AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywka i kulturaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyPrzetargi i komunikatyWybory

Marzenia się spełniają!

Nauka

W dniach od 19 do 25 września uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Ostrowie Wlkp. wraz ze swoimi nauczycielami i opiekunami (Iwona Bilan, Dariusz Suski, Joanna Ławska, Aldona Suska, Agnieszka Daszkiewicz oraz ks. Wojciech Augustyn Pieprzyca) byli na byli na wycieczce we Włoszech. Nie byłoby może w tym nic dziwnego, jednakże dzieci niepełnosprawne - w przeciwieństwie do swych zdrowych rówieśników - mają niewiele okazji do wyjazdów za granicę, a ofert zorganizowanych wyjazdów, dostosowanych do ich potrzeb i możliwości brakuje.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Stąd tak wielka radość na twarzach wychowanków ostrowskiego Zespołu Szkół Specjalnych z możliwości, jaka się przednimi otworzyła i wrażeń, których doświadczyli. A - jak wynika z relacji opiekunów - wrażeń tych było dużo. Uczestnicy tego wyjazdu przez sześć dni przebywać mogli w Casa di Accoglienza Giovanni Paolo II - Opera Don Orione [Dom Pielgrzyma Księdza Orione dla Pielgrzyma z Niepełnosprawnością]. Dom ten położony jest w najwyższej części wzgórza Monte Mario, w przyjemnej okolicy w pobliżu Bazyliki San Pietro (Watykan) i zabytkowego centrum Rzymu.

Pobyt w Rzymie wychowankowie wraz ze swoimi opiekunami rozpoczęli od zwiedzania Bazyliki św. Piotra i modlitwy przy grobie św.papieża Jana Pawła II. Wizyta ta przypadła w przeddzień 40 rocznicy wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża. Dla zwiedzających był to również ważny punkt wizyty z tego powodu, iż wiele uwagi Jan Paweł II poświęcił kwestii pamięci o niepełnosprawnych, wyrażając swoje przesłanie w następujący sposób:

"(...)Drodzy niepełnosprawni bracia i siostry, przy tej uroczystej okazji pragnę wezwać tych, którzy pełnią odpowiedzialne funkcje polityczne na różnych szczeblach, aby starali się zapewnić wam takie warunki życia i możliwości rozwoju, by wasza godność była naprawdę uznawana i chroniona." (Homilia Jana Pawła II, wygłoszona 3.XII.2000 w czasie Jubileuszu Niepełnosprawnych: Kościół jest dla Was "Gościnnym Domem")

Osoby niepełnosprawne, w których z całą ostrością uwidacznia się kruchość ludzkiej kondycji, są niewątpliwie jednym z przejawów dramatu cierpienia. Dlatego w dzisiejszym świecie, opanowanym przez hedonizm i zaślepionym przez ulotne i złudne piękno, ich trudności są często postrzegane jako skandal lub prowokacja, a ich problemy jako kłopot, którego trzeba się pozbyć lub pospiesznie się z nim uporać. A przecież osoby te są żywymi ikonami ukrzyżowanego Syna” (sympozjum na temat: „Godność i prawa osoby z upośledzeniem umysłowym”)

To wspaniałe dzieło dbania o uwzględnienie potrzeb osób niepełnosprawnych kontynuuje papież Franciszek.

Następnymi punktami zwiedzania były: Rzym Wieczne Miasto, Nettuno, oraz sanktuarium św. Marii Goretti nad brzegiem Morza Tyreńskiego. Duże wrażenie na uczestnikach wywarł Asyż z jego zabytkami. Jak zapewniają uczestnicy wyjazdu:

Pobyt w mieście św. Franciszka i św. Klary pozostanie w pamięci naszej i naszych wychowanków. Pielgrzymka do Włoch, która była naszym marzeniem oraz przeżycia i doświadczenia, były nieocenioną rewalidacją i rehabilitacją dla naszych uczniów. Mamy kolejne marzenie. Może i ono się spełni.

 

fot: zasoby prywatne uczestników ZSS  

 

REKLAMA
Rafał Kaczmarew

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

21
Niedziela
Kwiecień 2019
Kwiecień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
12345
imieniny:
Jarosława, Konrada, Selmy