnienie.

– Udział osadzonych w zajęciach teatralnych w ramach programu readaptacyjnego ARTYSTA ma na celu rozbudzenie zainteresowań i wykształcenie refleksyjnego stosunku do dóbr kultury. Poprzez zajęcia przekazywane są konstruktywne wzorce postępowania. Teatr daje możliwość redukcji napięć emocjonalnych w bezpieczny sposób. Angażowanie się skazanych w tego typu aktywność wpływa na umiejętność autoprezentacji, wzrost poczucia własnej wartości, pamięć, percepcję, motywację do pracy nad tekstem, ale także nad swoim postępowaniem –  tłumaczy kpt. Milena Garcarek.

Grupa nie skupia się tylko na aspektach artystycznych przedstawień. Ważna jest dla nich także działalność charytatywna.

– Tym razem kadra penitencjarna wraz z osadzonymi zbiera pieniądze na leczenie 21-letniej Ani z Sulisławic, która od trzeciego roku życia choruje na cukrzycę i lekooporną padaczkę- codziennie ma po kilka napadów, które powodują uszkodzenia mózgu – zaznacza kpt. Milena Garcarek.

Występują:
Skazani z Oddziału Zewnętrznego w Kaliszu Aresztu Śledczego w Ostrowie Wielkopolskim
Reżyseria: Hubert ZDUNIAK
Wprowadzenie: Zenona KUBIAK 

REKLAMA
Julia Latajka

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

21
Niedziela
Kwiecień 2019
Kwiecień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
12345
imieniny:
Jarosława, Konrada, Selmy